Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri, Ertan Kaya, bölgenin işsizlik oranlarını açıkladı.

Kaya’nın TUİK verilerine göre dayandırdığı oranların, gizli işsizlik oranlarınıda eklediğimizde durumun ciddiyeti daha net görülecektir.

GMİS Genel Sekreteri, Ertan Kaya basına yaptığı açıklamada şu değerlendirmede bulundu;

TÜİK’in açıkladığı tüketici fiyat endeksi verilerine göre Bartın, Zonguldak ve Karabük illerinde son 4 ayda TÜFE oranı yüzde 28.67 arttı. Bölgemizdeki işsizlik oranı ise geçen yıla göre yüzde 1.6 artış gösterdi.

TÜİK’in Bartın, Zonguldak ve Karabük illerine özel açıkladığı bölgesel TÜFE oranlarında artış devam ediyor. 2021 yılında devam eden artış 2022 yılında da sürdü.

TÜİK’in verilerine göre Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin dahil olduğu bölgemizde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık ocak ayında yıllık yüzde 54,54 olarak açıklandı. Önceki aya göre artış yüzde 11,25 oldu. Şubat ayı verilerinde ise TÜFE yüzde 60,56 olarak açıklanırken önceki aya göre aylık yüzde 4,68 artış gösterdi. Mart ayına göre TÜFE bölgemizde yüzde 67,32, aylık ise yüzde 5,77 arttı. Nisan ayı yani son açıklanan verilere göre ise Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin dahil olduğu bölgemizde TÜFE yıllık yüzde 76,14’ya yükseldi. Geçen aya göre yüzde 6.97 artış gösterdi. TÜFE bölgemizde son 4 ayda toplam yüzde 28.67 artış gösterdi.

 Türkiye Genelinde Ki 4 Aylık Artış Yüzde 30.2

Türkiye genelinde ise TÜFE son 4 ayda yüzde 30.2 arttı. Bartın, Karabük ve Zonguldak’ta TÜFE oranında ki artış ile Türkiye genelindeki artış oranlarının birbirine yakın olması dikkat çekti.

Bölgemizde İşsizlik Oranı Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu Müdürlüğü’nün 2021 yılı işgücü sonuçlarına göre, ülke genelinde işsizlik oranı yüzde 12,0 seviyesinde gerçekleşti. Bartın, Zonguldak ve Karabük illerinde işsizlik oranı ise yüzde 10,9 olarak tespit edildi.

2020 yılında ise Türkiye’de 4 milyon 61 bin işsiz bulunurken, işsizlik oranı yıllık yüzde 13,2 oldu. Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin dahil olduğu bölgemizde işsiz sayısı 36 bin kişi olurken, işsizlik oranı yıllık yüzde 9,3 olarak gerçekleşti. Verilere göre bölgemizde işsizlik geçen yıla göre 1.6 arttı.