Genel Maden İşçileri (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Taban Delege Seçimleri öncesi TTK Üzülmez Müessesisi’nde çalışan Elvanpazarcık Beldesi, Karaman Beldesi ve Beycuma Beldesi ile merkeze bağlı köylerde ikamet eden maden işçileriyle yemekte bir araya geldi.

GMİS seçimleri öncesi önemli mesajlar veren Tayfun Demir, maden işçilerinin promosyon sorununun çözülmesi işin AKP İl Başkanı Muammer Avcı ve yönetimiyle görüşme yaptıklarını söyledi. Promosyon sorununun çözüleceğini belirten Demir, “Bizler maden işçilerinin haklarını korumak için buradayız. Promosyon sorunu er ya da geç çözülecek ve bu konuda girişimlerimiz hız kesmeden devam ediyor. AKP Zonguldak İl Başkanı Muammer Avcı ile de bir görüşme yaptık. Taleplerimizin iletilmesini istedik. Biz mevcudun üzerine bir promosyon ücreti kabul etmiyoruz. Yeni bir sözleşme ile bu yola devam edeceğiz. Kendileri de konuyla yakından ilgileneceklerini ifade ettiler” dedi.

“Seçim öncesi işçi alımı konusunu çözeceğimize inanıyorum”

Muammer Avcı ile yaptıkları görüşmenin ana başlıklarından birisinin de işçi açıkları olduğunu belirten Tayfun Demir, “Olması gereken işçi sayısından çok daha az işçi ile üretim yapıyoruz. Üretim işçisi açıklarımız var. Sadece sendikacılık değil üretimin artışı da en büyük hedefimiz. Bunun yolu da acil olarak üretim işçisi alınmasıdır. Yeni üretim alanları, yeni ayaklar açarken bir yandan da mevcut üretimi artırarak çalışıyoruz. Az işçi ile çok üretim yapıyoruz, imkansızı başarıyoruz. İşçi alımı şart… Bunun için yaptığımız çalışmalar hazırladığımız dosyalar var. Bunları İl Başkanımıza teslim ettik. İşçi alınırsa üretim artar, Zonguldak’ta istihdam artar. En önemlisi de kömürde dışa bağımlılık azalır. Bu gün Üzülmez Müessesi kişi başına en yüksek kömür üretimini yapan müessesedir. Bizler daha çok işçi ile daha çok üretim yapmak istiyoruz. İşçi alımı için her platformda görüşmelerimiz devam edecek. Önümüzde bir Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Seçime kadar işçi alımı konusunda başta iktidar partisi olmak üzere tüm parti, sivil toplum kuruluşları ve platformlarda girişimlerimizi yapacağız. Seçim öncesi işçi alımı konusunu çözeceğimize inanıyorum. İl Başkanı Muammer Avcı, özellikle TTK’ya işçi aşımı konusunda gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti. Bizlerin taleplerini gerekli yerlere ileteceğini ve konunun yakın takipçisi olacağını söyledi. Kendisine teşekkür ediyoruz. Burada, yerin altında kömür var ve bizler bunu çıkartmaya her zaman talibiz” ifadelerini kullandı. 

Amelebirliği Yardımlaşma ve Dayanışma Sandığı konusunda da açıklamalarda bulunan Demir, “Buradaki gerekli düzenlemelerin yapılması, işçinin hakkını alması İÇİN de girişimlerimiz devam ediyor. En kısa sürede verim alacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Taban Delege Seçimi Heyecanı

GMİS Taban Delege Seçimleri’ne sayılı günler kala maden işçileriyle bir araya gelen Tayfun Demir, sendikal çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Katılımın yoğun olduğu programda işçiler Demir’e başarılar diledi.

Reklam