İktidara yakınlığı ile bilinen ve TTK’da örgütlü ve yetkili sendika olan Memur-Sen’e Bağlı Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Sedat Güngör, TTK Amasra müessesinde yaşanan ve 41 Maden işçisinin yaşamını yitirdiği, İş Cinayeti nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Güngör basın açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu; “TTK Amasra müessesemizde. 14.10.2022 günü saat 18:15  sularında  meydana gelen ve 41madenci kardeşimizin şehit  olduğu talihsiz iş kazası günümüz koşullarında en güvenilir sistemlerden bir olan ,yarı mekanize ayak çalışan  müessesemizde 6331 sayılı iş sağlığı ve iş güvenliği kanunu çerçevesinde alınan bütün önlemlere rağmen maalesef  meydana gelmiştir. Bu iş kazası bazı basın ve yayın kuruluşlar tarafından iş faciası, İş cinayeti olarak adlandırılması ayrıca büyük bir talihsizlik ve de ard niyetliliktir.

Dünya  madenciliğinde de, teknolojinin geliştirdiği bütün tedbirlerin, bütün önlemlerin alınmasına rağmen bu tip istenmeyen, öngörülemeyen kazaların da meydana geldiği bilinen bir gerçektir. Alınan bütün İş Güvenliği tedbirlerine rağmen TTK Amasra müessesemizdeki bu elim kaza hepimizi derinden yaralamıştır. Dileğimiz bu gibi kazaların madenlerimizde bir daha olmamasıdır.

Bir kurum çalışanı olarak bildiğim ve gördüğüm, Hiç bir sorumlu, idareci ve yönetici arkadaşımızın bilerek veya bilmeyerek, Hiç bir insanın, hiç bir madenci kardeşimizin tırnağına zarar gelmemesidir. Böyle talihsiz ve istenmeyen, ön görülemeyen olaylar sonrası, yapılacak yorum ve açıklamalarda her kesimin sorumlu ve dikkatli  davranması dır.

Çalışanlarımızın ve yöneticilerimizin moral ve motivasyonunu bozacak, Şehit ailelerimizi üzecek söylemlerden kaçınılmasıdır.Bu vesileyle, Amasra müessesemizde meydana gelen İstenmeyen maden kazasında hayatını kaybeden bütün madenci kardeşlerimize Allah’tan rahmet, Yaralanan kardeşlerimize hayırlı şifalar, Ailelerine de  sabırlar ve başsağlığı diliyorum.”