Zonguldak Belediyesi’nin 2023 Yılı Bütçe görüşmeleri sonrası Su’ya gelen Zam nedeniyle tepkiler gelemeye devam ediyor.

Sol Parti Zonguldak İl örgütü gerek merkezi bütçe görüşmeleri gerekse yerel meclislerde yürüyen bütçe görüşmeleri sonrası yeni yılda vatandaşlara yansıyacak olan zamlar konusunda basın açıklaması yaptı.

Sol Parti açıklamasında; “Artık Yeter, Gönderelim” mesajı verdi

Açıklamada şu görüşler yer aldı;

Her gün yapılan zamlarla ülke yaşanmaz hale geldi. AKP iktidarı enflasyonu düşük tutarak yaptığı zamları gizlemeye çalışıyor. Oysa bizler her geçen gün alım gücümüzün zayıflamasıyla gerçek enflasyonu yaşıyoruz. 2023 yılının bütçeleri hem TBMM de hem de yerellerde Belediye meclislerinde görüşülmektedir. Vergilere, harçlara, cezalara gelecek zamlar bir bir açıklanmaktadır. Enflasyonun çok üzerinde yapılacak zamlarla bu kış çok zor geçecek.

Akaryakıta, doğalgaza, elektriğe gelen zamlar tüm tüketim maddelerine kat be kat yansımaktadır. En temel ihtiyaçlarımızı karşılayamayacak duruma getirildik. Yeni yılda yapılacak zamlarla bizlere ölümü gösteriyorlar. Bizler bu yoksulluk düzenini hak etmiyoruz. Zaman daraldı ARTIK YETER GÖNDERELİM diyoruz.

Enflasyonun çok yüksek olduğunu yalnızca biz söylemiyoruz. Oturdukları Saraydan vatandaşın yoksulluğunu görmeyenlere, enflasyon düşük, hayat pahalılığı yok, vatandaşı enflasyona ezdirmedik naraları atanlara Belediye Başkanı Selim ALAN’dan TOKAT gibi cevap verildi.  Merkezi iktidarı enflasyon rakamlarını gerçek değilmiş. Gerçek rakam en az iki katıymış.

Su En Temel Vatandaşlık Hakkıdır. Ücretsiz Olmalıdır Sayın Alan.

Oysa Sayın ALAN bu itirafla çalacağı minareye kılıf arıyormuş. Asıl TOKAT’ı Zonguldak halkına atmak için Siyasi iktidarını yalanladı. 2022 yılının ilk 10 ayında elektriğe % 285 ve kimyasallara % 496 zam yapıldığı gerekçesi ile suya 2023 yılı için  % 190 zam kararı aldılar. Alınan bu zam kararıyla Saraydan daha insaflı olduğunu mu ispatlamaya çalıştı. Sayın ALAN bazı değerler, bazı hizmetler vardır ki bunlar maliyetlerle ölçülmez. Bunlar en temel insani ihtiyaçlardır. Yaşamsaldır. Bir hekim olarak bunu en iyi bilmesi gereken sizlersiniz. Su hakkı bunların başında gelmektedir. Siz Zonguldak halkına hizmet etmek için seçildiniz. Vatandaşa su başta olmak üzere ulaşılabilir, sağlıklı ve ücretsiz hizmet sunmak göreviniz. Ancak siz ve zihniyetiniz devleti, belediyeyi ticarethane gibi görmekte, yönetmektesiniz. Oturduğunuz koltuk ticarethane değildir. Ticari bakacaksanız görevinizden istifa ediniz. Aldığınız zam kararını derhal geri çekiniz. Aksi halde Zonguldak halkı olarak zamanı geldiğinde sizi geri çekmesini biliriz. Sol parti olarak yaptığınız zam kararını geri alıncaya kadar her türlü mücadele yolunu deneyeceğiz.

Reklam