Sokakta, caddede, evde, işyerinde hepimiz artık 2023 seçimlerine kilitlenmiş durumdayız.

Dünya özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası yeniden silahlanma, tehdit, Sağ’a doğru milliyetçi ve ırkçılığa varan bir duruma doğru sürüklenirken, Türkiye bu krizi, yaşanan süreci nasıl atlatacağının dışında daha çok 2023’te yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine kilitlenmiş durumda.

Bir yandan AKP İktidarını ve Erdoğan’ı alaşağı edecek muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı ve muhalefeti oluşturan partilerin kızışan durumda ki pozisyonları nasıl olacak, üzerine yoğunlaşırken yerel de ise daha çok kim milletvekili olur, kim belediye başkanı olur tartılmasına yönelmiş durumda.

Merkezi düzeyde AKP yeniden kazanmanın taktik hareketlerini yaparken, derinden oy oranı kendini kurtarmayacak olan MHP’den kurtulmanın ve 6’lı masayı nasıl deviririm, oradan kendine uygun tabanı hanesine katarım peşinde.

Buna şuan en uygun İYİ Parti olarak yansımakta.6’lı masanın iki aktörü (DEVA ve Gelecek Partisi) ise olası AKP’nin dağılması sonrasındaki pozisyonlarını düşünmekte.

Fakat ne olursa olsun kilit sorun geliyor dayanıyor ‘Demokrasi İçin Birlik’ platformunun oluşturduğu ve ağırlıklı olarak HDP’nin başını çektiği bloğun kiminle geleceği kuracağı tartışması.

Yerelde özellikle CHP, İYİ Parti tüm bu tartışmaların uzağında olarak daha çok 2023 seçimlerinde milletvekilliği, belediye Başkanlığı, meclisler. Vb. alınacak pozisyonlar üzerine çalışmaların derinliklerinden dışarıya sızan görüntüler.

İYİ Parti’de kongre süreci ya da seçim nedeniyle istifa edenlerin yerine kimlerin geleceği oldukça sıcak gündem.

İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen’in Milletvekilliği adaylığı resmen olmasa da parti içinde oldukça açıktan tartışılır duruma geldi.

Erkmen’e yönelik parti içinden, Merkez İlçe’den ağırlıklı olarak karşı pozisyon alan, adaylığına yönelik ters refleks gösteren grupların kulisleri sokaklara taşmış durumda.

Erkmen’in geçmişteki deneyimli devlet yöneticiliği ve partinin ayağa kalkması konusundaki çabalarının kamuoyunca daha çok bilinmesi ve takdir edilmesi, kadrolarda rahatsızlık yarattığı ve bu nedenle adaylık yarışında Erkmen istifa sonrasında çalışmalarını destekleyecek yeni kadroların oluşturulması konusunda yoğun tempoya girmiş durumda.

Diğer yanda, Erkmen sonrasında bir anlamda göreve hazır olduğunu dile getiren bir isimde geçmiş dönemde Doğru Yol partisinde İl Başkanlığı yapmış, deneyimli siyasetçi Mustafa Taştan ve ekibinin hazırlık yaptığı ve Erkmen’in Milletvekilliğine destek vermek ve gelecekte İYİ Parti’yi daha güçlü kılmak adına derinden yavaş yavaş su yüzüne çıkan çalışmaların görülmeye başladığını söyleyebilirim.

CHP ise 2023’e yerelde çok kanatlı çalışma içinde. Biryandan Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olması için ‘Kılıçdaroğlu Gönüllüleri” adı altında çalışmalar örgütlenirken diğer yanda ise, Kadın Kolları Başkanı Merve Kır’ın, Deniz Yavuzyılmaz’ın, Erol Sarıal’ın, Ünal Demirtaş’ın artık su yüzüne çıkmış çalışma temposundan daha rahat görünen yüzü.

Belediye Başkanlarından, Kantarcı’nın ilerleyen sürede süpriz çıkışları, Posbıyık’ın eşi Neriman Posbıyık ve Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin’in de Genel Merkezden gelecek ‘Belediye Başkanlarının aday olup olmama’ kararı bir anlamda dengeleri değiştirecek.

CHP’de parçalı bulutlu olan, derin gruplaşmada da su yüzüne bilerek pompalanan; Deniz Yavuzyılmaz, Merve Kır Blog olarak, yanlarına Ereğli’den, vadiden alacakları isimle yürüyecekleri, deneyimli siyasetçi Harun Akın’ın ise bu blok da gelecek yerel seçimlerde Belediye Başkanlığına, buna bağlı olarak Ebru Uzun’unda il başkanlığı yürüyüşüne hazırlandığı. Dedim ya derinlerden su yüzüne çıkan senaryo.

Bir diğer Blok Erol Sarıal, Ünal Demirtaş, Ali İhsan Köktürk, Fikret Zaman’ın çizgi olarak yakın durduğu.

Bir diğer Blog Halil Furat’ın başını çektiği, Merkez İlçe Adayı Osman Zaimoğlu, Belediye Başkan Adayı Şenol Şanal, Meclis Üyesi Turgut Aydın’ın seçime yönelik zemin aradığı su yüzüne henüz çıkmamış, fotoğraf karelerine yansıyan tutumlar. Bakalım zaman kısa, alınacak yol uzun. Kolay gelsin diyelim.

Çaycuma’da ziyaretler

Susma olarak geçtiğimiz hafta yine Çaycuma ziyaretleri gerçekleştirdim. Sağ olsun Temsilcimiz Talip Oruç programı yapıyor, birlikte daha güçlü Susma için. Çaycuma’da Saadet Partisi İlçe başkanı Murat Akça ve yönetim Kurulu arkadaşları, Hak İş’e bağlı Öz İplik İş Bölge temsilcisi Emrah Bodur’u, Gelecek Partisi İlçe başkanı Şenol Cin ve Kadın Kolları Başkanı Nermin Balcı, Selüloz-İş Şube Başkanı Bayram Kabuk’u ve bunun yanında kişisel dostlarımızı ziyaret ettik. Güncel konularda partilerin, sendikaların politik-ekonomik-sosyal çalışmaları konularında görüş alışverişinde bulunduk.

Meslektaşımız Pusula Gazetesi temsilcisi Yeliz Alagöz’ün kahvesini içtik.

Dolu dolu bir ziyaret oldu

Sağlıcakla kalın

Reklam