Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsü mezunu, emekli öğretmen Ali Nuri Güntekin üçüncü kitabı ‘Bozkırda Açan Çiçekler-Köy Enstitüleri’ni imzaladı.

Çaycuma Öğretmenevi Salonunda yapılan söyleşi ve imza etkinliğine, Önceki Dönem CHP Milletvekillerinden Ali İhsan Köktürk, Eski Belediye Başkanı Osman Metin Yurtbay, , CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk, , İl Genel Meclisi Üyesi Ramis Muslu,Saadet Partisi temsilcisi, Köy KOOP Başkanı Bayram Cura, Eğitim-sen Çaycuma temsilcileri, Köy enstitüleri mezun öğretmenler, , Zonguldak Önceki dönem ADD Başkanı Nazan Papila, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Tuğrul Dereli  , Emek araştırmaları alanında çalışma yapan Gazetemiz Yazarlarından Erol Çatma, ve Çaycuma, Zonguldak, Ereğli ve Bartın’dan çok kitapseverler katıldı.

 (Haber: Çaycuma/Susma/ Talip Oruç)

Önceki Dönem ADD Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila, sosyalmedya hesabından kitap ve söyleşi ile ilgili şu paylaşımı yaptı.

Yücel’in Çiçekleri’nden ( Hasan Ali Yücel) bir eğitim çınarımız Ali Nuri Güntekin Öğretmenimiz’in yeni eseri

‘ Bozkırda Açan Çiçekler Köy Enstitüleri’ nin imza/söyleşisine katıldık.Ömrüm boyunca değerli bir anı olarak kalacak bir gündü benim için; öğretmenimizin güçlü belleği ve anlatımlarına bir kez daha hayran kaldım..

Birkaç yıl önce düzenlediğimiz 17 Nisan Köy Enstitüleri söyleşimizin konuşmacılarından Saim Şen Öğretmenimizi,kolunun altında Cumhuriyet Gazetesi ile dinleyici sıralarında görmekten de ne kadar mutlu oldum.

Kitaptan alıntı:

“Ben Dicle Köy Enstitüsü’ne girmeden önce,Güney Toroslar’ın eteğinde yalınayak,üç beş uyuz keçinin peşinde koşuyordum.Ne zaman ki Köy Enstitüsü’ne girdim,sabunun gözümü yaktığını ve ayağımın numarası olduğunu öğrendim..”

Şair/Yazar Osman Şahin

Ali Nuri Güntekin’in Bozkırda Açan Çiçekler Köy Enstitüleri

Eve geldiğimde hemen kitabın sayfalarını çevirmeye başladım.Ne muhteşem insanlar kazandırmış cumhuriyetimiz bize…Nasıl yüreklerini koymuşlar bu vatanı yüceltebilmek aydınlığa,refaha ulaştırabilmek için.Ama o gerici zihniyete kurban edilmiş.

Hiçbir şey değişmemiş yani…

Kitabın ilk bölümünde tanıdık bir ismin karşıma çıkması nasıl gurur ve özlem uyandırdı bende; aile dostumuz ilkokul öğretmenimin eşi Şeref Bey Amcam!

Şeref Çayırlı, enstitünün değerli eğitimcileri arasında yer aldığını okudum.Saygı ve özlemle..