Günlerdir bölgeyi etkisi altına alan yoğun yağmur yağışı, Zonguldak-Bartın’da oldukça etkili olmuş ve bir anlamda doğaya karşı insanoğlunun yabancılaşmasının sonuçlarını yaşamaya başladığımız görünmektedir.

Sol Parti Bartın İl Örgütü Bartın ve ilçelerinde ağır tahribata yol açan Sel’in etkilerini, “Bu yaşadıklarımız doğal felaket değil, yanlış politikaların ve doğayı, ranta ve rantiyeye teslim eden, yandaşlarına, ormanları tarım, arazilerini, su kaynaklarını, pay eden AKP politikalarının sonuncu olduğunu bıkmadan usanmadan dile getirmeye devam edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.

Sol parti açıklamasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Bartın AKP milletvekili Yılmaz Tunç’a tepki gösterdi.

Açıklamada şu görüşler yer aldı; “Batı Karadeniz bölgesi olarak, üç günlük yağış ilimizde de büyük hasarlara yol açtı. Öncelikle beldelerimizde, Kozcağız, Kumluca, hasan kadı başta olmak üzere, Bartın merkezde de ırmak ve derelerde sel baskınları oldu Bartın ırmağını oluşturan kollarda sular yükselip tarım, alanlarını ve ikamet alanlarını vurdu, dükkanların birinci katları sular altında kaldı.

İktidar partisinin yetkilileri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Bartın AKP milletvekili Yılmaz Tunç il merkezini ve beldeleri ziyaret ederek, halka zararlarının karşılanacağını söyleyip gittiler. Ancak karşılaşılan bu sel felaketiyle 2021 yılı ağustos ayında karşılaşmıştık ve o zaman da iktidar partisinin yetkilileri olay bölgesine gelerek, halka zararlarının karşılanacağını söyleyip gitmişlerdi.

Görünen o ki bir yıl içinde değişen bir şey yok. Yine aynı beldeler aynı bölgeler, aynı dereler taştı. Ve hatta aynı köprüler yıkıldı aynı seralar ve tarım alanları heba oldu.

Her felaket sonrası atılan nutuklar verilen sözler alınacağı söylenen önlemler bir daha ki felakete kadar ertelenecek. İktidarın, yanlış çevre politikaları, imara açılan dere yatakları, yerleşime açılan dere kenarları, devam edecek iktidarın doğaya karşı acımasız, talan, ve düşmanlık, programları bu felaketlerin artarak sürmesine, neden olacaktır.

Bu yaşadıklarımız doğal felaket değil, yanlış politikaların ve doğayı, ranta ve rantiyeye teslim eden, yandaşlarına, ormanları tarım, arazilerini, su kaynaklarını, pay eden eden AKP politikalarının sonuncu olduğunu bıkmadan usanmadan dile getirmeye devam edeceğiz.”

Reklam