Zonguldak ve çevresinde sahaf geleneğini sürdüren Zonguldak Sergi Odası yıllanmış gazete, dergi, kitap, fotoğraf, kart, afiş ve DVD filmleri masa üstüne çıkarmaya devam ediyor.

Soğuksu Sahaf Günleri’nin 13’üncüsü 15 Haziran 2022’de yeni eklenen dergi, DVD ve kitaplarla başladı.

Kentin en eski mahallesi Soğuksu’da bulunan Sergi Odası/Sahaf; araştırmacılar, okurlar, görsel sanatlar eğitimi alan öğrenciler ve meraklılar için ziyaret yeri olarak biliniyor. 

Şair Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu anısına adanan Sahaf Günleri, 26 Haziran 2022 tarihine kadar açık kalacak. Etkinlik pazar dışında saat 10.00 – 17.00 arası açık olacak. Etkinliğe, İbrahim Akyúrek’in “Hayatımız Zonguldak” başlıklı fotoğraf sergisinden seçilmiş 37 fotoğraf eşlik edecek.

     Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu

1992’de Karya Kitapevi’ni açtı. Kitapevini 1996’da kapattıktan sonra, önce İstanbul’a sonra Görele’ye taşındı. Maden işçisi olarak sendikal ve siyasal hareketler içinde yer aldı. 1976’da Halkevi başkanlığı yaptı. TUSAK (Turizm Kültür Sanat Geliştirme Kooperatifi) ve ZOKEV’in (Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı) kurucuları arasında yer aldı.

Acunsal Masal adlı ilk şiir kitabı 1967’de basılan Karaibrahimoğlu’nun, Uğraş, Çığ, İlk Çaba, Ede, Mendos, Ekin, Sanat Olayı, Yeditepe ve Varlık gibi süreli yayınlarda da şiirleri yayımlanır. Şiirlerinde Zonguldak, Zonguldak halkı, Zonguldak’ın can damarı olan kömürü ve maden işçisi yer aldı. Zonguldak’ın ve çok şey paylaştığı insanlarının kendi için taşıdığı anlamları “yaşadığı kenti niye terk eder insan” şiiri ile ortaya koydu. Karaibrahimoğlu’nun ilk öyküsü Zonguldak’ta yayımlanan Sancak Gazetesi’nde çıkmıştı.

1967’de arkadaşlarıyla Uğraş adlı bir dergi çıkardı. 1967’de girdiği Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan 1992’de emekli oldu. Şiirleri Uğraş, Çığ, İlk Çaba, Ede, Mendos, Ekin, Sanat Olayı, Yeditepe ve Varlık dergilerinde yayımlandı.

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan (TTK) emekli, doğduğu köyde muhtar olarak “proleter” yaşamına ve yazınsal üretimine devam eden şair Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu, 6 Eylül 2020 günü koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Eylül 2020 başlarında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan şair Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu’na tetkikler sonucu koronavirüs teşhisi konulmasına rağmen eve gönderilmişti. 

https://www.biyografya.com/biyografi/8083

  www.67sergi.blogspot.com   (67sergi@gmail.com)

  Sergi Odası, Terakki Mahallesi 

Mehmet  Akif Sok. 12

(Yazıcılar Yurdu Karşısı)
Soğuksu, Zonguldak – Merkez

Reklam