Kızıldere’de katledilen sosyalist devrimci Mahir Çayan ve arkadaşları anıldı.

Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri, 50 yıl önce Kızıldere’de katledilen THKP-C lideri Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak için Karşıyaka Mezarlığı’nda bir araya geldi.

Kızıldere’de yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşıyan kitle, “50’inci yılında On’ların yolundan geliyoruz dalgalar gibi” ve “Faşizme karşı birlikte direnişin ve devrimci dayanışmanın tarihi onurumuzdur” pankartı arkasında Çayan’ın mezarına yürüdü. Mezarlığa karanfiller bırakıldı. 

Anmaya katılanlar 68’liler Derneği, Devrimci 78’liler Federasyonu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkevleri, Dostluk Kültür Derneği (DKD), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Kaldıraç, Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), , Öğrenci Kolektifleri, 68’liler, , Yeşil Sol Gelecek (YSG), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP). Emekçi Hareket Partisi (EHP), Öğrenci İnisiyatifi, Samsun Devrimci 78liler, HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ömer Öcalan anmada yer aldı.

Mater:Devrimciler onları hiç unutmadık

Anmada konuşan 68’li devrimcilerden Tayfun Mater, şunları söyledi:

“Türkiye Devrimci Hareketi’nin gelişmesi, yüz binlerin doğuşu oradaki on arkadaşımızın sayesinde oldu. O yiğit direnişleri sayesinde oldu. Onlar ölürken Marksizm, sosyalizm, Leninizm için öldürüldüler.  

“Bu aslında Türkiye’de bir devrin tam anlamıyla bitişi devrimcilerin kendilerini tam anlattıkları ve halkın içinde var oldukları bir devrin başlangıcıydı. Onlar bizim lider arkadaşlarımız. Onları kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Türkiye’nin halkları onları unutmadı. Siz ve Türkiye’nin her yerindeki devrimciler onları hiç unutmadı. Mahir, Hüseyin Ulaş yüzbinlerin sloganı olarak devam ediyor.”

“Yoldaşlarımızın anılarıyla yaşıyoruz”

Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Başkanı şair Ahmet Telli özetle şöyle dedi:

Telli, şöyle dedi:

“Egemen sınıfın en azgın aygıtlarının hunharca saldırılarına asla boyun eğmemiş olan 68 kuşağının unutulmaz kahramanlarının yanı başındayız. Onları özlemle, saygıyla anmaktayız. Mahir Çayan ve yoldaşlarının katledilmesiyle tarihin bu sayfasının kapandığını sananlar yanılıyorlar. Evren yanıldı, Özal yanıldı, Demirel en başta yanıldı, elbette bugünün egemenleri büsbütün yanıldılar.”

“Ne abartı ne de küçümseme açıklayabilir bu tarihsel gerçeği. O günden bugüne pek nadir görülen ve ama asla kopmayan bu bağ, tarihin diyalektik aklıyla kavranabilir ancak. Marks’ın kuşakları tanımlarken betimlediği tarih yasasının canlı birer örneğidir 68li kuşak. Şu idi o tarihsel yasa: Tüm göçüp gitmiş kuşakların oluşturduğu gelenek yaşayanların beynine bir kâbus gibi çöker.

“Kendilerini ve bir şeyleri değiştirirken, şimdiye dek hiç var olmamışı var etmekle uğraşıyor göründükleri anlarda bile, özellikle de devrimci kriz dönemlerinde, endişe içinde geçmişteki ruhları yardıma çağırır, onların adlarına, sloganlarına kıyafetlerine sarılır, dünya tarihinin yeni sahnesindeki rollerini o eskiden hürmet edilen kılıklara bürünerek ve bir ödünç dille oynamaya çalışırlar.”

“Geçmişe doğru baktığımızda nasıl çetin bir tarih diliminden geçmiş olduğumuzu bugün gibi hatırlarız. Bütün bir devrimci kuşak olarak nasıl bir imha programına maruz bırakıldığımızı unutamayız, nasıl bölünme ve parçalanma tuzaklarıyla boğuştuğumuzu hatırlar, hatalardan ders alırız.

“Gençliğimizi adadığımız varoluşumuzun nasıl bir zorunluluğu bilince çıkarmak örneği oluşunun bilincindeyiz. Huylarımız birbirine benzer; yitirdiğimiz yoldaşlarımızın anılarıyla yaşarız. Kaybettiklerimizin yasını tutmak geleneğimizdir; onların yaşayan bizlere nasıl bir ukde bıraktıklarını hatırlamak, onları asla unutmamak bizi var eden olguların asıl mayasıdır.”

