Almanya’da T.C. Köln Eğitim Ataşesi olarak görev yaptıktan sonra 19 Temmuz 2022’de emekli olan  Zonguldak Çaycuma’lı Prof. Dr. Mustafa Gencer Göçün 60. Yılında son 30 yıldaki gözlemlerini “Bir ömür göç” başlığı altında kitaplaştırdı. Almanya’da Türkçe olarak basılan kitap Almanya, Hollanda, Isviçre ve Turkiyeden amazon, thalia vb. sitelerden de temin edilebiliyor.

Kitapta 51. Başlıktaki göç porteleri Zonguldak’ın ilçelerinden 1960 lardan sonra Almanya’ya göç eden ilk ve ikinci nesilden gurbetçilerin kendi hikayeleri yer alıyor.

Mustafa Gencer, öğrenci olarak bulunduğu Almanya’da Bielefeld Yabancılar Meclisi Başkanı ve KRV Eyaleti Gençlik ve Eğitim komisyonu üyesi olarak, yaşadığı toplumun sorunları ve çözüm önerileri hakkında yazdığı köşe yazılarını kitabında topladı. Göç, uyum, eğitim, sosyal yaşama dair gözlem ve analizlerini içerden bakış açısıyla kaleme aldığı 60 yazı son 25 yılın günlüğü mahiyetindedir. Okuyucu yazılarda bir nevi kendi hikayesiyle benzerlikler keşfedecek ve göç anılarını tazeleyecektir.

Göç sürecini takip ettiği yazılarına öğretim üyesi ve diplomat olarak bulunduğu dönemde de devam eden Gencer, hikayesi olan herkesin bunları kaleme almasını da öneriyor.

       Prof Dr Mustafa Gencer  ,

 “BİR ZAMANLAR BENDE” projesinde yer almıştı. Mezun olduğu köy ilk okuluna birlikte gidip aynı okuldaki bugünün öğrencilerine rol model olmuştu.

Prof. Dr. Mustafa Gençer in öz geçmişi

Mustafa Gençer 1968’de Zonguldak’ta doğdu. 1990‘da Lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi’nde, Master ve Doktora öğrenimini Almanya’nın Bochum Ruhr Üniversitesi’nde 2001 yılında tamamladı. Doktora tez çalışması İletişim Yayınları tarafından  ‘Jöntürk Modernizmi ve Alman Ruhu’. 1908-18 Türk-Alman İlişkileri ve Eğitim başlığı ile 2003te yayımlandı.

2011 yılında Hannover Leibniz Üniversitesi’nde Misafir Öğretim Üyesi olarak Osmanlı Tarihi dersi veren Gençer, 2003-2018 arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tarih Bölümünde Profesör olarak görev yaptı. Güzel Sanatlar Fakültesi dekanlığı ve Rektör Yardımcılığı görevlerinin yanı sıra Gençer, Türk-Alman ilişkilerinin eğitim, siyasi ve kültürel tarihi hakkındaki yayınlarından başka, Almanya’ya göç eden Türklerin durumları, sorunları ve uyumları konularında makale, proje, danışmanlık ve benzeri çalışmalar yapmıştır.

1 Haziran 2018 tarihinden itibaren T.C. Köln Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği görevini yürüten Gençer, 19 Temmuz 2022’de emekli oldu.

Reklam