Zonguldak Belediyesi Eylül Ay’ı meclis toplantı gündeminde CHP ve İYİ Parti Meclis Üyelerinin Red oyuna karşılık AKP ve MHP Meclis üyelerinin oy çokluğu ile Fevkani Köprüsü’nün yıkımı için yetki alan Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’a ilk tepki CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun’dan geldi

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın “Fevkani köprüsünü ben yıkmıyorum Ankara yıkıyor” sözüne Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, “Ankara’nın yıkacağı köprüye sen niye yetki istiyorsun?” diye sordu.

Uzun, “Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, belediye başkanlığı döneminde başlattığı bütün projelerde başından beri hep bir aksaklık, hep bir şansızlık söz konusu oldu. İyi şeyleri ve alkışları hep kendine istedi, kötü şeyleri, aksayan işleri ve vatandaşlardan tepki göreceği işleri ya Ankara’ya, ya da TOKİ’ye yükledi. Fevkani Köprüsü’nde de aynı yolu izliyor. ‘Ben yıkmıyorum, Ankara yıkıyor’ diyerek, tepkileri böyle yatıştırmaya çalışıyor.

CHP’li Zonguldak Belediye Meclis üyelerimiz de, Fevkani Köprüsü’nün yıkım kararına karşı oy kullandı. CHP olarak bu konuda tavrımız nettir. Fevkani Köprüsü’nün yıkımıyla ilgili Sayın Belediye Başkanı Selim Alan’a sorularımız oldu, olmaya da devam edecek. Madem yıkacağım diye inatlaşıyor, ortaya bir çözüm önerisi ve net bir proje koymadı. Bizlerde kendisinden kamuoyunu aldatmamasını, aydınlatmasını bekliyoruz.

Çünkü Zonguldak kamuoyu Fevkani Köprüsü yıkıldığında ne olacağını, nelerle karşılaşacağını bilmek istiyor. Kent merkezimizde yaklaşık 60 yılı aşkın bir tarihi olan Fevkani Köprüsü günümüze kadar misyonunu en güzel şekilde yerine getirmiştir. ‘Ben yıkarım, ben yaparım, şehrin önünü açalım’ diyerek, aceleye getirilme mantığını doğru bulmuyorum.

“Fevkani Köprüsü yıkıldığında planınınız ve ulaşım projeniz var mı?”

Fevkani Köprüsü yıkıldığında araç ve yaya trafiği açısından ortaya çıkacak sorunlar sonrasında ‘Ben bu köprüyü yerine koyuyorum’ deme şansının olmadığını Sayın Belediye Başkanı Selim Alan’da bunu çok iyi biliyor.

Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Selim Alan’a bir kez daha soruyoruz, “Fevkani Köprüsü yıkıldığında planınınız ve ulaşım projeniz var mı?

Varsa, bu projeleri kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?

Planlama yaptıysanız, araç ve yaya trafiği nasıl kesişecektir?

Yaya, esnaf ve konut anketleri yaptırdınız mı?

Yaya köprüsünden, Acılık-Gazipaşa Caddesi arasında günde kaç yaya geçiyor ve bunların hepsinin araç trafiğini durdurarak geçmek zorunda kalınacağını biliyor musunuz?

Taşıt akımını sağlayan caddelerde yol güvenliği nasıl sağlanacak, duraklar nereye planlanacak, yayaların buraya ulaşımı nasıl sağlanacak bir çalışmanız var mı?

Trafik zirve saatlerinde araç ve yaya trafik hacmini ölçtünüz mü?

Konut ulaşım anketleri yaptırdınız mı?

Köprü altı dediğimiz, Fevzipaşa Caddesi’ne paralel başlayan ve Asma duraklarının olduğu bölgeye uzanan yaya aksını da yok edeceğinizin farkında mısınız?

Büyük ölçüde yaya aksı olan bu sokak yapısını bozacağınızı da biliyor musunuz?

Köprü kalkınca en az üç adet yeni kavşak ortaya çıkacağının farkında mısınız?

Bu kavşaklar sebebiyle yaya güvenliği için üst geçitler yapma ihtiyacının doğacağını ve maalesef ülkemizde birçok yerde yapılan bu üst geçitlerin yayalar tarafından karşıdan karşıya geçmekte kullanılmak istenmemesi sebebiyle atıl durumda kaldığını düşündünüz mü?

Kavşakların yeni birçok trafik lambalı geçitler doğuracağını ve zaten sorun yaşanan trafik akışını olumsuz etkileyeceğini düşünebiliyor musunuz?

Bunların hesabının iyi yapılıp, yapıldığını bilmiyoruz ve Sayın Alan ile ekibini, ulaşım konusunda uzman kişi ve hocalara şehrimiz için ‘Ulaşım Ana Planı’ yaptırılmalı, bunun ardından da uygun bulunan çözüme katkı sağlayacağı tespit edilirse köprünün yıkılmasını ancak o zaman düşünmeleri gerektiğini tavsiye ediyoruz. Gerçekten çok bilimsel çalışma yapılması gereken bir konu. Fakat şu ana kadar böyle bir çalışma içerisinde olduklarını düşünmüyoruz ve inanmıyoruz. Önünü ve ardını hesap etmeden, tamamen bir inatlaşma mantığıyla hareket ediyorlar. Bu köprü herhangi bir mahalledeki insanların karşıdan karşıya geçtiği bir asma köprü değildir. Şehrin ana arteridir. Şehrin tüm trafik yükünü çeken bir yapıdır. Zonguldak halkına aylarca, belki de yıllarca çok büyük bir keşmekeşe maruz bırakacaklar. O yüzden köprüyü yıkmadan önce bir kez daha sağlıklıca düşünmelerini tavsiye ediyoruz ve yıkmadan önce mutlaka ortaya çıkacak projenin ne olduğunu kamuoyu adına soruyoruz ve bilmek istiyoruz” dedi.

Reklam