Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” sözü gibi yaşamımızda çok sözler vardır.

Aslında gerçektir ama bir türlü kabullenemeyiz, sorgulayamayız, açık tartışıp konuşamayız. Gözler bir anda siyasetteki ‘seks skandalları’na, CHP’den, Büyük Birlik Partisi’ne uzanan konu hemen gündemimize girdi.

Oysa yıllardır ‘kadın cinayeti’ olarak gündemimize gelen, ‘çocuk istismarı’, ‘taciz’, ’tecavüz’ olarak gündeme giren ve hepsinin kaynağında aslında bu çürümüş, kokuşmuş düzenin ortaya serdiği pislikler var. Rant var, koruyup kollama var.Hırs var, iradesizlik var, ideolojik kodlar var.

Son hafta gündeme CHP İl Genel Meclisi Burhanettin Çakır ve Sebahattin Köktürk gündeme düştü ve Büyük Birlik Partisi İl Başkanını Serdal Acar’ın adı kamuoyuna yansıdı.

CHP’de ki benim açımdan sevindirici durum ise, hani derlerya ‘var bu işte bir hikmet’ Yaşanan olumsuz sürecin sonucu İl Genel Meclis Üyeliğine, çok eski arkadaşım, emektar, temiz yürekli, fedakar Hamdi Akyüz’ün gelmesi.

Hamdi Akyüz TTK’dan Emekli, Sendikal mücadelenin bir çok aşamasında çok emeği olmasına rağmen hep listelerin arka sıralarına yazılır, bir anlamda onun potansiyeli birilerini yukarılara taşırdı.

Ama Hamdi bu durumuna küsmez, darılmaz ve hep iyi ve samimi tutumlarıyla bıkmadan usanmadan yoluna devam ederdi.

Tıpkı İl Genel Meclisi sıralamasında olduğu gibi. Ama hayat işte, hani diyoruz ya bu dönemin adı ‘İyiler ve Kötüler’ işte Hamdi arkadaşım İyilerin tarafında yer alıyor. Hoş geldin arkadaşım, senin kalan zamanda bu görevi layıkıyla yapacağına inanıyorum.

Şimdiden kolay gelsin.

Demir; “Dünya 4. Endüstri devriminin getirdikleri ile yüzleşiyor”

Geçtiğimiz hafta Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde düzenlenen “Zonguldak Ekonomisinde Dönüşüm Fırsatları” Panelinde konuşan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir çok önemli bir konuya parmak bastı.

Bir anlamda dünyanın hangi yöne doğru gittiğini ifade eden mesaj verdi. Çok uzun zamandır gerek bu köşeden gerekse de gazetenin farklı sayfalarından ZTSO Başkanı Metin Demir’in kentin geleceğine yönelik gelişmeleri anlama, izleme ve görme açısından önemli bir avantaj, şans olduğunu söylerim.

Genç ve çalışkan oluşunun yanında, söylemesi gereken konuyu, ifade etmesi gereken düşünceyi tartarak, kırıp dökmeden ama gerçeği bir yöntemle cesaretle dile getirmesini çok olumlu bulduğumu ifade edeyim.

Demir o panelde yaptığı konuşmada, Kömürün kentimizdeki yerine önemli vurgu yaparken, “Dünya artık küresel bir köy haline geldi ve hiçbirimiz dünyada gelişmelerden bağımsız halde değiliz. Dünya 4. endüstri devriminin getirdikleri ile yüzleşiyor, bir yandan bunun adaptasyon süreci var. Bir yandan Avrupa Birliği’nin yeşil mutabakat uygulaması Paris iklim anlaşması gibi hayatımızın ekonomimizin bir parçası oluyor” dedi.

Avrupa’nın iklim hedefleri Rusya’nın gaz borularına takıldı, kömür ‘kurtarıcı’ oldu” yorumları da diğer yandan gündemimize girse de, insanlık yeni yüzyılının üretim ilişkileri-üretim araçlarıyla geleceği nasıl öreceğini tartışıyor, mücadele ediyor. ‘Zor yeniye hamile olanın ebesidir” sözü yaşama geçiyor.

Dünya yeni bir devrime hazırlanıyor. Yalnız bu devrim diğerlerinden farklı geliyor.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde düzenlenen “Zonguldak Ekonomisinde Dönüşüm Fırsatları” Paneli sonrasında Üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü ve BAKKA gezinince aslında bırakın dünyada nelerin tartışıldığını İncivez semtinde Üniversite’de bilim insanları nelerle uğraştığını, kent gündemi ise magazin haberleriyle, vak vakla, dedikodu ve fısıltıyla gününü gün ediyor.

Bizim mahalle de bu konuda hazırlık[1]sız, hatta tutucu. O da geçmişin, yaşanmışların duygusallığı ve mirasını yemekle meşgul.

Haydi hayırlısı.

Sağlıcakla kalın