Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), 26 Ekim Kadın Muhtarlar Günü dolayısıyla bir açıklamada bulundu.

KA.DER yaptığı açıklamada, demokrasinin çekirdeğini oluşturan ve katılımcılığın sağlanmasında kritik öneme sahip muhtarlık kurumunda, kadın temsilinin artırılması için adım atma çağrısı yaptı.

“50 Bin 285 Muhtardan Sadece 1120’si Kadın”

Açıklamada, Türkiye’de kadın hakları konusunda en önemli gelişmelerin, Cumhuriyet Dönemi’nde yaşandığına dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“26 Ekim 1933’te köy kanununda yapılan değişiklik ile kadınlar, köylerde muhtarlık ve köy ihtiyar heyeti seçimlerinde seçme seçilme hakkını elde etti. Aydın İli Demircidere Köyü’nde yapılan seçimler sonrasında Gül Hanım, Türkiye’de seçilen ilk kadın muhtar olarak tarihe geçti. Bugüne kadar toplam 50 bin 285 olan muhtar sayısının yalnızca 674 tanesi kadın iken, KA.DER’in 2019 yılında başlatmış olduğu yerel seçimlerdeki çalışmalar ve kampanyalar sonucunda kadın muhtar sayısı 1071‘e, yapılan ara seçimlerle ise 1120‘ye ulaştı.”

Son İki Yerel Seçimde Kadın Muhtar Çıkarmamış İller

KA.DER, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde kadın muhtar çıkarmayan illeri sıralayarak, şu değerlendirmede bulundu:

“2014 Yerel Seçimleri’nde Türkiye genelinde kadın muhtar çıkarmamış iller Adıyaman, Batman, Bitlis, Hakkâri, Iğdır, Muş, Sinop ve Şırnak iken, 2019 yılında KA.DER’in yerel seçimlerle ilgili yaptığı çalışmalar kapsamında bu illerin sayısı; Bitlis, Muş, Sinop, Şanlıurfa olarak 4’e düştü. Son durum bize, ‘iyileşme var’ gibi görünse de, eşit temsil konusunda henüz yolun başındayız.”

 “Herkes İçin, Her Alanda Eşit Temsil”

Her alanda eşit temsil mümkün” çağrısı yapan KA.DER, 1829’dan bu yana var olan muhtarlık kurumu için eşit temsilin önemine ise, şu ifadelerle dikkat çekti:

“Tüm karar alma mekanizmalarında eşit temsil mümkün. Ama daha da önemlisi, bu gerekli. Çünkü kadın muhtarlar, hem kendi mahallelerindeki kadınların sorunlarının çözümüne aracı oluyorlar, hem de katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getiriyorlar. Bu kapsamda, muhtarlık kurumunda kadınların eşit temsil edilmemesi, en temelden ve yerelden, kadınların söz sahipliğine yönelik bir kısıt anlamını taşımaktadır. Yereldeki kadınların sorunlarının, kadın bakış açısıyla temelden çözümü için, kadın muhtar adaylarının desteklenmesi kritik önem taşımaktadır.”

“Muhtarlıkta Kadın Temsil Oranı Hala Yetersiz”

Yerel yönetimlerde hayata geçirilen tüm çalışmalara karşın kadın temsilinin hala yetersiz olduğunu vurgulayan KA.DER, tüm karar mekanizmalarında eşit temsil için mücadelenin süreceğini belirterek, şöyle devam etti:

“Yerel demokrasinin en köklü kurumu olan muhtarlıkta kadın temsil oranı hala yetersiz. 2024 Yerel Seçimleri’nde en önemli hedeflerimizden biri, kadın muhtar sayısını daha yukarılara taşımak. Bu kapsamda tüm çalışmalarımızı, kadın muhtarlarla birlikte yürütmeye devam edeceğiz.”