CPB (Britanya Komünist Partisi) Gazetesi Morning Star Başyazı 25.2.2022

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, nükleer savaşa yol açabilecek bir felakettir. Barış hareketi her zamankinden daha önemli

VLADIMIR PUTIN’in Ukrayna’yı işgali, o ülkede ve ötesinde milyonlarca insan için korkunç sonuçları olan bir felakettir.

NATO’nun saldırgan sicilinin ve Rusya’nın genişlemesiyle ilgili korkularını reddetmenin tehlikeli sonuçlarının tanınması, bu korkunç savaş eylemini hiçbir şekilde haklı çıkarmaz.

Ayrıca, Putin’in öne sürdüğü kendi kendine hizmet eden anlatıya karşı bizi kör etmemelidir.

Morning Star, Ukrayna Ulusal Muhafızları’nda Azak Taburu gibi neonazi birimlerinin varlığının, Kiev’de Waffen SS’yi onurlandıran meşaleli geçit törenlerinin, Ukrayna hükümetinin Yahudi karşıtı toplu katilleri onurlandırmak için ulusal günleri tanımasının gayet iyi farkında. Simon Petliura ve Stepan Bandera gibi.

Gazetemiz bunu 2014’ten beri belgeliyor. Ancak Putin’in Ukrayna’yı “Nazilikten arındırma” iddiası, bariz bir şekilde yayılmacı bir işgal için çürük bir bahane.

Bu, Rusya cumhurbaşkanının Bolşeviklerin bir “icadı” olarak Ukrayna’ya yönelik saldırılarından, Lenin’in devrimci hükümetinin Sovyetler Birliği’nin farklı halkları için ulusal hakları tanımasına atıfta bulunmasından açıkça görülmektedir.

Putin, Sovyetler Birliği’nin 1991’de bağımsız devletler haline gelecek olan çeşitli cumhuriyetler için sınırlar çizdiği gerçeğini ve bu tür bölgesel bölünmelerin adaletinin her zaman tartışılabileceği gerçeğini, en kaba türden bir milliyetçi intikamcılığı teşvik etmek için kullanıyor.

Bütün bunların kurbanları Ukrayna halkıdır. Bu, eylemleri Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi yatıştırmak için hiçbir şey yapmayan ve onları alevlendirecek her şeyi yapmayan İngiliz politikacıların kullandığı propaganda anlamında değil.

Ukrayna “demokrasinin ön cephesi” değil. İngiltere, ABD ve AB gibi, 2014 Maidan darbesinde seçilmiş hükümetinin şiddetle devrilmesine göz yumdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy daha sonra Rusya ile Donbass üzerinden barış görüşmesi vaadiyle ve ülke içinde Maidan tarafından başlatılan neoliberal ekonomik reform dalgasına büyük ölçüde karşı çıkan bir platformda seçildi. ABD’den ithal edilen sağlık bakanı Ulana Suprun’un özelleştirilen sağlık reformlarına ve Ukrayna topraklarının “yasadışı özelleştirilmesine” saldırdı.

İktidarda, bu pozisyonlarda hareket edemedi. Ukraynalıların dörtte üçünün karşı çıktığı daha fazla arazi özelleştirmesi, AB’nin ısrarı üzerine zorlandı, böylece dev Avrupa tarım işletmesi tarım arazilerini satın alabilir ve toplu olarak monokültüre, özellikle de petrol için ayçiçeği üretimine dönüştürebilir.

Ukraynalılar yıldan yıla daha da fakirleşiyor. Ülke, Avrupa’daki en yüksek yoksulluk oranlarına sahip. Bir zamanlar Avrupa’nın ekmek sepeti olan toprak, şimdi esas olarak komşularına aşırı sömürülmüş emek ihraç ediyor.

Zelensky’nin Donbass’ta barışı müzakere edememiş olması şaşırtıcı değil. Oradaki cephe hattı, barışla ilgisi olmayan ağır silahlı faşistler tarafından yönetildi.

Bugün anadili Rusça olan Rus halkına ağlayan konuşması, büyükbabasının Kızıl Ordu’daki hizmetinin gururlu hatırasını da içeren Ukrayna cumhurbaşkanı, bu neonazileri sevmemiş olabilir, ancak Ukrayna’nın “ Batılılar.”Ukrayna, Moskova ile Batı arasındaki halat çekmenin kurbanı.

Moskova’nın, Minsk barış sürecini boğarak, Baltık’tan Karadeniz’e yıllık askeri tatbikatlarıyla, NATO’nun Avrupa’da asker ve füze azaltımını müzakere etmeyi kabul edebileceğine dair herhangi bir fikri yok sayarak, Batılı güçler, şimdi patlamış olan bir uçurumun eşiğine geldi.

Çıkış yolu, saat geç olsa da, bu bağlamı ele almak, Ukrayna’nın NATO’ya katılmamasını ve İngiltere’nin de bir parçası olduğu dünyanın en güçlü ve tehlikeli askeri ittifakının militarist gösterilerini azaltmayı taahhüt etmektir.

Nükleer silaha sahip Rusya ile Batı arasında bir savaş düşünülemez.

Barış hareketi, Rus birliklerinin derhal geri çekilmesi için baskı yapmalı ve Putin’in ABD’nin Yugoslavya, Afganistan, Irak ve Libya’ya yönelik saldırılarından edindiği doğru doktrine meydan okumalı.

https://morningstaronline.co.uk/article/russias-assault-ukraine-catastrophe-could-lead-nuclear-war-peace-movement-more-important