CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, Kilimli’de Balıkçı Barınaklarının yıkımı sonrası yaptığı basın açıklamasında, “Yaşananların hesabını AKP’den soracağız. Sandık az ötemizde duruyor”.

Sarıal açıklamasında; “Dün sabah saat sekiz sularında Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Ekipleri Kilimli Balıkçı Barakalarının yıkım emrini uygulamak üzere Kilimli sahilindeydiler.

Kaçak Yapı Değildir

Kamuoyu bilmeli ki; Kilimli balıkçı barakaları ruhsatsız, kaçak yapılmamıştır. Bu alan 1980’li yıllarda Kilimli Belediye Başkanlığı, Zonguldak Valiliği, Mal Müdürlüğünün iş birliği ve dernekleşen balıkçılara tahsis edilmiş, 1990’lı yıllarda ise yine kamu eliyle ihale edilerek yapılmıştır. Bütün balıkçı barakaları gibi kıyı kenar çizgisi içinde kalmaktadır. Kilimli balıkçı barakaları Gerze, Cide, Kozlu, Karasu nasıl yapıldıysa aynı ilkelere ve imara uygun yapılmıştır. Tüm il ve ilçelerde yapılan her barınakta olduğu gibi Kilimli’de de çoğunlukla amatör balıkçıların faaliyet göstermektedir.

Balık Avcılığı Dışında Başka Bir Faaliyet Yoktur

Kilimli Balıkçı barakalarında gayri meşru veya uygunsuz işler yapıldığı doğru değildir. Bu balıkçılara atılmış büyük bir iftiradır.  Birçok balıkçı her mevsim ailesi ve çocuklarıyla barakalarında barınmakta, ikamet etmektedir.  

Barakaların Balıkçı Olmayan Şahıslara Ait Olduğu Yalandır

Baraka sahibi 7-8 balıkçının olduğu, diğerlerinin eşraf olduğu doğru değildir. Barakalarda 90’ın üzerinde balıkçı barınmakta, doğrudan deniz avcılığı ile meşgul olmaktadırlar.

1990’dan Beri Balıkçıların Koruduğu Alan Ellerinden Alınmaktadır


Burası balıkçılara tahsisli olmasaydı, bu gün böyle boş bir alan kalmazdı. Balıkçılar bu alanı gasp etmemiş; devletin tahsis ettiği alanı koruyarak kaçak yapılaşmayı önleyerek korumuşlardır.

Zaman Tanınmamıştır

Bu gün balıkçıların yakarışları dinlenmemiştir. Yeterli zaman tanınmamıştır.  
Bütün istekleri göz ardı edilerek balıkçı barakalarının yıkımına başlanmıştır.

Uygun Bir Yer Gösterilmemiştir

Hiç değilse kendilerinin baraka yapabileceği, av malzemelerini koyabilecekleri uygun bir yer gösterilmemiştir.

Yıkım Yasadışıdır

Yıkım için bir yargı kararı yoktur. Yalnızca imzalanmış bir talimat vardır. Balıkçıların yıkıma karşı açtıkları yürütmeyi durdurma kararının yargıca ele alınacağı 15 günlük süre dahi beklenmemiştir. Yıkım yasa dışıdır.

Devlet Şevkatı Balıkçılardan Esirgenmiştir

Şehirde yaşayan her meslek grubunun, herkesin babası olması gereken belediye başkanı, ilçenin, ilin, tek başına iktidarın birinci sıra milletvekili kendilerini seçen halka telefonlarını kapatmışlardır.  İlçe Kaymakamı kimseyi dinlememiş; ilin valisi alttan ve üsten gelen baskılara karşı çaresiz kalmıştır.
Çiçeği burnunda il başkanı Avcı, Deniz Avcılarına karşı Rantçıların yanında olacağını açıkça göstermiştir.

Balıkçılar dayanaksız ve çaresizce eşyalarını toplayarak barakalarını terk ediyorlar.
Siyaseten kırgınlar; 30 yıllık yerleşkelerinden koparıp atan, şevkatını esirgeyen devlete küskünler..

Hesabını AKP’den Soracağız

Yaşananların hesabını AKP’den soracağız.. Sandık az ötemizde duruyor..