Bir Başka Çanakkale Kitabı Yazarı Adnan Özveri, Kdz.Ereğli’ de 26 Mart saat 14:00 de Alemdar gemisinde söyleşi ve imza günü düzenliyor.

Çanakkale Savaşlarının bilinmeyen, karanlıkta kalan yüzünü aydınlatmak ve oradaki maden emekçilerine selam durmak için yazılan “Bir Başka Çanakkale” kitabı okurla buluşacak.

1970’li yılların sonunda Zonguldak’ta maden mühendisliği eğitimi alan ve o yıllarda İGD Zonguldak Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Adnan Özveri, “Bir Başka Çanakkale” adlı son romanının tüm gelirlerini maden işçilerine bıraktı  

Notabene Yayınları’ndan çıkan kitabın yazarı, Adnan Özveri. 

Kitabın tanıtımında şu cümleler yer alıyor:

“Çanakkale Savaşları’nda uygulanan değişik savaş taktiklerinden biri lağım savaşlarıysa bir diğeri de keskin nişancıların mücadelesidir. Siper savaşlarının yavaşlayıp durgunlaştığı, iki tarafın da bulundukları yerlere çakılıp kaldıkları dönemlerde, lağımcıların yanı sıra keskin nişancılar da devreye girmiştir. Bunların en meşhurları William Edwar Sing adında Avustralyalı bir keskin nişancı ve onun rakibi, gerçek kimliği tam olarak bilinmeyen ancak İngilizlerin “Korkunç Abdül” lakabını taktıkları bir Türk’tür keskin nişancı.

“İşte bu kitap, hem 1900 yıllarının başındaki Zonguldak’taki kömür ocaklarındaki insanlık dışı koşullarda sürdürülen kömür üretimini gözler önüne seren hem de yurt savunması için Zonguldak’tan Çanakkale’ye gidip yeraltında İskoç madencilere karşı lağım savaşı veren bir grup madencinin ve Avustralyalı keskin nişancı karşısında siper alan bir Osmanlı keskin nişancının kurgusal romanıdır.”

Yazar Adnan Özveri Kasım 2021’de yayınlanan bu romandan elde edeceği telif gelirlerinin tamamını, hak arama mücadelesindeki maden işçilerine bırakacağını açıkladı. 

Adnan Özveri hakkında

İlk ve ortaöğrenimini Sivas Şarkışla’da yaptı. Zonguldak’ta maden mühendisliği okudu. İlk olarak 1985 yılında Varlık dergisinde öykü ve şiirleri, Gırgır dergisinde mizah öyküleri yayınlandı. 2003 yılında art arda iki mizah kitabı yayınlandı. Çeşitli yayınevlerince sayıları 40’ın üzerinde çocuk öykü ve romanı basıldı. “Sümer’in Şifreleri” adında bir de mitolojik romanı var. 2011 yılında Türkiye’deki Kafkas kökenli yazarlarla birlikte Kafkasyalı Yazarlar Birliği’nin kuruluşunda yer aldı ve iki dönem bu birliğin genel başkanlığını yürüttü. Halen, yeni bir mitolojik roman üzerinde çalışmalarına devam ediyor.