Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi Başkanı Mehmet Kaplan, İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın Kemal Kılıçdaroğlu nezdinde Alevilere yönelik düşüncesine tepki gösterdi ve “ÇOK TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA” dedi

Aleviler İyi Parti milletvekilline kızgın. Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi Başkanı Mehmet Kaplan, İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’a Alevilikle ilgili sözlerine çok sert tepki gösterdi.

Hatırlanacağı üzere İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, katıldığı bir televizyon programında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Alevi olmasını gündeme getirerek,, “Alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ancak siyasette maksat kazanmaktır. Türkiye’deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye’nin yüzde 65’i yüzde 70’i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, farklı bir isimle çıkılır. Türk toplumu açısından, yani Sünni diyebileceğimiz daha Müslüman kesim tarafından bu bir endişedir. Bu bir oy verilmemesi gereken bir problemdir. Bu açıdan bakılabilir. Ama alevi olduğu için Kılıçdaroğlu’nun (aday) yapılmaması, bence bir engel değil” şeklinde konuşmuştu ve bu konuşmadan sonra büyük tepki görmüştü.

“Talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyorum”

Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi Başkanı Mehmet Kaplan İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın sözlerinin çok talihsiz olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bence Sayın vekilin bu açıklamasını bir talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Aynı zamanda (Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu yakinen tanıyorum Alevi olması bana göre adaylığına engel değil) ifadesi bir yerde yüzde 65 -70 arası ifadesini kullandığı muhafazakâr ve suni kesim açısından da aynı zamanda engel gibi manasına geliyor. Yani bugünün dünyasına baktığımızda insanlar ne kadar yaratıcıdır, ne kadar erdemlidir buna bakılır neye inandığına bakılmaz. Neye inandığına bakan insanlar cehaletle, cahillikle tanımlanan insanlardır. Yani milletvekilinin bu açıklaması bana göre yüzde 65 yüzde 70 olarak nitelendirdiği suni vatandaşlara karşı da bir hakarettir. Çünkü biz bu kentte yaşayan Alevi inancına mensup vatandaşlar olarak burada birçok muhafazakâr suni arkadaşımız eşimiz dostumuz var.

“Alevilerle ilgili bir ön yargı anlamında bir gerçek var mıdır ki vardır”

Bu düşüncelerini paylaşan insan sayısı ülkemizde Yok demiyorum ama bunu muhafazakâr insanlarının tamamına mal etmek çok yanlış bir ifadedir talihsiz bir ifadedir. Ülkemizde Alevilerle ilgili bir ön yargı anlamında bir gerçek var mıdır ki vardır. Bunu muhafazakâr yapının içerisine bunu tamamına mal etmek çok yanlıştır.

“Farklılıklarımız zenginliklerimizdir’

Bir de ülkemizde herkes şunu görmektedir, 6’lı masanın bir araya gelmesinde yani 6’lı masa demek AK Parti’nin ifade ettiği gibi 6 benzemezin bir araya gelmesi benim nezdinde ülke için bir kazanımdır. Çünkü hep kürsülerde şunu ifade etmez mi ‘siyasetlerimiz farklılıklarımız zenginliklerimizdir’ diye. İşte bu altılı masanın ortaya koyduğu o zenginliği bir araya getirerek ülkeye faydalı bir hizmet sunulabilir.

Kaplan; “Kişinin inancı kişi ile Allah arasındadır”

Milletvekilinin “Alevilik Sünni toplum tarafından yani daha Müslüman kesin tarafından bu bir endişedir ifadesinde kullandığı daha Müslüman cümlesine hitaben yani aleviler daha mı az Müslümansınız” sorusuna ise Mehmet Kaplan, “Buna Ancak gülerim. Şimdi, ‘Biz daha iyi Müslüman mıyız’ dememizi bekliyorsunuz. Bu doğru olur mu tabi ki olmaz. Yani kişinin inancı kişi ile Allah arasındadır bunu kimin daha iyi kimin daha az diye ifade etmek çok yanlıştır çok sakat bir mantıktır İlk başta ifade ettiğim gibi milletvekilinin bu açıklamaları çok talihsiz olmuştur aslında aynı zamanda kendi düşüncesinde ortaya koymuş oluyor. Ve bu düşüncesini yüzde 65 -70 muhafazakar insanları mal etmesi de çok yanlıştır” diye cevap verdi.

Reklam