Zonguldak Merkez ve ilçelerde yayın yapan basın kuruluşları temsilcileri Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın konuğu oldu.

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti, KGD, Ereğli ve Alaplı ,Devrek, Çaycuma Gazeteciler Derneği Başkan ve yöneticilerinin de yer aldığı ve iki gün süren Çaycuma ziyareti oldukça olumlu geçti.

ZGC Derya Akbıyık’ın organize ettiği ve diğer derneklerinde destek verdiği ziyarette

Çaycuma Belediyesi’nin çalışmaları yerinde görüldü, Başkan Kantarcı çalışmalar ve kamuoyunda gündeme gelen konulara yönelikte açık, samimi ve net konuşarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yapılan etkinliğe, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Gazeteci aynı zamanda Meclis Üyesi olan Sezai Bilici, ve Başkan danışmanları Ahmet Öztürk ve Cenk Kaplancan’da katıldı.

Olağan toplantılarını yapmak üzere Çaycuma’da bir araya gelen Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin kendisine yaptığı ziyarette Sofhia Evleri üzerine sorulan bir soruya cevap veren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Arkasında durmadığımız hiçbir sözümüz yok. Ne dediysek harfiyen yerine getiriyoruz” dedi

Konuklarını Çaycuma Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda ağırlayan Başkan Kantarcı, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Akbıyık: “Çaycuma Belediyesinin Çalışmalarını Beğenerek İzliyoruz”

Ziyarette konuşan ZGC Yönetim Kurulu Başkanı Derya Akbıyık Çaycuma Belediyesinin yaptığı çalışmaları beğenerek takip ettiklerini söyledi. Akbıyık, “Toplantılarımızı değişik ilçelerde yapmaya çalışıyoruz. Bu kez hemen her ilçeden gazetecinin bulunduğu bir toplulukla a Çaycuma’dayız. Bizi burada ağırladığınız için teşekkür ediyoruz. Sayın Kaymakamımızı da ziyaret ederek ‘Hayırlı olsun’ diyecektik. Ancak kendisi izinliymiş. Yerine Devrek kaymakamı vekalet ediyormuş. Onun için ziyaretimizi gerçekleştiremedik. Yerel yönetimler ne kadar güçlü olursa, yerel basın da o kadar güçlü olur. Biz Çaycuma Belediyesinin çalışmalarını takdirle takip ediyoruz. Gittiğimiz her yerde de çalışmalarınızı anlatıyoruz. Çaycuma çok hızla gelişiyor, siz de iyi belediyecilik yaparak güzel bir kent ortaya çıkarıyorsunuz” dedi.

Kantarcı: “Bu Birlik Beraberlik Görüntüsü Çok Güzel”

Her ilçeden gazeteciyi Çaycuma’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Karşımda büyük bir birlik beraberlik görüntüsü var. Zonguldak gibi içinden iki il çıkaran ve herkesin ayrı bir yere çektiği kentte, her ilçeden gazetecinin bir arada böylesi toplantıları yapması çok güzel. Sizleri kutluyorum. Başkalarına da örnek olmasını diliyorum. Her alanda bu beraberliği sergilememiz, kentimizin sorunlarını hep birlikte konuşmamız gerçekten çok güzel bir şey” dedi.

Kantarcı: “Tüm Projelerde Sürdürülebilirlik Ve Doğanın Korunması Gözetilmeli”

Daha sonra gazetecilerin sordukları soruları yanıtlayan Başkan Kantarcı Filyos Vadisi Projesi üzerine sorulan bir soruya, sürdürülebilir kalkınmanın önemine işaret ederek yanıt verdi. Kantarcı, “Günümüzde hiçbir proje yalnızca o gününün ihtiyaçları üzerinden planlanmıyor. Sürdürülebilirlik, doğanın korunması projelerin en önemli özelliği olarak öne çıkıyor. Filyos’ta olan yapılanlara bakınca sürdürülebilirlik konusunun oldukça tartışmalı olduğu aşikâr. Bir çevreci olarak fosil yakıt olan doğal gaza da itirazım var ama en azından diğerlerinden çok daha temiz. Karadeniz’de bulunan gazın bizim topraklarımızdan karaya çıkarılıyor olması, kömürden sonra, bize Allah’ın ikinci lütfu. Çünkü o sayede çok sayıda nitelikli eleman buralarda çalışmaya başlayacak. İşgücü niteliğinin yüksek olması kentin de kalitesini artıracak. Ama gübre fabrikasına, demir eritme tesislerini itirazım var. Bu derece değerli topraklar üzerinde bu tip tehlikeli ve kirli yatırımların yapılmasını doğru bulmuyorum.” dedi.

Kantarcı: “18 Uygulaması Yaparak Sorunu Tümden Çözeceğiz”

Gazetemiz Kurucusu Bahaddin Arı’nın son günlerde kent gündeminde tartışma konusu olan Köylerin (Kayıkçılar vb) Belediye sınırları içinde referandum sonucu mahalle olması ve Sofhia Evleri olarak anılan bölgeye yönelik Kantarcı’nın bu iki konuda ki görüşlerini sordu.

Sofhia Evleri ile ilgili soru üzerine konuşan Başkan Kantarcı, “Ekonomik şartların tüm zorluklarına karşın evleri tamamladık. Müteahhitten ev alan bazı arkadaşlarımız geçen kış buraya yerleşmeye başladı. Biz pek çok konuda kendilerine yardımcı olarak kışı burada geçirmelerini sağladık. Evlere ulaşan ve gayet iyi durumda olan bir yol var. Ancak konut sahipleri, inşaat sırasında, bizim servis yolu olarak kullandığımız stabilize yolun da iyileştirilmesini istiyor. O yolun bir kısmı özel mülkiyetin içinden geçiyor. Biz orayı da kullanılır hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada yaptığımız imar planı tadilatını belediye meclisimiz onayladı ve bu ay askıya çıkardık. Daha sonra 18 uygulaması yaparak sorunu tümüyle çözeceğiz. Ama tüm bunlar bir süreç, o da zaman alıyor. Art niyetli bazı kişiler de sır şahsımı ve belediyemizi karalamak içim kamuoyunu yanlış bilgi veriyor. Kamuoyuna verip de arkasında durmadığımız hiçbir sözümüz yok.” dedi.

Gazeteciler Sofhia Evleri’ni yerinde incelediler

Başkan Kantarcı daha sonra konuklarına belediyenin kentteki bazı tesislerini gezdirdi. Önce Atatürk Spor Merkezi ve Özgürlük Meydanı’nı gezen gazeteciler, tesisin büyük kentlerde bulunmayacak güzellikte olduğunu ve Özgürlük Meydanı ile muhteşem bir bütünlük oluşturduğunu ifade etti. Yapımı devam eden ahşap cami ve Yaşampark 2. Etabını inceledikten sonra gittikleri Sofhia Evleri’ni Başkan Kantarcı ile birlikte gezen gazeteciler projenin son derece önemli bir yatırım olduğunu dile getirdiler.