Zonguldak Belediye Meclisi’nin Nisan dönemi ikinci toplantısı Belediye Başkanı Ömer Selim Alan Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.

Toplam 7 maddenin görüşüldüğü toplantıda, gündemin 2. Maddesi olan İşletme Müdürlüğünün Halk Otobüsü ücret tarifesinin güncellenmesi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu okundu.

Meclis’in gündemini uzun süredir hizmet vermeyen Özel Halk Otobüslerine gelen zam damgasını vurdu. 19 Nisan 2022 tarihinde ihalesi yapılacak olan Halk otobüslerinin sivil 5 TL, öğrenci, öğretmen ve 55 yaş üstü vatandaşlar için ise 4,5 TL zam yapılması tartışmaya neden oldu.

CHP Zonguldak Belediye Grup Başkan Vekili Atınç Kayınova, konuyla ilgili olarak, “Olmayan bir hizmetin ücretinin artırılması konusunda bu Meclis’ten çıkacak karar bırakın Zonguldak’ı Türkiye’nin önünde tartışılır hale getirir. Ne zaman ki bu hizmet sunulur hale gelir ve siz 19 Nisan da bu ihaleyi yapma niyetindesiniz bu ilan çıktı umarız ki bir yüklenici gelir ondan sonra otururuz o günün şartlarında bunu değerlendiririz. Bu ücreti belirlememizle ilgili zaten ihaleye çıkmışsınız, şartnameyi yayınlamışsınız bunun ücretini şuan belirlememiz için bizim önümüzde bir zorunluluk yok, var olduğunu düşünüyorsak o zaman ihale ile ilgili başka sorunlar ortaya çıkar ki, bu Meclis zan altında kalır.”dedi

Kayınova, 18 Kasım 2021 tarihinde bu yana Belediye halk otobüslerinin hizmet vermediğini belirterek, olmayan bir hizmet için zam yapılmasına karşı olduklarını, bu maddenin dairesine iade edilmesi gerektiğini dile getirdi.

“Olmayan bir hizmetin ücretinin artırılmasıyla ilgili karar almak ne demek?”

Kayınova, “Biz çok net bir şekilde olmayan bir hizmetin ücretinin bu Mecliste şuan için konuşulmasını doğru olmadığını en kibar dille söylemek istiyoruz. Sizleri de bu konudaki görüşümüze davet ediyoruz. Lütfen bu önergeyi dairesine iade edelim. Bu şekilde oylama yapalım. Olmayan bir hizmetin ücretinin artırılması konusunda bu Meclis’ten çıkacak karar bırakın Zonguldak’ı Türkiye’nin önünde tartışılır hale getirir. Ne zaman ki bu hizmet sunulur hale gelir ve siz 19 Nisan da bu ihaleyi yapma niyetindesiniz bu ilan çıktı umarız ki bir yüklenici gelir ondan sonra otururuz o günün şartlarında bunu değerlendiririz. Bu ücreti belirlememizle ilgili zaten ihaleye çıkmışsınız, şartnameyi yayınlamışsınız bunun ücretini şuan belirlememiz için bizim önümüzde bir zorunluluk yok, var olduğunu düşünüyorsak o zaman ihale ile ilgili başka sorunlar ortaya çıkar ki, bu Meclis zan altında kalır. O sebeple en kibar bir şekilde söylüyoruz. Olmayan bir hizmetin ücretinin artırılmasıyla ilgili karar almak hepimizi tüm Türkiye önünde ciddi bir şekilde zan altında bırakır. Tartışılır hale geliriz. Olmayan bir hizmete zam yapıyorsunuz! Biz buna ret oyu vereceğiz ve bu işin doğru olmadığına inanıyoruz. Ulaşım hizmeti bir haktır bu hakta toplumun kendisine aittir. Siz şunu mu demek istiyorsunuz; Zonguldak’ta biz önce halkın cebine elimizi sokalım mı demek istiyorsunuz. Ülkede öyle bir mazot oylaması var ki 7 liradan 20 küsürlere çıkmış bunları mı demek istiyorsunuz. Ülkede enflasyon yüzde 60’lara çıkmış bunları mı demek istiyorsunuz. 18 Kasım da bu hizmet durdu aradan 4 buçuk ay geçti. Böyle bir ihaleyi 1 buçuk ayda yapabilirdiniz 2 buçuk ay geriden geliyorsunuz. Siz 4 buçuk aydır bu hizmetin sunulmasıyla ilgili bir planlama yapmadınız mı da bugün ihaleye çıktığınızda bu ücretin artırılmasıyla ilgili bir teklifi meclise getiriyorsunuz? Denek ki siz stratejik çalışmıyorsunuz. Demek ki siz ileri görüşlü çalışmıyorsunuz. Demek ki siz bu işin ihale işini savsakladınız. Halkın hizmet almasını ötelediniz şu anda da onu itiraf ediyorsunuz.” Diyerek zammın dairesine iade edilmesini önerdi.

Babaiban: “İhaleye girecek olan firmaların her şeyden önce hesap-kitap yapması lazım”

AKP Gurup Başkan vekili Bünyamin Babaiban ise Kayınova’nın değerlendirmesi üzerine ; “Halk Otobüsü ihalesi 19 Nisan’da gerçekleştirilecek. Bunun öncesinde ihaleye girecek olan firmaların her şeyden önce hesap-kitap yapması lazım, bir maliyet hesabı çıkartması lazım. Bir tarafta harcadığı para diğer tarafta gelirini hesap edecek ondan sonra ihaleye girip-girmeyeceğine veya girerse hangi şartlarla ihaleye gireceğine karar verecek. Katılımcı da en azından hangi fiyatlarda taşıma yapacağını bilsin. Çünkü bu fiyat artışları bizim Meclis kararlarımızla geçiyor. Kısacası bu ihaleyi alacak olan firma hangi fiyattan taşıma yapacağını bilmeden nasıl ihaleye girecek? “ dedi.

Konuşmaların ardından gündem maddesi AKP ve MHP’li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. CHP ve İYİ Partili Meclis üyeleri maddeye ret oyu kullandı.