Zonguldak Belediyesi, Nisan ayı Belediye Meclis Toplantısı 1. Oturumu 1 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşti. Komisyonlara gitmesi gereken gündem konuları ilgili komisyonlara havale edildi.
Zonguldak Belediyesinin 2021 yılı faaliyet raporu okundu. AKP ve MHP guruplarının oylarıyla Zonguldak Belediyesinin 2021 yılı faaliyet raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

CHP gurubu 2021 yılı belediye faaliyetlerini yeterli görmediğinden rapora gerekçelerini de açıklayarak olumsuz oy kullandılar. 2021 yılı Denetim Komisyonu raporu okundu.

Mecliste uzun süredir kent toplu taşıma sorunu gündeme geldi. Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Toplu taşıma (Özel Halk Otobüsü) 19 Nisan 2022 tarihinde ihalesini gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Bunun üzerine CHP Grubu konuyla ilgili olarak, eleştirilerini ve sorunun çözümü için önerilerini sundular.

CHP Zonguldak Belediye Meclis Üyesi Turgut Aydın konuyla ilgili olarak;

“Meclis oturumunda söz aldık. Zonguldak Belediyesi Toplu taşıma işiyle ilgili olarak vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyet ve sıkıntıları aktardık.Toplu taşıma sorununun çözüm önerilerini sunduk”dedi

Aydın; “Toplu taşıma sorununun çözüme ulaşması için Belediye başkanından gereğini her şartı da düşünerek acil yapmasın ı talep ettik. Yapılacak olan ihalenin nasıl sonuçlanacağının bugünden belli olamayacağını, bu ekonomik ve diğer şartlar ile birlikte düşünüldüğünde belediyenin bu yöntemi ( özel sektör eliyle) tam kontrol edemeyebileceğini belirterek, belediyenin her şarta göre plan yapması gerektiğini hatırlattık.
– Geçmişte yaşananları da hatırlatarak , toplu taşıma hizmetinin özel sektör eliyle yapılmasının tam olarak doğru olmadığını , denenmiş ve sakıncaları görülmüş yanlış yöntemler ile doğru sonuca ulaşmanın zor olduğunu belirtik.
– Yapılacak olan 10 yılık ihale sonuçlansa bile bunun çok kısa sürede sorun olarak önümüze gelmesinin çok kuvvetli muhtemel olduğunu belirtik.
– Toplu taşıma işinin tamamen Kamu veya bir kısım Kamu – bir kısım Özel sektör şeklinde planlanmasının doğru olacağını belirtik.
– Belediye Başkanının 65 yaş üstüne tanınan ücretsiz seyahat imkanının suistimal edildiğini belirterek, bunu sorun olarak göstermesinin yanlış ve bu kişilere haksızlık olduğunu belirtik. Kanun ile verilen bir hakkın yine kanun ile düzenlenebileceğini belirtik.
– Tüm bu yaşanan süreçte Zonguldak halkı basiretsiz ve öngöremeyen bir yönetim yüzünden adeta cezalandırmaktadır. Görünen o ki toplu taşıma işi sorun olmaya bir süre daha devam edecek . Zonguldak halkı yine çile çekecek. Temennimiz toplu taşıma hizmetinin bir an önce düzenli ve kaliteli bir şekilde başlamasıdır. Vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk dileklerimle hayırlı ramazanlar temenni ederim. “