Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir , Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımları ile gerçekleşen ’Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Açılışı ve Değer Katanlar Ödül Töreninde” yaptığı konuşmada ” 21. Yüzyılda Zonguldak Türkiye’nin parlayan yıldızlarından ekonomiye destek veren merkezlerinden biri olacak” dedi

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere çok sayıda seçkin konuğun katılımı ile gerçekleşen ’Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Açılışı ve Değer Katanlar” töreninde yaptığı konuşmada Türkiye’nin 21’inci yüzyıla ait beklentilerinin Zonguldak’ın katkıları ile gerçekleşeceğini vurgulayan  Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir “ Tıpkı 20. Yüzyılda olduğu gibi 21. Yüzyıl’da da ülkemizin kalkınmasında müreffeh bir toplum olup dünya seviyesine erişmesinde Zonguldak katkı verecek inşallah.” dedi.

 Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir törende yaptığı konuşmada Filyos Vadisi Projesini şöyle değerlendirdi. ”Zonguldak protokolü ve sivil toplum örgütlerini  reel sektör temsilcileri ile buluşturan Zonguldak Cumhuriyetimizin ilk vilayeti. Türk sanayi devriminin, Türk kalkınma hamlesinin önemli tarihi merkezlerinden birisi. Genç Türkiye Cumhuriyeti bu sanayi devrimini bu kalkınmayı başarıp bu günlere geldiyse büyük bir iftiharla söyleyebiliriz ki Zonguldak’ın bu kalkınmada katkısı vardır.  Bu kalkınma hamlesine omuz vermişliği vardır. Ve bu uğurda çok sayıda maden şehidi vererek sanayi şehidi vererek ciddi fedakarlıklar yapmıştır. Her ne kadar doksanlı yıllarda başlayan bir gerileme süreci yaşamış olsak da bugün sevinerek şunu söyleyebiliriz Zonguldak yeni bir büyüme hamlesinin tam da göbeğinde. Tıpkı 20. Yüzyılda olduğu gibi 21. Yüzyıl’da da ülkemizin kalkınmasında müreffeh bir toplum olup dünya seviyesine erişmesinde Zonguldak katkı verecek inşallah.

 Zonguldak’ın geleceği ile ilgili umutlarımızı artıran en önemli projemiz malumlarınız Filyos Projesi. Filyos Projesi ilimiz için bölgemiz için çok önemli. Hatta ülkemiz için vizyon proje olduğunu söyleyebiliriz. Biz Türkiye’nin en büyük limanlarından birine kavuşmak üzereyiz. Endüstri bölgemizde ciddi bir hazırlık var. Altyapı çalışmaları sürüyor. Serbest bölgemizde Sayın Valimizin desteği ile projeler geliştiriliyor. Biz inşallah ülke kalkınmasına Filyos Projesi ile yeniden omuz vereceğiz. Tam da biz bu Filyos Projesi ile ilgili çalışırken 540 milyar metreküp doğalgazı Karadeniz’de keşfettik şükürler olsun. Bunun karaya bağlantı noktası olarak Zonguldak’ımızın seçilmiş olması çok büyük umut beslediğimiz Filyos Projesi’ni bir kat daha büyüttü. İnşallah 21. Yüzyılda Zonguldak Türkiye’nin parlayan yıldızlarından ekonomiye destek veren merkezlerinden biri olacak. Tabi Filyos Projesi’nin dışında da son yıllarda gelişen lojistik imkanlarımızla farklı sanayi yatırımlarına ev sahipliği yapmayı umut ediyoruz.”