Susma Gazetesi’nde ve dergisinde de uzun süre yazıları yayınlanan, Alevi-Bektaşi inancı yolunda oldukça çaba harcayan, İsmail Kaygusuz bugün hakka yürüdü. Kaygusuz uzun süredir kanser hastalığı ile mücadele diyordu.

Kaygusuz’un bedeni bugün ( 3 Şubat ) öğleden sonra yola çıkacak Küçükçekmece Belediyesinin cenaze aracıyla Malatya, Arapkir, Onar köyüne götürülecektir. Kovid kısıtlamaları nedeniyle İstanbul’da bir uğurlama yapılmayacaktır. Hava ve yol durumuna göre yarın ya da öbür gün köyünde sırlanacaktır.

İsmail Kaygusuz Kimdir?

5 Nisan 1944 tarihinde Malatya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Diller ve Edebiyatları Bölümünden mezun oldu. 

Eski çağ Tarihi ve Klasik Arkeoloji, Grek Epigrafisi çalışmasıyla doktora eğitimini tamamladı. 9 yıl Klasik Arkeoloji ve Klasik Filoloji Bölümlerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1977 -1985 yılları arasında yaz ayları Van-Urartu, Enez ve Perge arkeolojik kazılarına epigraf-arkeolog olarak katılmıştır. Kazı sempozyum ve tarih kongrelerinde bildiriler sunmuş ve seminerler vermiştir. “Derviş Baba” mahlasıyla şiirleri de bulunan Dr.İsmail Kaygusuz, İmam Cafer Sadık,Alevilik üzerine Söyleşiler, Hasan Sabbah, Ummü’l Kitap, Şarabi Öyküler, Öteki Gerçekler, Onar Dede, Pergenin Kızı, Anadolu Bilgeleri gibi daha birçok Araştırma-inceleme kitapları, Roman ve Öyküler dışında onlarca makaleleri bulunmaktadır.

Yaşayan bir tarih olan ama yeteri kadar görülmeyen bu değerimiz ne yazık ki bugün 3 Şubat 2022 perşembe sabahı dünyadan göçtü. Devri daim, mekanı gönüller olsun. Ailesine, dostlarına sağlık ve sabır diliyorum (Dertli Divani’nin paylaşımından)

Susma Gazetesi olarak, Aileye, dostlarına, yoldaşlarına baş sağlığı sabır diliyoruz.

http://www.ismailkaygusuz.com/