Susma/Çaycuma

Petrol İş Sendikası Düzce Şubesinin yeni örgütlendiği Zonguldak Çaycuma İlçesinde kurulu olan Ece Seramik Akrilik Kimya San. Ve Tic. Ltd. Şti. işyerinde aylardır devam eden görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine 27 Temmuz Çarşamba (bugün) günü grev kararı alındı.İşyerinde 92 işçiden 25’i sendika üyesi

Ece Seramik işyerinde 18 Mart 2022 tarihinde başlanan TİS görüşmelerinde ve takip eden süreçte sendikanın tüm çabalarına rağmen sonuç alınamadı. 27 Temmuz Çarşamba günü sabahın erken saatlerinde işyerine, “Bu işyerinde grev vardır” pankartı asılmasıyla, üyeler ve burada yer alan Düzce şube yöneticileri grevi ilan etti.

Grevin ilk gününde Genel Merkez Yöneticilerinden Genel Yönetim Sekreter Ünal Akbulut da grev alanında greve çıkan üyelerlerle biraraya gelerek, grevlerini selamladı ve başarılar diledi. Akbulut “Yaklaşık 5 aylık TİS sürecini geride bırakmamıza rağmen anlaşma sağlayamadık. Müzakereler neticesinde sözleşme bitsin isterdik ancak olmadı.” dedi. Akbulut ayrıca 40 bine yakın üyeye sahip bu büyük ailenin bir parçası olan Ece Seramik İşyerinde çalışan üyelerimizin birlik, beraberlik ve heyecan duygularıyla bu grevi başarıya ulaştıracaklarından emin olduklarını vurguladı.

Greve çıkan üyelerimize hitap eden Düzce Şube Başkanı Ali Işık ; “Grevimizin bizlere ve tüm işçi sınıfına hayırlı olmasını temenni ediyorum, grev; amaç değil araçtır. Kapılar kapanmadı. İşveren çağırsın oturalım çalışanların istekleri doğrultusunda anlaşma yaparak grevi bitirelim. Biz her zaman uzlaşmaya hazırız.” dedi. Şube Başkanımız Ali Işık ayrıca, Ece Seramik Grevinin başarıya ulaşması için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini, Ece Seramik işçisinin asla yalnız kalmayacağını belirtti. İşyerinde 92 çalışandan 25’i sendika üyesi

Grevcilere ilk destek Sol Parti’den geldi

Ece Seramik işyerinde Greve çıkan Grevci işçilerle ilk dayanışma ziyaretini Bartın Sol Parti İl Başkanı Adnan Soylu ve Çaycuma’dan Sol parti üyeleri ziyaret etti.Adnan Soylu, Sol Parti olarak her zaman emeğin ve işçi sınıfının hak alma mücadelesinin yanında olduklarını, dayanışma içinde olduklarını ifade eden kısa konuşma yaptı.

Sol Parti İl Başkanı Adnan Soylu’dan sonra Petrol-İş Düzce Şube Başkanı Ali Işık’ta bu anlamlı dayanışma dan dolayı teşekkür etti.

İşçiler Davul-Zurna eşliğinde halaya başladılar