“Bu halk onları unutmadı”

Üniversite öğrencileri adına konuşan Yeşim Biryan da şöyle dedi:

“Ülkemiz devrimci gençlik hareketinin önder isimlerinden Mahir Çayan ve 9 yoldaşının katledilmesinin 50. yılındayız. 50 yıl önce Kızıldere de Mahirleri katlederek gençliğin, işçi ve emekçilerin, ülkenin onurlu aydınlarının devrimci çıkışını boğmak istediler.”

“Türkiye devrimci hareketinin güçlenmesi hep oradaki 10 arkadaşımızın yiğit direnişleri sayesinde oldu. Onlar, sosyalizm için öldü. Bu bir dönemim bitişi devrimcilerin halkın içinde yer aldığı başka bir sürecin başlangıcı oldu. Bu halk onları unutmadı. Türkiye’deki devrimciler onları unutmadı. Mahir, Hüseyin, Ulaş sloganı sizler sayesinde de devam ediyor.”

Rize

Tokat’ın Kızıldere köyünde 30 Mart 1972’de Mahir Çayan ve 10 devrimci ile birlikte öldürülen Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) önderlerinden Cihan Alptekin, Rize’nin Ardeşen’in Yeniyol (Oce) köyünde bulunan mezarı başında anıldı.

Alptekin Ailesi’nce düzenlenen anma törenine Halkevleri, Sol Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), 68’liler Vakfı, Devrimci Gençlik, Cumhuriyet Halk Partisi ve Emek Partisi üyeleri katıldı. “Direnişin ve dayanışmanın tarihi ile geleceğe yürüyoruz” pankartının açıldığı anmada sık sık “Onlara sözümüz devrim olacak” sloganı atıldı.

Halkevleri Artvin Şube Başkanı Uğur Karakuş, şunları söyledi:

“Bugün Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak için bir araya geldik. Onları anmak sadece tarihsel anı, olayı anmak değildir. Onların bize bıraktığı tarihsel direnişi ve bugünün devrimciliğini tartışmak ve gereğini yerine getirmektir. Onlar devrimci dayanışmanın en güzel örneğini gösterdiler. Bugün ekoloji, kent ve hak mücadelesinde bir yolumuz varsa bu onların açtığı yoldur. 50 yıl önce açılan o yol bizi aydınlatıyor.”

Adana

Adana’da Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) üyeleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi’nde yaptıkları etkinlikte Kızıldere Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Saygı duruşuyla başlayan etkinliğe, kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. “Kızılderenin ruhuyla birliğe, mücadeleye, zafere!” pankartının açıldığı açıklamada basın metnini BMG adına Cem Eren yaptı.

Kızıldere’nin devrimci mücadelenin en önemli kesitlerinden biri olduğuna değinen Eren, şöyle dedi:

“Kızıldere devrime adanmışlığın, kararlılığın, fedakârlığın, siper yoldaşlığının, birlikte mücadelenin adıdır. Bizler, Birleşik Mücadele Güçleri; olarak bu sistemin tarihin çöplüğüne gönderilmesi gerektiği bilinciyle, tıpkı On’lar gibi ileri atılmanın, cüretin, kararlılığın ve birleşik mücadelenin en ileri örneklerini yaratacak ve hedefledikleri devrimi gerçekleştireceğiz. Onların yarattığı siper yoldaşlığının bu aşılmaz örneği, artık Birleşik Mücadele Güçleri’nin elinde dalgalanacak bir bayraktır.”

Mersin

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelip, Kızıldere Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Kızıldere’de yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı “1972 Kızıldere’den 2022’ye bu tarih bizim”” pankartının açıldığı açıklamaya platform bileşenleri katıldı. “Faşizme ölüm, tek yol devrim” “Kızıldere son değil, mücadele sürüyor” ve “Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş” sloganlarının atıldığı  açıklamada mumlar yakılarak yere karanfil bırakıldı.

Antalya

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Attalos Meydanı’nda yaptıkları basın açıklaması ile Kızıldere Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı.

İstanbul

Birleşik Mücadele Güçleri’nin (BMG) Kadıköy’de yapacağı Kızıldere anması abluka altına alındı.(BİA)