2022-2023 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle açıklama yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği, “Okullar, geçtiğimiz yıllar içinde birikerek büyüyen sorunlarının gölgesinde açılıyor.” dedi.

Çaycuma Atatürk İlkokulunun bir bölümü için depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alındığı ve bu okulda ikili eğitime geçildiğini belirten Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği,  “Eğitim Sen olarak yaptığımız birçok açıklamada ve ilgili kurumlara sunduğumuz dosyalarda nüfusu her geçen gün artan Pehlivanlar Mahallesi’nde yeni bir ilkokula ihtiyaç olduğunu ve Atatürk İlkokulunda sınıfların çok kalabalık olduğunu belirtmiştik. Pehlivanlar Mahallesi’ne yeni bir ilkokul yapılmadığı gibi tatil başlangıcında uygulamak yerine okulların açılmasına kısa bir süre alınan yıkım kararı var olan mağduriyeti daha da artırmıştır. Yine Çaycuma Filyos Melek ve Ahmet Şanlı Anadolu Lisesi için de depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alınmıştır. Bu okulumuz Hisarönü Seçil Şanlı Ortaokulu ek binasında eğitim öğretime devam edecektir. Çaycuma’daki eğitim sorunlarının ayrıntılı bir şekilde yer aldığı ‘Çaycuma’da Eğitimin Durumu’ raporunu yeni göreve başlayan Çaycuma Kaymakamı Mehmet Göze’ye sendika olarak önümüzdeki günlerde sunacağız.” dedi.

Eğitim Sen açıklamasında şöyle denildi:  “Türkiye’nin eğitim sistemi, yıllardır benimsenen piyasa merkezli, rekabetçi ve sınav merkezli eğitim politikaları sonucunda tam bir sorun yumağı haline gelmiştir. Türkiye’de okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar eğitimin bütün kademeleri, en temel işlevlerini yerine getiremez durumdadır. Bu durum kaçınılmaz olarak eğitimin niteliğini de olumsuz etkilemektedir.

Herkesin Eğitim Hakkından Eşit Koşullarda Ve Parasız Olarak Yararlanması Sağlanmalı

Türkiye’nin eğitim sistemi, çocuklar ve gençler için okurken mutlu, gelecekleri için umutlu olacakları bir eğitim ortamı sunmaktan çok uzaktır. Her yıl katlanarak artan ve kalıcı çözüm beklenen eğitim sorunlarıyla başlayan yeni eğitim yılı öncesinde ne öğrencilerin, ne velilerin, ne de eğitim emekçilerinin beklentilerinin karşılandığını söylemek mümkündür.

Her geçen gün daha fazla piyasa ilişkileri içine çekilen, her adımın paralı hale geldiği bir eğitim sisteminde öğrencilerin, velilerin ve eğitim emekçilerinin taleplerini gerçekleştirmenin tek yolu, herkesin eğitim hakkından eşit koşullarda ve parasız olarak yararlanmasının sağlanmasıdır. Eğitim Sen olarak, yeni eğitim-öğretim yılının bütün öğrenciler ve eğitim emekçileri için sağlıklı ve başarılı bir yıl olmasını diliyoruz.”