İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, sık sık Filyos’u ziyaret eden ancak bir türlü Zonguldak merkeze gelmeyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i eleştirdi. EPDK’IN kararıyla yerli kömür sektörünün batma noktasına geldiğini ayrıca Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun işçi açıklarının devam ettiğini ifade eden Yavuz Erkmen, Enerji Bakanı Dönmez’in sadece Filyos’a gelip Zonguldak şehir merkezini ziyaret etmeden ayrılmasının, “Zonguldak kaderine terk edildi” anlamına geldiğini ifade etti. Sadece doğalgaz değil taş kömürüne de büyük önem verilmesi gerektiğini ifade eden İyi Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, açıklamasında şunları söyledi:

“Enerji Bakanımız ilimizde doğalgaz çıkacağı ve getirileceği söylenen bölgede yapılan çalışmaları incelemek üzere dün Filyos’taydı. Bu çok doğaldır, ülkemizi yakından ilgilendiren ve inşallah çıkar bir Türk vatandaşı olarak hepimizin talebi odur dileğimiz odur, ülkemiz ekonomisine katkı verir ve bizler de bundan mutlu oluruz. Oradaki çalışmaları yerinde görmesi normal bir şey. Ancak dikkatimizi çeken bir husus var ve bunu da kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Bakın Enerji bakanımız çeşitli kereler işte Filyos’a geldi incelemede bulundu ve döndü. Ya kendi geldi ya bakanlarla geldi yada  Cumhurbaşkanıyla geldi. Ama her gelişinde Filyos’ta bir inceleme sonrasında geriye dönüp gittiklerini görüyoruz. O zaman ben soruyorum acaba Sayın bakanımız Zonguldak şehir merkezine;  bir TTK var burada biliyorsunuz bir müessese var buraya gelmeyi niye hiç düşünmüyorlar, niye gelmek istemiyorlar, niye Zonguldak şehir merkezine hiçbir zaman gelip de yetkilileri toplayıp burada konuyla ilgili bilgi alıp bunlarla ilgili çözüm yolu konusunda taraflar bir araya getirilmiyor. Yani böyle bilerek sanki Zonguldak şehir merkezine gelmeme gibi bir politika izliyor diye düşünüyorum ve bundan da Zonguldak halkı üzülüyor. Niye üzülüyor bakın Filyos’a geldikten sonra sayın Bakanımız bu sefer Bartın’a gitti. Bartın’da HEMA’nın oradaki yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgi alıp ve yetkililerle görüştüğü ifade ediliyor. Halbuki Zonguldak halkı özellikle enerjinin üssü olarak Enerji bakanından açıklama bekliyor.

Bugün özellikle TTK’nın içinde olduğu durum hepimizin malumu. Bakın sendika bir taraftan işçi alınsın diyor. Biz bir taraftan işçi alınsın diyoruz, her ne kadar AK Partili milletvekili arkadaşlar işte sendika veya TTK proje üretsin biz onu takip edelim deyip topu sendikanın ve TTK’nın üzerine atsalar da kamuoyunda herkes biliyor ki gerçek çok farklı. İnsanlar küstü. Yani istihdama küstü  Niye Çünkü EPDK’nın kararı bir türlü düzeltilmedi. Yerli kömür dururken ithal kömüre teşvik verilmek suretiyle yerli kömür üreten arkadaşlarımız mağdur edildi. Bugün pek çok yerelde Ocak sahibi arkadaşımızla konuştuğumuzda hepsi bıkkın, hepsi karamsar ve neredeyse işi artık Bırakma noktasına gelmiş durumda. Ancak bakanımızın buraya geldiği bir ortamda TTK’yı çağırıp, özel kömür ocakları sahiplerini çağırıp, işte sendikayı çağırıp, milletvekillerini çağırıp gelin arkadaşlar burada Zonguldak’ın sorunları nedir, nasıl çözeriz, bunlara ne gibi çözüm getirebiliriz, şu EPDK kararı niye bugüne kadar düzelmedi.

“Sayın Bakan Zonguldak’taki arkadaşlarımızın beklediği müjdeyi vermiyor”

Bakın Sayın milletvekili arkadaşlarımız, AK Parti milletvekili arkadaşlarımız; işte düzeltiyoruz, yok MHP’li arkadaşlar yok şöyle yapıyoruz, yok düzelecek ama aradan bu kadar zaman geçti hala EPDK kararı düzelmedi ve burada arkadaşlar mağdur durumda. Yani Zonguldak kaderine terk edilmiş bir şehir durumunda. Biraz önce sözlerimin başında ifade ettiğim gibi Tamam doğalgaz çıkartılsın doğalgaz ülkemize kazandırırsın buna hiçbir itirazımız yok ve  hepimiz bu işten gurur duyarız ama Zonguldak’ın sorunlarına da sahip çıkılması lazım. Enerji kenti dediğimiz enerji üssü dediğimiz Zonguldak’ta enerji bakanı Eğer Zonguldak’a gelip de bu tarafları toplayıp bu konulara sahip çıkmıyorsa bunun üzerinde de düşünmemiz lazım  Zonguldak niye kaderine terk ediliyor, niye Zonguldak’ın sorunlarına sahip çıkılmıyor, niye orada Sayın Bakan Zonguldak’taki arkadaşlarımızın beklediği müjdeyi vermiyor, EPDK kararının düzeltildiğini işte orada arkadaşlara şu gibi kolaylıklar yapılacağı müjdesini niye vermiyor. Daha neyi bekliyorlar. Yani bunlar Zonguldak’ta herkesin aklında olan sorular ve kamuoyu adına ben bunu sormak istiyorum. Niye Zonguldak şu anda ihmal ediliyor, niye Zonguldak’ın sorunları Enerji Bakanlığı bünyesindeki sorunları son ziyaretinde bakan Dönmez gelip tarafları toparlamak suretiyle masaya yatırılıp buna neşter vurmuyor ve çalışma yapmıyor. Ben bu konuda Sayın bakanımızın ve ilgililerin yetkililerin konunun üzerinde durmasını düşünmesini ve Zonguldak’a ihmal edilen değil Zonguldak’a olumlu bir bakış açısıyla buraya bakılmasını istiyor ve bu tür sorunların çözülmesini istiyoruz.  Bunu Beklemek de, bunları istemekte Zonguldaklının hakkıdır. Ben kamuoyu adına bunu dile getiriyorum ve bu konulara çözüm bulunmasını bir an önce halledilmesini bir kez daha hatırlatıyorum.

Reklam