Ekonomik krizden en çok etkilenen esnafların başında kuyumcular geliyor.

Vatandaşın ekonomisi iyi olarak bildiği kuyumcular adeta kan ağlıyor. Bir yıl boyunca düğün sezonunu ve gurbetçileri bekleyen kuyumcular altın satışından çok altın bozduranın olduğunu söylüyor.

Altın piyasasındaki iniş ve çıkışlardan etkilendiklerini söyleyen kuyumcular düğün sezonunun vasat geçtiğini ifade ederek önceden hediyelik bilezik alanların çeyrek gram almakta zorlandığını söylüyorlar.

Zonguldak Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Çetin Çelik, altının gramının yılbaşında bin 500 TL, doların ise 22 TL seviyesinde olacağını iddia etti.

Zonguldak’taki kuyumcuların durumunu şu sözlerle anlatan Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Çetin “ Düğün sezonunda kesinlikle aradığımızı bulamadık. Aradığımızı bulamamızın sebebi ekonomik kriz. Düğünler çok vasat geçti, takı olayı çok düştü maalesef insanlar ekonomik krizin içinde oldukları için çeyrek altının yedide biri olan çeyrek gramla düğünleri geçiştirdiler. Gurbetçilerden umudumuz vardı, gurbetçilerden de maalesef umduğumuzu bulamadık. Mal satımı olmadı, bu yaz oldukça sıkıntılı geçiyor. Altın fiyatı her geçen gün yükseliyor, altının yılbaşında bin 500 TL, doların ise 22 TL seviyesinde olacağını iddia ediyorum. Çünkü o kadar dizginleyen bir kur mevduatı olduğu halde dolar 18 TL’nin üstünde seyrediyor.” dedi.

Reklam