Zonguldak Demokrasi Platformu 12 Eylül Askeri Faşist Darbesinin yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Demokrasi Platformu Sözcüsü MMO Başkanı Çağlar Öztürk; “Toplumsal muhalefetin susturulup gelişmesine engel olan ,örgütlü toplumu ve bu uğurda mücadeleyi suç haline getiren antidemokratik baskı yasaları 12 eylül darbesinin ürünüdür. Yine yıllardır sürdürülen savaş politikaları, ırkçı ve dinci –gerici  uygulamalar, 12 eylül darbesinin ürünüdür.”dedi

Açıklamada şu görüşler yer aldı;

Bugün 12 Eylül darbesinin 42. yıldönümü. Üzerinden geçen 42 yıla rağmen anıları ve acıları ile, hepimizin hafızalarında tazeliğini koruyor. Özellikle yeni kuşakların yabancı kaldığı ve özünü tartışmadığı bu darbe 1968 sonrası kuşağı olabildiğince etkiledi. Kimi arkadaşlarımız işlerinden atıldı, kimimiz tutuklandı, kimimiz işkenceden geçti, kimimiz hapiste yattı. O dönem çok değerli insanlarımızı kaybettik. Kimisini idam sehpasında, kimisi işkencede kimisi ise darbeye karşı direnişte yitirdik. Kaybettiğimiz tüm arkadaşlarımızı ve insanlarımızı saygıyla anıyoruz.

Ülkemizde büyük yıkımlara yol açan, Dünya ve Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen bu faşişt darbe dönemi; toplumu büyük bir şiddet cenderesine soktuğu gibi demokratik hak ve özgürlüklerinde yok sayıldığı bir rejimin adıdır.

12 Eylül Darbesi bu topraklarda yaşayan insanlar ve ülkemiz açısından aşılmış, geride bırakılmış tarihsel trajediden ibaret değildir. Darbenin ve darbe sonrası kurulan rejimin toplum düşmanı, demokrasi karşıtı özü bu güne kadar çeşitli siyasi iktidarlarca sürdürülmüş ve sonuç olarak bu günkü tek adam rejimini dayatmıştır.  

12 Eylül rejimi ülkemizin toplumsal gelişimini durdurarak, toplumu kendi düşünce ve ideolojisi doğrultusunda değiştirdi. Baskı, silah ve şiddet yoluyla toplum bambaşka bir yörüngeye itildi. Bugün bile yaşadığımız pek çok ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmenin temelleri 12 eylül darbesi ile birlikte atıldı. Toplumun örgütlü yapısı kırıldı, tek tip insan yaratma üzerine kurulu faşist ideoloji topluma dayatıldı.

Son yıllarda yaşadığımız derin ekonomik krizlerin tamamının nedeni olan Neo- liberal politikalar, 12 eylül darbesinin ürünü olarak toplum yoksullaştırıldı, umutsuzlaştırıldı.

 Ülkede; eğitimden başlamak üzere tüm toplumsal yaşama egemen hale getirilen Türk- islam sentezci, Irkçı,muhafazakar faşist politikalar 12. Eylül darbesinin ürünü olarak hayat buldu.

 Toplumsal muhalefetin susturulup gelişmesine engel olan ,örgütlü toplumu ve bu uğurda mücadeleyi suç haline getiren antidemokratik baskı yasaları 12 eylül darbesinin ürünüdür. Yine yıllardır sürdürülen savaş politikaları, ırkçı ve dinci –gerici  uygulamalar, 12 eylül darbesinin ürünüdür.

Bugün ülkeyi yöneten siyasi kadroların yetişmesine ve tek adam rejiminin oluşmasına neden olan 12 Eylül darbesinin kendisidir.

Bizler dün olduğu gibi bu günde 12 Eylül darbesinin ve onun tüm uygulamalarına karşı mücadele ettik, etmeye de devam edeceğiz. Ülkemi üzerine bir kabus gibi çöken 12 Eylül karanlığı  ile hesaplaşmalıyız. İnsan hakları,özgürlük. Adalet ve demokrasi mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz.  Gelecek nesillerimizin daha eşit, özgürlükçü bir ülkede yaşaması için vargücümüzle çalışacağız. 12 Eylül darbesi ve benzerlerini asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Reklam