CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, yaptığı basın açıklamasında; “Alevi yurttaşlarımızın, “Canların” güvenceden yoksun, gelecekten kaygılı olduğu bir Türkiye düşünülemez. Her türlü inanca sahip yurttaşlarımıza en kesin inançsal ve yaşamsal güvencelerin sağlanması zorunludur.”dedi

 
Açıklama şöyle;
Muharrem Orucu’nun son günü, aşure günü. Bu sene, 30 Temmuz’da başlayan Muharrem Orucu, bu gün 8 Ağustos’ta sona eriyor. 
Muharrem Orucu’nun başlangıcı ile birlikte Alevi inancına sahip yurttaşlarımızın kurdukları derneklere, ibadethanelere ve içinde ibadet eden insanlara kadın erkek demeden saldırılar yapıldığı görülmektedir.   

Alevi kurumlarına ve Alevi yurttaşlarımıza karşı kadın erkek ayrımı yapmadan açıktan yapılan saldırıların asıl hedefi Türkiye’dir. Bu saldırganlık Türkiye’nin birliğini ve bütünlüğünü hedef alıştır. Cüret  edenler, geçmişten günümüze değin sağ siyasal iktidarların başta Aleviler olmak üzere diğer inançsal toplumlara karşı ters bakışından cesaret almaktadırlar. Tarihte birçok kez tezgahlanan boşa çıkarılan, bu gün yeniden sahnelenmeye çalışılan Ankara ve İstanbul’da yapılan çirkin saldırılar bu güne değin sürdürülen ayrımcı yaklaşımların bir yansımasıdır.

Bütün kışkırtmalara karşın toplumun ezici bir çoğunluğu her olay sonrası, en bilge tutumuyla kardeşliğini ve birliğini korumasını bilmiştir. Bu süreci de aynı genişlik ve bilgelikle aşacağı kesindir.     Alevilere ve Alevi kurumlarına yönelik günümüzdeki saldırıların gerçek amacı, kimler tarafından desteklendiği kısa zamanda ortaya çıkarılmalı ve sonucu kamuoyuyla paylaşılmalıdır.  

Alevi yurttaşlarımızın, “Canların” güvenceden yoksun, gelecekten kaygılı olduğu bir Türkiye düşünülemez. Her türlü inanca sahip yurttaşlarımıza en kesin inançsal ve yaşamsal güvencelerin sağlanması zorunludur.  

Saldırıları Kınıyoruz. Tüm Canların Günü Bayram; Muharrem Orucu Kabul; Matem Aşure Günü Kutlu Olsun”