2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı başladı. Zonguldak İl Genelindeki 439 Okulumuzda 105 Bin Öğrencimiz İle Eğitim Öğretime başladı. Eğitimin başlaması nedeniyle törenler düzenlendi, konuşmalar yapıldı, değerlendirmelerde bulunuldu.

Zonguldak Valiliği binası önünde 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla düzenlenen programda, İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’ın beraberindeki iki minik öğrenciyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, göndere Türk bayrağı çekildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Aldoğan ve beraberindekilerin makamında ziyaret ettikleri Vali Mustafa Tutulmaz, minik öğrencilere hediye verdi, hatıra fotoğrafı çektirildi, daha sonra da basına kapalı görüşme gerçekleştirildi.

Valilik önündeki programa; İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, bazı daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri, oda başkanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Tepebaşı İlkokulu Programı

Zonguldak Tepebaşı İlkokulu’nun bahçesinde düzenlenen programda Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, yaptığı konuşmada, eğitim alanında önemli yatırımların yapıldığını söyledi.

Milli eğitim bünyesindeki her yerin alt yapısının gözden geçirilerek eksikliklerin giderildiğini anlatan Tutulmaz, şöyle dedi:

‘’Tüm okullarımızın tadilatı ve tamiratı yapıldı. 2022-2023 eğitim öğretim döneminin açılışını yaptığımız bu güzel ve anlamlı günde büyük bir sevinç ve heyecan yaşayan öğretmenlerimiz, sevgili çocuklarımız ve ailelerinin mutluluğunu içtenlikle yaşıyor ve paylaşıyoruz.

Bugün güzel yurdumuzun her bir köşesinde yaşanan bu sevinç, heyecan ve mutluluğun tüm eğitim öğretim döneminde aynı güzellikte devam etmesini en içten duygularımla temenni ediyorum.

Yaşadığımız bilişim, teknoloji ve iletişim çağında gelişmiş ülkelerle yarışmayı, hızla gelişen, yenilenen teknolojik yarışın gerisinde kalmamayı, refahı, aydınlık ve güvenli bir geleceği sağlayacak en etkili araç şüphesiz ki eğitimdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, değerli öğretmenlerimize, sevgili öğrencilerimize ve kıymetli ailelerine sağlık, mutluluk, huzur ve başarı dolu yeni bir eğitim öğretim yılı diliyorum. 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.’’

İL Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan da şunları kaydetti:

‘’Hasret bitti… Bugün ülkemizin dört bir yanında şenlik var, umut var, heyecan var. Sevgili çocuklarımız okulları, arkadaşları ve öğretmenleri ile buluşuyor. 5 Eylül Pazartesi günü uyum haftasında okul öncesi ve 1. sınıflarımızla ile başlayıp bir haftalık heyecanın ardından bugün 7 bin 800 öğretmenimiz 105 bin öğrencimizle okullarımızda buluşarak yeni eğitim öğretim yılına merhaba diyoruz. Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitim ailemiz adına hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

2022-2023 eğitim öğretim yılına yeni umutlar, yeni heyecanlarla, her zamankinden daha azimli, daha güçlü bir başlangıç yapmanın mutluluğu ve gururu içindeyiz. Yaptığımız her işte, attığımız her adımda, aldığımız her kararda 105 bin öğrenci ve 7 bin 800 öğretmenimizin sorumluluğunu üzerimizde taşıyor ve bunu hem kendimize, hem de milletimize karşı bir borç biliyoruz.

2022-2023 eğitim öğretim yılında ilimiz merkezde 86 okulumuzda toplam 1600 öğretmenimiz ile 20 bin 200 öğrencimiz, il geneli 439 okulumuzda 105 bin öğrencimiz ile eğitim öğretime bugün başlamış bulunmaktayız.

Okullarımıza hayat veren, okul bahçelerimizi yeşerten, güzelleştiren, göz bebeğimiz öğrencilerimiz için okullarımızı temiz ve güvenli bir şekilde sizler için hazır hale getirmek amacıyla bütün yaz çalıştık.’’

Müdür Aldoğan, şunları söyledi: “Daha güvenli, temiz, daha sıcak okul ortamları için 46 okulumuzun doğal gaz dönüşümü tamamlandı. 26 yeni okul ve kurumumuzun yapımı yatırım programına alınarak ihale işlemleri başlatıldı.

5 yaş okullaşma oranı ilimiz genelinde yüzde 53’ten yüzde 98’e yükseltildi.

Bakanlığımızdan ilimize gönderilen toplam 1 milyon 500 bin adet ücretsiz ders kitabı ve yardımcı kaynaklar, 12 eylül bugün itibarıyla okullarımıza ulaştırıldı.

Okul öncesi eğitimin seferberliği kapsamında ilimiz bünyesindeki ana sınıflarına toplam 67 ana sınıfı daha eklenerek okul öncesi 5 yaş okullaşma oranı ilimiz genelinde yüzde 53’ten yüzde 98’e yükseltildi.

Okullarımız arasındaki imkan ve fırsat eşitliğini azaltmak için Bakanlığımızca başlatılan ‘Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi’ doğrultusunda ilimiz genelinde toplam 60 okulumuzun iyileştirme ve donatım çalışmaları tamamlandı.

‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi’ ile ilimizin tüm okul ve kurumlarına kütüphane yapılarak kütüphanesiz okul bırakmadık. Kütüphanelerimizdeki toplam kitap sayısı 200 binden 600 bine çıkarıldı.

