Bülent Ecevit Üniversitesi, Öğretim Üyesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen, 6-18 Kasım tarihleri arasında Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı’na (COP) katıldı.

Bakan, Bakan Yardımcısı ve Genel Müdürler gibi üst düzey yöneticilerin de katılım sağladığı COP27 toplantısının Türkiye Pavilyonu’nda 80’e yakın sunum yapıldı. Bu sunumlardan biri de “Türkiye’de Gerçekleştirilen İlk Ekolojik Koridor Uygulaması” başlığı ile Üniversitemiz Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen tarafından gerçekleştirildi.

“First Attempt to Implement Ecological Corridors in Türkiye” başlıklı sunumunda Prof. Dr. Sözen; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişimi Bakanlığımızın yeni bir yaklaşım ve bilimsel temele göre geliştirdiği ekolojik koridorların belirlenmesi süreci kapsamında “Ege Bölgesi, Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri boyunca yer alan 28 ilde mevcut bulunan Doğal Sit ve Milli Park alanlarının ekolojik koridorlarla birleştirilmesi” konusundaki çalışmanın detayları hakkında bilgiler verdi. Yaban hayatının sadece sınırları belirlenmiş koruma alanlarının içinde korunmasının geniş yayılış alanına sahip pek çok tür için pek uygun olmadığının, dünyada gelişen yeni bir koruma yaklaşımı olarak bu korunan alanların ekolojik koridorlar ile birleştirilmesinin çok daha etkin bir koruma sağlayacağının üzerinde duran Sözen, bu koruma yaklaşımının küresel iklim değişimlerinin gelecekte neden olabileceği olumsuz yansımalarına karşı da daha etkin bir koruma sağlayacağını vurguladı.

Tüm tarafların temsilcilerinden oluşan Taraflar Konferansı (COP), antropojenik iklim değişikliğinin varlığını kabul eden ve iklim değişikliği müzakereleri için çerçeve sağlayan uluslararası bir antlaşma olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (UNFCCC) en yüksek karar alma organıdır.

Reklam