Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’nde meydana gelen ve 41 maden işçisinin hayatını kaybettiği grizu faciasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Hakan Yeşil’in açıklaması, sorumluluğu altında bulunan maden işçilerinin, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda eksiklikler sonucu meydana gelen ‘İş Cinayeti’ni görmezden gelerek, suya-sabuna dokunmayan, hatta dahada ileri giderek “özellikle teknolojik anlamda büyük imkanlara sahip olan Amasra bölgemizde” diyerek ayıp olmasa, ‘suçlu maden işçisi’ anlamına gelebilecek noktada bir açıklama geldi. Hakan Yeşil daha da ileri giderek, Emek Örgütü temsilcisi değilde İç İşleri Bakanı , emniyet müdürü gibi açıklama yaptı.

İşte Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil’in skandal dolu açıklaması

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, GMİS Genel Sekreteri Ertan Kaya ile birlikte facianın meydana geldiği ocak önünde açıklamada bulundu. Genel Başkan Yeşil, 41 maden işçisini kaybetmenin derin üzüntüsü ve acısını yaşadıklarını söyledi. Faciayla ilgili yapılan incelemenin takipçisi olacaklarını ifade eden Genel Başkan Yeşil, şöyle konuştu;

“14 Ekim akşamı meydana gelen kazada 41 arkadaşımızı kaybettik. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum. Bu konu hakkında yapılacak, araştırılacak herşeyin içinde GMİS olacaktır. Sorumluları ve nedenleri hakkında tüm kamuoyu bilgilendirilecektir. Sendika olarak bunun takipçisi olacağız. Bugün itibariyle patlama olan ocağımız kapatılarak oradaki açık yangını söndürme çalışmalarına gidildi. En yakın zamanda bütün riskler ortadan kaldırıldıktan sonra da tekrar ocaklarımız üretime başlayacaktır. Böyle bir kazanın özellikle teknolojik anlamda büyük imkanlara sahip olan Amasra bölgemizde yaşanması bizi ayrıca üzdü ve düşündürdü. Bunun sebep ve sonuçları en yakın zamanda araştırılarak bilgi verilecektir. Bizdeki gaz sensörleri dakika dakika saniye saniye kayıt altındadır. Yakında bununla ilgili çeşitli açıklamalar yapacağız. Burada bilimsel bir sonuç ortaya koymadığımız sürece bir şey deme şansımız yok. Zaten çalışmalar başlatıldı. Adalet Bakanımız da geldi. 5 savcının işin içine girdiğini sorumlu ve sorumluların bir an önce ortaya çıkacağı konusunda çalışmaların başlatıldığını bildirdi. Arkadaşlarımız hayatını kaybetti. Kendi gelecekleri, çoluk çocuklarına katkı sağlamak ve ülkelerine hizmet etmek için buradaydılar. Bunun sonucunda da 41 arkadaşımız hayatını kaybetti. Kimse provakatif eyleme girmesin. Burada hayat söz konusu.”