Mesleki eğitimin desteklenmesi ve güçlendirilmesi programı kapsamında Mesleki Eğitim Merkezlerimize kayıt yaptıran çırak öğrenci sayımız ilimiz genelinde 2 bin 100’den 5 bin 825’e yükseltildi.

Bakanlığımızca başlatılan Köy Yaşam Merkezleri projesi kapsamında 8 Köy Yaşam Merkezimiz oluşturuldu, öğrencilerimizin ve köy halkının hizmetine sunuldu. Bu merkezler anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane, matematik, doğa, bilim gibi eğitsel ve sosyal etkinlikler, atölyeler olarak köy halkımızın kullanımında olacaklar.

Zonguldak, Karabük ve Bartın illerimizin tarihi ve kültür mirasına hizmet ederek kültür değerlerimizi gelecek nesillere aktaracak olan ‘Olgunlaşma Enstitüsü’ ilimiz bünyesinde açıldı.

İlimiz merkezi ile Ereğli ilçesi bünyesinde bulunan BİLSEM’lere ek olarak, Devrek, Alaplı ve Çaycuma ilçelerimize de 3 yeni BİLSEM açılarak ilimiz bünyesinde açılan toplam BİLSEM sayısı 5’e çıkarıldı.

İlimiz geneli 3 olan e-sınav merkezlerine ek olarak Kozlu, Kilimli, Devrek ve Alaplı İlçelerimizde 4 yeni e-sınav merkezi açılarak ilimiz bünyesindeki e-sınav merkezi sayısı 7’ye çıkarıldı.

2022-2023 eğitim öğretim yılında ilk defa olmak üzere, Temel Eğitim Okullarımızda okul bazlı bütçeye geçildi.

405 TYP personelinin eğitim öğretim başlamadan okullarımızda görevlendirilmesi yapıldı.

Taşımalı eğitim kapsamında 895 yerleşim birimden 16 bin 100 öğrencimiz 264 taşıma merkezi ilkokula, ortaokula ve liseye taşınmakta olup yemek ihaleleri de sonuçlandırılmış ve eğitim öğretime sorunsuz bir şekilde başlanmıştır.

Değerli öğretmen arkadaşlarım; iki aylık bir aradan sonra sizlerle birlikte aynı heyecanla öğrencilerimizle, okullarımızla, öğretmenlerle tekrar buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sizler, öğrencilerimizin önce yüreğine, sonra aklına dokunan, okulu ve okumayı sevdiren bir rehbersiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’ sözünde belirttiği gibi eğitimin baş mimarları sizlersiniz. Geleceği ellerinizde, yüreklerinizde şekillenecek en değerli varlıklarımız olan yavrularımıza siz rehberlik edecek, düşlediğimiz dünyaları inşa etmeleri için sizler onlara yardımcı olacaksınız. Bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli ahlaklı bireyler yetiştirmek, sevginin hakim olduğu yürekler inşa etmek bizlerin en öncelikli görevimizdir.’’

“Attığımız her adımın ve aldığımız her nefesin yalnız ve yalnız sizler için olduğunu bilmenizi isterim.”

Müdür Aldoğan, şöyle devam etti:

‘’Kıymetli velilerimiz; ülkemizin aydınlık yarınları olan sevgili yavrularımızın İlk öğretmeni olan siz saygıdeğer velilerimizden isteğimiz, aile ortamının eğitimdeki gücünün öğrencinin daha iyi eğitilmesinde iyi bir zemin olarak kullanması ve bu amaçla okul-aile-çevre iş birliğinin geliştirilmesidir. Bu yolculukta sizlerle birlikte yol almaktan çok mutluyuz.

Sevgili öğrencilerimiz, bu ülkenin geleceği sizlersiniz. Bizim sizlerden isteğimiz okulunu, öğretmenini, vatanını, milletini, bayrağını seven ve onlara sahip çıkan bireyler olarak yetişmenizdir. Attığımız her adımın ve aldığımız her nefesin yalnız ve yalnız sizler için olduğunu bilmenizi isterim. Sizi seviyoruz ve size güveniyoruz. Başarılı olacağınıza yürekten inanıyoruz.

İlimiz ve tüm öğrencilerimiz adına tüm bu çalışmaları yaparken bizlere destek olan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Mahmut Özer’e, destek ve rehberliğini her zaman yanımızda hissettiğimiz Zonguldak Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz’a ve her daim bize destek veren kamu kurum ve kuruluşlarımıza, velilerimize, yönetim ve eğitim kadrolarımıza, sürece katkı sağlayan tüm birimlerimize teşekkür ediyorum.

Zonguldak eğitim ailemizin, öğrencilerimizin ve ülkemizin genelinde eğitime başlayan tüm öğrencilerimizin İlköğretim Haftası’nı kutluyor, 2022-2023 eğitim öğretim yılın hayırlı olmasını, sağlık, huzur ve başarılarla dolu bir yıl olarak tamamlanmasını diliyor, saygılar sunuyorum.’’

Program kapsamında bir öğrenci şiir okudu, okulun öğrencileri halkoyunu gösterisinde bulundu, protokolde yer alanlar 1. sınıf öğrencilerine fidan takdim etti, Vali Mustafa Tutulmaz da 2022/2023 eğitim öğretim yılını sembolik olarak ders zili ile başlattı, sınıf ziyaretleri yapıldı, öğretmenlerle bir araya gelindi.