Önceki dönem Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan ve önceki dönem Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol’un göreve iade edilmesi nedeniyle Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği öğretmenevi önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına Eğitim Sen üyeleri ve öğretmenlerin yanı sıra, emekli öğretmenler, Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Halis Sabah ve Şube Yürütme Kurulu Üyeleri, Eğitim Sen Gökçebey Temsilcisi Servet Büyükkol, CHP Çaycuma İlçe Başkanı Şeref Köktürk, İl Genel Meclis üyeleri Ramis Muslu ve Hamdi Akyüz’ün aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Basında açıklamasında konuşan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Zeynel Bakıcı şunları söyledi: “Bilindiği gibi Eğitim Sen Çaycuma Temsilcimiz Gökhan Taner Günsan ve Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreterimiz İsmet Akyol 7 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan 686 sayılı OHAL KHK’si hukusuz bir şekilde ile ihraç edilmişlerdi.  Gökhan Taner Günsan Ocak 2022’de göreve iade edilmişti. İsmet Akyol’un ise göreve iade edildiği ihraç edilmesinden 5 yıl 8 ay 6 gün sonra OHAL Komisyonunun Başvuru Takip Sistemi’nde duyuruldu.

Arkadaşlarımızın ihraç edilmelerinin hemen ardından sendika olarak bu meydanda yaptığımız ve yüzlerce kişinin katıldığı kitlesel basın açıklamasında ihraçların hukuksuzluğuna dikkat çekerek, “Bugüne kadar ilçemizde büyük bir özveriyle öğretmenlik yapan, bilimsel ve laik eğitim için varlarını yoklarını ortaya koyan arkadaşlarımızın ihraç edilmeleri kabul edilmez. Oluşturulan algı operasyonu ve açıkça iftira niteliği taşıyan suçlama ve hedef göstermeler sonucunda gerçekleştirilen ihraçlar, açık bir yargısız infazdır ve hiçbir yasal dayanağı yoktur. Onlar sıbyan mekteplerine karşı okul öncesi eğitimi, termik santrallere karşı doğayı savundukları, madenlerin özelleştirilmelerine karşı çıktıkları, orman kıyımına karşı köylülerin yanında oldukları, her türlü bilim dışı uygulamanın karşısında oldukları için ihraç edildiler. Bu isimlerin yerellerde belirlendiğini de biliyoruz. Ve er geç hukuk önünde bu iftiraları atanlardan hesap soracağız” demiştik. Geçte olsa haklılığımız ortaya çıkmıştır.

Hem Çaycuma’da hem de Türkiye genelinde Eğitim Sen’lilerin, KESK’lilerin hukuksuz bir şekilde ihraç edilmeleri örgütlü mücadeleye, hak arama mücadelesine bir gözdağıydı. Arkadaşlarımız ihraç edildikten sonra hem sendikamız hem de Çaycuma halkı dayanışma içinde oldu, yanlarında oldu. Arkadaşlarımızın göreve iade edilmesi başta Çaycuma olmak üzere Zonguldak ve Türkiye genelinde sevinçle karşılanmıştır.

Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir. Yaşasın Eğitim Sen! Yaşasın KESK! Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!” dedi.

Şu anda Manisa Sarıgöl’de görev yapan Gökhan Taner Günsan’da gönderdiği mesajda, “Şu an bu güzel günde yanınızda değilim ve sizleri göremiyorum belki ama dostluğunuzu ve dayanışmanızı hep yanımda, yakınımda hissettim. Bildiğiniz gibi 5 yıl ihraçtan sonra 2022’nin Ocak ayında görevimi geri almıştım, ama iade haberine doğru düzgün sevinemedik, çünkü sevgili İsmet gibi birçok arkadaşımız hala görevine iade edilmemişti. Şimdi kısmen biraz daha sevinçliyiz ama yine bir yanımız eksik, halen görevine dönmeyi bekleyen dostlarımız var. Şimdi şu soruyu sormak gerekiyor: Bizi ihraç edenlere ne oldu? Biz yine onurumuzla görevimize döndük ve ama siz gün gelecek insan içine bile çıkamayacaksınız. Gün gelecek bozduğunuz bu kantar sizi de tartacak. Olan kime oldu biliyor musunuz?  İsmet ve ben bu süreçte onlarca çocuğun hayatına dokunabilirdik, çünkü ikimizde işimizi severek yapıyorduk, yani olan yine çocuklara oldu. Ben iade edildiğimde kızım ‘Oh be artık baban ne is yapıyor diyenlere rahatça öğretmen’ diyebileceğim demişti. Evet, ne kadar hissettirmemeye çalışsak da çocuklar bizden farklı hisseder, farklı yaşar. Eminim ki, İsmet’in kızı sevgili Deniz’in de gözleri hepimizden sevinçlidir. Bu duygularla hepinizi selamlıyorum. Bu süreçte dayanışma ve desteğiyle fark yaratan siz Çaycumalı dostlarımıza teşekkür ediyor, sevgili İsmet’e aramıza hoş geldin diyorum. Ve hep dediğimiz gibi KHK’ler gidecek, biz kalacağız. Yasasın Eğitim Sen! Yaşasın KESK!” dedi.

İsmet Akyol da yanlarında olan herkese teşekkür etti. Akyol, ihraç edildikleri dönemde yanlarında olan ve sonraki süreçte hayatlarını kaybeden Hamit Kalyoncu, Affet Köktürk, Nadir Katırcı, Nail Saka, Niyazi Türkyılmaz, Seyfettin Çelik, Mustafa Eyriboyun, Mustafa Muslubaş ve Erdal Demircan’ı da andı.  CHP Çaycuma İlçe Başkanı Şeref Köktürk, İlknur Oral, Şule Akyol, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyeleri Orhan Çakmak ve Çağdaş Aksakal ve Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsü mezunu Ali Nuri Güntekin de birer konuşma yaptı.