Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Zonguldak İl Başkanı Muammer Avcı, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılına girerken bölgede yıkılan ve onarım gören okulların durumu değerlendirdi ve özellikle Yayla Orta Ortaokulu ile kentte yaşanan tartışmalar ve sonucuna yönelik olarak değerlendirmelere açıklık getirdi.

Avcı açıklamasında şu bilgileri paylaştı; “Bundan kısa bir süre önce ilimiz geneli Milli Eğitim yatırımlarını yerinde görmek ve bir dizi açılış için şehrimize gelen, Milli Eğitim Bakanımız Sn. Mahmut Özer’e arz ettiğimiz hususlar olmuştu. Sonrasında da kendileri Cumhurbaşkanımızla Amerika’ya gittiğinde dahi, sağolsun görüştük ve arz ettiğimiz konuların takipçisi olduk.

Nihayet evvelki gün, Sn. Bakanımızla tekrar yaptığım görüşme sonucu, şehrimiz ve okulumuz için hayırlı olacağına inandığımız sonuca ulaştık.

Buna göre;

Bildiğiniz gibi Milli Eğitim Bakanlığımızca yaptırılan bilimsel çalışmalar sonucu il genelinde bazı okulların yapılarının güçlendirilmesi, bazılarının da yıkımı noktasında kararlar alınmış, uygulamaya geçilmiştir. Bunların arasında bulunan Merkez Yayla Orta Okulumuzun da yıkım süreci işlemektedir.

Bu noktada okulun bulunduğu bölgede, Araç ve Yaya trafiğinin yoğunluğu, her Sabah ve Akşam vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntı bakımından, mevcut okulun bulunduğu yeri yeşil alana dönüştürüp, çevresindeki okulların Öğrenci, Öğretmen ve Velilerinin, ayrıca Hastaneye gelen vatandaşlarımızın faydalanacağı dinlenme alanı olarak bırakarak, Yeni Yayla Orta Okulumuzu mevcut yerine 200 metre mesafedeki konumda bulunan, yaklaşık 5 dönüm olan Türkiye Taşkömürü kurumumuza ait Yayla Konağının hemen arkasındaki yeşillik içerisinde, çok daha geniş ve sakin bir alana yapılması uygun bulunmuştur.

Mevcut Yayla Ortaokulunun bulunduğu kavşağın, Şehrimizin yüksek stres noktalarından biri olması ve bu durumun ortadan kaldırılması bakımından, Vatandaşlarımıza ve Okulumuza sağlayacağı konforu düşünerek aldığımız bu kararın Zonguldak’ımıza hayırlı olmasını diliyoruz.

Bu çalışmalarımız da bizlerden katkılarını esirgemeyen, başta Milli Eğitim Bakanımız Sn. Mahmut Özer beyefendiye, Cumhurbaşkanlığı yüksek istişare kurulu Üyesi Sn. Köksal Toptan beyefendiye, Sn. Ak Parti Milletvekillerimize, Sn. Valimize, Sn. Belediye Başkanımıza, Sn. TTK Genel Müdürümüze ve Sn. Milli Eğitim Müdürümüze teşekkürlerimi sunuyorum.

İnşaAllah bugün yapacağımız koordinasyon toplantısıyla sürecin işleyişine dönük Sn. Valimiz Mustafa Tutulmaz riyasetinde konunun paydaşlarıyla bir araya geleceğiz.”diye ifade etti

Reklam