Zonguldak Kömürspor maçlarına ev sahipliği yapan Kemal Köksal Stadyumunun, tartan pist ve prefabrik ofis yapım çalışmaları nedeniyle 2022-2023 sezonun hemen başında kapatılmak istenmesi, büyük tepkilere neden olurken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, yaşanan sürece ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yerel ve merkezi yöneticilerce, yüklenici firmayla yapılan görüşmeler neticesinde, Zonguldak Kömürsporun önümüzdeki hafta lig ve kupa maçlarını oynaması izni çıkarılarak sorun geçiştirilirken, CHP’li milletvekili, “problemi yaratanların geçici çözümlerine alkış tutulamayacağının” altını çizdi.

Yapılması planlanan çalışmanın liglerin tatil olduğu dönemde değil de sezonun içinde başlatılmak istenmesini “plansızlık ve basiretsizlik” olarak nitelendiren Yavuzyılmaz, tıpkı okulların eğitim faaliyetlerine başlarken apar topar boşaltılması örneğinde olduğu gibi yönetilemeyen süreçlerin bedelini yine Zonguldak halkının ödeyeceğini belirtti.

Aynı zamanda Stadyumun bulunduğu arazide Yayla Ortaokulu ile başlayan yıkım adımlarına dikkat çeken milletvekili, hükümete, “Zonguldak halkının sinir uçları ve hassasiyetleri ile oynamaktan artık vazgeçin” çağrısı yineleyerek şunları söyledi:

“TFF 2.Lig temsilcimiz Zonguldak Kömürsporun maçlarına ev sahipliği yapan Kemal Köksal Stadyumunun, tartan pist ve büfe yapım çalışmaları nedeniyle ligin 6. haftasında, yüklenici firmanın talimatları ile kapatılmak istenmesi tam bir fiyaskodur.

Atılan bu adım ligde kritik bir eşikte bulunan Kırmızı-lacivertli ekibimizin tüm motivasyonunu alt üst ederken, halkımızca da büyük bir tepki ile karşılanmıştır. Yüklenici firma ile görüşülerek sorun şimdilik tartar pistinin altına süpürülmüş olsa da problemi yaratanların geçici çözümlerine alkış tutulamayacağı ortadadır.

Söz konusu çalışmanın ligin 2021-2022 sezonun ardından gelen 4 aylık tatil süresince yapılmamasının nedenleri, tatil dönemi öncesinde neden ihaleye çıkılmadığı ve 2021 yılı başında tartan pistine yapılan onarımın neden yetersiz kaldığı soruları son derece kritiktir.  

Tıpkı ilimiz genelindeki okulların 2022-2023 yılı eğitim- öğretim faaliyetlerine başlarken apar topar boşaltılması örneğinde olduğu gibi tam bir basiretsizlik örneğidir. Plansızlıklarla yönetilemeyen süreçlerin bedelini yine Zonguldak halkı ödemektedir.

Diğer yandan, 2021 yılında, Fener Semtindeki kentsel ve 3. derece doğal sit alanı olan çok kıymetli araziler, kanun hükmünde kararnameler ile Kültür Bakanlığından Çevre Bakanlığına devredilmiş ve alanların statüsüne ‘kontrollü kullanım alanı’ ibaresi eklenilerek bölgenin yapılaşmaya açılmasının taşları döşenmiştir.

Bugün aynı şekilde Kemal Köksal Stadyumunun bulunduğu araziye komşu olan Yayla Ortaokulun şaibeli yöntemlerle yıkılması yönündeki girişimlerle başlayan bölgedeki rantsal dönüşüm adımları dikkat çekicidir.

Şayet bu adımlar ile toplumun nabzı yoklanmak isteniyor ise buna asla müsaade etmeyiz. Buradan dönüşüm oyunlarıyla rant elde etmek isteyenlere bir kez daha seslenerek, Zonguldak halkının sinir uçlarıyla, hassasiyetleri ile oynamaktan ve bu şehrin enerjisini çalmaktan artık vazgeçin diyorum. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Reklam