Ülkedeki ekonomik krizin yarattığı, zam, geçim derdi, yaşamın zorluğu olarak karşımıza çıkarken, bunun politik sahnede yansımaları farklı farklı gelmeye başladı.

TBMM’de görülen Genel Bütçe Tartışmalarının benzeri yerellerde Belediyelerin 2023 Yılı bütçe tartışmalarında öne çıkan Su zammına kilitlendi.

Özellikle CHP’li ve AKP’li belediyelerde alınan zam kararları tarafları ‘İyi Zam’, ‘Kötü Zam’, ‘Haklı Zam’, ‘Haksız Zam’ gibi tariflerle halkın sırtına bindirilen yüksek Su zammı örtülmek isteniyor.

Zonguldak Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında, “Son günlerde Zonguldak Belediyesinin yapmış olduğu bu akıl almaz zammı örtmek yada haklı gösterme çabalarını üzülerek izlemekteyiz. Bu anlamda İlçemiz Çaycuma Belediyesi ile bir karşılaştırma bu Zamma meşruluk kazandırma çabalarını asla iyi niyetli olarak görmüyoruz”dedi

Topaloğlu Zonguldak Demokrasi Platformuyla ilgili olarak ta, “Gerek derneğimize gerekse de Bileşeni olduğumuz Demokrasi Platformuna ayar vermek kimsenin hakki ve haddi değildir”diyerek tepki gösterdi

Açıklama da şu görüşler yer aldı; “Zonguldak Belediyesinin 2023 Bütçesinde suya %190 Zam yapılması öngörülmüştür. Bu zammı kabul etmek mümkün olmadığı diğer ilçe belediyelerinin astronomik zamlar yapmasını kabul etmek mümkün değildir.

Son günlerde Zonguldak Belediyesinin yapmış olduğu bu akıl almaz zammı örtmek yada haklı gösterme çabalarını üzülerek izlemekteyiz. Bu anlamda İlçemiz Çaycuma Belediyesi ile bir karşılaştırma bu Zamma meşruluk kazandırma çabalarını asla iyi niyetli olarak görmüyoruz.

Bu anlamda Gerek derneğimize gerekse de Bileşeni olduğumuz Demokrasi Platformuna ayar vermek kimsenin hakki ve haddi değildir. Bu polemikleri yapanları geçmiş arşivlere bakmalarını öneriyoruz. Baksınlar biz zamlar konusun da ne demişiz.

Zonguldak belediyesi kötü yönetiminin faturasını bizlere kesmek istiyor. Bunu kabul etmiyoruz. Bu zam makul kabul edilebilir bir seviyeye çekilinceye kadar gündemde tutacağız. İptali için yasal yollara başvuracağız.

EREN ENERJİ VE CATES TERMİK SANTRELLERİ; ZONGULDAK METROPOLİTAN BİRLİĞİ BARAJINA VERİLEN ELEKTRİK ENERJİSİNİN BEDELİNİ ÖDESİN !

Yıllardır Zonguldak halkı kömürle üretim yapan bu iki santralın ürettiği kirliliğe katlanmakta, Çocuklar kanser olmakta. Bu şirketler karlarına kar katarken bizler yoksulluk içinde yaşarken, Bizim sırtımızdan üretilen elektriğe korkunç fiyatalar ödüyoruz.

İLİMİZ VE İLÇELERİNE SU İLE İLGİLİ BİRİMLERE ÜCRETSİZ ELEKTRİK ENERJİSİ VERİLMELİDİR.!

Bu soru çözüldüğünde zaten su fiyatları aşağı düşecek ve Tüketiciler ucuz suya ulaşabileceklerdir.”

Reklam