Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, basınla bir araya gelerek gündemi değerlendirdi, çalışmalarla ilgili bilgi verdi

Alan; Fevkani köprüsünün yıkımı ve Ankara köprüsünün yanına yapılacak olan yeni köprü, TOKİ projeleri, sahil projesi, belediye personel sayısı, basında çıkan zabıta olayı, su zammı ve lavuar alanı projesi hakkında çarpıcı ne konuştu.

“Köprü altı esnaflarından 20 kişi Elmaspark’ta mesken edinme bağlamında ön başvuru yaptılar”

 Fevkani köprüsünün yıkım tarihini açıklayan Alan,”Yasal olarak esnafa süre vermiştik. Eylül 15 itibariyle süre doldu..2-2,5 ay içinde yeni bir köprü yapacağız. Köprü yapılmadan da bunu yapma imkânımız yok. Yeni yapılacak köprünün inşasından sonra köprünün yıkılması planlanacak. Ankara köprüsünün yanındaki yeni köprü yapıldıktan sonra Fevkani köprüsünün yıkımına başlanacak. Köprü 15-30 Aralık tarihlerinde yıkılacak. Esnaf Cumartesi akşamına kadar tamamen çıkıyor. Pazar günü de yıkım başlanacak. Köprü altı esnaflarından 20 kişi Elmaspark’ta mesken edinme bağlamında ön başvuru yaptılar. Riskli yapı olan Fevkani köprüsü ile ilgilide bu köprüyü sanki ben yıkıyormuşum gibi algı çıkartmaya çalışıyorlar. Buradan siyaseten nemalanmaları çok zor. Vatandaşımız her şeyi çok net ve açık şekilde görmektedir. Köprü altı esnafımızın hepsini tanıyorum.” dedi.

“Hayrullah Tıfıl abimizin ismini yaşatacağız”

Sahil projesini bakanlığa devrettiklerini ve belediyeye devir işlemlerini beklediklerini açıklayan Alan,”Hayrullah Tıfıl abimizin ismini yaşatacağımız çocuk parkı da olacak. Zonguldak halkının nefes alacağı çok güzel bir proje oldu.Zonguldak yazımızı da oraya koyduk. Vatandaşlarımızın orada hatıra fotoğrafı çektirip sosyal medyalarda paylaşmaları da bizi mutlu ediyor. Orada daha önce ticaret yapmamış başka biri ticaret yapmayacak.”dedi.

“Valilik binası, Belediye binasının yıkılıp şehre katılması gibi hayallerim var “

Dünyanın en kolay işi eleştirmek ve dedikodu yapmak diyen Alan, parayla olsa kimse eleştirmez ve dedikodu yapmaz.Çünkü bedava. Belediye başkanlığı dışında dünyayı sarsan küresel bir pandemi ile de mücadele ettik.Zonguldak’ımızda yapılan ve konuşulan bazı çirkin dedikoduları artık ciddiye almıyorum. Ufak gibi gözüken ama vatandaşımızın takdirini toplayan birçok projeye imza attık.Sahil Projesi gibi Elmaspark gibi ve Lavuar alanı projesi gibi ciddi yatırımların olduğu başka dönem oldu mu? Biz, hükümetimizin desteğini vatandaşlarımıza yansıtacağız dedik. Bu söylediklerimizi de gerçekleştiriyoruz.Bu yola çıkarken 3 döneme talip olduk. Siz, 10 sene bu şehri yöneteceksiniz ve bu şehre bir çivi bile çakmayacaksınız ama biz geleceğiz 3 yılda bu şehrin siluetini değiştirdik. Sen, hiç adım atma talepte bulunma sonra da çık deki, ‘Hükümet bizim dönemimizde Zonguldak’a hizmet etmedi desin!.. Ülkede senin gibi yüzlerce belediye var. Hepsi hükümete dosya sunuyor. Dosya verince olmuyor. Takip etme, hazırlık yapma ondan sonra çıkıp bizim zamanımızda bu şehre destek vermedi diyenlerin ne niyetle olduğu da ortadır. Benim Zonguldak ile ilgili hayallerim var. Valilik binası, Belediye binasının yıkılıp şehre katılması gibi hayallerim var.”dedi.

“Keşke, durumumuz olsa da ihtiyaç sahiplerini işe alabilsek”

Belediyede işçi sayısı fazla eleştirilerine Alan,”Biz görevi devraldığımızda 817 personelimiz vardı. Şimdi de 940 personelimiz var. Bakanlığa rica ettik. Bizim memura ihtiyacımız var dedik ve 20 memur ilk defa başladı. Yine dışarıda çalışmış ve kadrosuyla gelen 30’a yakın personel geldi. Yerel basında 20’ye yakını belediye işçi aldığımız yönünde iftira haberler yapılıyor. Keşke, durumumuz olsa da ihtiyaç sahiplerini işe alabilsek. Diğer belediye başkanlarına soramadığınız soruları bize sorabiliyorsunuz. Buda bizim şeffaf olduğumuzu gösterir.”dedi.

“Zabıta Olayında Adli İşlem Başlatıldı”

Zabıta olayına ilişkin açıklama yapan Alan,”Bizde savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Biz bu olayın araştırılmasını istedik. Adli süreç nasıl yürür yada bu işin arkasında kimler var. Belediyeyi zan altında bırakılıyor.2019 Eylül ayında girdiğini öğrendiğimiz zabıta olayının aydınlatılmasını bizde istiyoruz.”dedi.  

“590 Konutluk TOKİ Binası Yapılacak”

 590 konut yapılacağını açıklayan Selim Alan,”Toki  projesinde 1.Etap çalışması başlamıştı. 2.Etap çalışması başladı. Rat bölgesinde yakın zamanda başlayacak. Yeni proje kapsamında merkezde 220 konutluk proje içinde TOKİ’ye iki yer gösterdik.”dedi.

“Lavuar alanı projemiz bizim için birinci sıradaki projedir”

Lavuar alanı projesiyle ilgili konuşan,”Lavuar alanı projemiz bizim için birinci sıradaki projedir.Esnaflarımızın ve vatandaşımızın talebi noktasında belediye seçimlerinden önce bitecek şekilde Zonguldak halkının hizmetine sunacağımız bir proje tadilatı tasarlıyoruz. Proje şekillendiğinde de vatandaşımızla paylaşacağız.”dedi.

“Milletvekili Olmayı Düşünmüyorum “

Milletvekili olmayı düşünmediğini belirten Alan,”benden önceki belediye başkanları da bu anlamda zorlandılar. Coğrafya kader ama yapmak zorundayız. Muhalefet konuşmak için konuşuyor. Onlara da merkez ilçe teşkilatımız gerekli cevabı vermiştir. Benim hayallerim var. Zonguldak’ta belediye başkanı olmak istiyorum. Zonguldak’ta başlayan projeleri tamamlamak istiyorum. Milletvekilliğini düşünmüyorum. Bana göre belediye başkanlığı çok yüce bir görevdir. Bizim makam mevki derdimiz yok.”dedi.

“Su Zammı Kasım Ayı Meclisine Geliyor “

Türkiye’nin en ucuz suyunu Zonguldak’ın kullandığını açıklayan Başkan Alan,Kasım ayında su zammının meclis gündemine geleceğini söyledi.


Reklam