Zonguldak ili Devrek ilçesi Adatepe köyünde eski köy okulu sosyal tesis olarak yapılmıştı. Her bayramda ve yazlarda ise okulun bahçesi gençler ve çocuklar tarafından sosyal etkinlik alanı olarak kullanılmakta voleybol turnuvaları düzenlenmektedir.

Geçtiğimiz aylarda köylü ile ortak bir toplantı yapılmadan herkesin fikirlerine danışılmadan köyümüz muhtarı ve bir kaç heyeti okul bahçesine tuvalet, gasilhane ve morg binası için temel atmış ve duyuru yapar yapmaz bir çok kişi tarafından bunun doğru olmadığı okul bahçesi için bu binanın hoş olmadığını buraya yapılmaması onun yerine çocuk parkı ya da gençler için etkinlik alanı yapılması ortak bir fikir olarak bir çok kişi tarafından defalarca dile getirilmiştir.

Bu durumla ilgili kaymakamlığa ilçe milli eğitim müdürlüğüne ve cimere itiraz ve şikayetlerde bulunulduğu halde köyümüz muhtarına yapılmaması için ricada bulunulduğu halde inşaat yapımına devam edilmektedir.

Adatepe köyü; Devrek ilçesine en uzak köylerden birisi.

Dağın eteğine kurulmuş yeşillikler içindeki bu köyün 3 güzel mahallesi var. Adıbeyler Topçuoğlu ve Çalca mahalleleri. Bu 3 mahalleyi birbirine bağlayan ve köy halkı arasında Çayır olarak adlandırılan iki köyün tam orta yerinde köyün emektar bir okulu var. Okul ile beraber yemyeşil geniş bahçesi nice öğrenciler yetiştirmiş, nice çocuklara ve gençlere eğlence mekanı olmuş bu okul bahçesi bu günlerde bir oldu bitti ile karşı karşıya.

Okulların tatil olmasıyla beraber İstanbul’dan gelen çocukların, gençlerin toplanma yeri olan bu bahçe, aynı zamanda düğünde dernekte, bayramda seyranda köylülerin toplanma yeri olarak kullanılırken şimdilerde Muhtarın öncülüğünde köy ihtiyar heyeti bir karar alarak bu okul bahçesinde morg ve gasilhane inşaatına başladı.

Köyün nerdeyse bütün gençleri buna karşı olmasına rağmen, hem sosyal medyadan hem de birebir muhtarla görüşerek vazgeçirmeye çalışsa da muhtarı katı tutumundan vaz geçiremedi

Bu işin sosyal ve toplumsal yönü.

Birde hukuki yönü var, köy okul bahçesi milli eğitim, milli emlak ya da il özel idareye ait olmasına rağmen köy tüzel kişiliği kendi mülkü gibi kullanıyor, yeni inşaat yapıyor. Gerekli mercilerden izin alma gereği duymuyor. İtiraz edenlere de köylüyü kışkırtarak hayır işine karşı çıkan insanlar olarak göstermeye çalışıyor. 

Kaymakamlık makamına verilen dilekçeye rağmen inşaat hızla ilerliyor, ve güzelim okulun bahçesine morg ve gasilhane yapılıyor. Caminin altında mork için yer olmasına rağmen yaptığı yanlıştan vaz geçmiyor ADATEPE halkı yaşlısı GENÇLİĞİ OLARAK İVEDİ BİR ŞEKİLDE  Bu Yanlıştan Dönülmesini İstiyoruz…”

Köy sakinlerinden Mustafa Kocakavuk konuya ilişkin şunları ifade etti. Değerli dostlar, Köyümün ve Devrek’in güzide insanları;

 Köyümüzün en güzel yeri, çocukların oyun bahçesi, gençlerin köyde en neşeli ve heyecanlı vakitlerini geçirdiği okulumuzun bahçesine sahip çıkamamanın üzüntüsünü yaşıyorum. Biz iyilikle, güzel dille ve hukuki yollarla yanlıştan dönülmesi için mücadele ettik. İşin aslının araştırılması , hukuksuzluğun önüne geçilmesi için kaymakamlık nezdinde dilekçe vererek harekete geçilmesine çalıştık.

Köy Muhtarımıza defaatle Okul bahçesine morg gasilhane olmaz dedik. Çocuklarımızın oyun alanını daraltmayın, çocuklarımızın psikolojisini olumsuz etkileyecek işler yapmayın, müsaade etmeyin diye ricada bulunduk. Bu büyük vebal dedik, dinletemedik.

Yetmedi , birde hayır işine karşı çıkıyorlar diye köy halkına hedef gösterildik.

Hukuki yolla mücadele edelim dedik ama orda da haklı olmamıza rağmen maalesef net bir cevap alamadık. Atı olanın üsküdarı geçmesi beklendi sanki, göz yumuldu. Maalesef olmadı. Çocuklarımıza ve gençlerimize karşı mahcubum. Üzgünüm. Böyle olmamalıydı. (Susma/Çaycuma)

Reklam