Saadet Partisi Zonguldak İl Başkanlığı 2022 yılının Kasım ayı İl Divan toplantısı gerçekleştirdi. İl Başkanı Burak Erol, toplantıda genel ve yerel gündeme ilişkin değerlendirme yaptı.

Erol İl Divan Toplantısında ilk gündem maddesini İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısı ve iktidarın güvenlik politikalarına yönelik değerlendirme yaptı.

“BOP’a figüran olanların hatalarının sonuçlarını yaşıyoruz”

Erol değerlendirmesinde; “Bu Kasım ayı içerisinde ülkemiz genelinde zuhur eden hadiselerden birincisi , İstanbul ilimizde İstiklal Caddesi’nde meydana gelen ve hepimizi derinden sarsan hain saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Emzikli bebekleri dahi hedef alan terör örgütlerini, siyaset ile şiddet ve terör mefhumlarını birlikte düşünenleri, buna alet olanları ve tüm işbirlikçilerini lanetliyorum!

Sınır güvenliğinden, aksayan istihbarat ve emniyet zaafiyetine kadar her sorun mutlaka cevaplandırılmalıdır.

-Teröristlerin ayakkabı numaralarını dahi bildiklerini iddia edenler, bu hain saldırıyı gerçekleştirenlerin kim olduğunu da herhalde biliyorlardır, bilmeleri gerekir.

-“Mesaj alındı” cümlesini kuranlar, hangi mesajları aldıklarını ve bunun karşılığında hangi adımları atacaklarını ne zaman açıklayacaklar?

Elbette insanlarımızın zihninde daha çok soru ve ayrıntılar var; ancak bu ifade ettiğim konular aydınlatılması ve cevaplarının tatmin edici şekilde verilmesi gerekir.

Zira bu alçak saldırı, “hesabını soracağız”, “en ağır şekilde karşılık vereceğiz” gibi artık sıkça tekrarlanan rutin ifadelerle ve klasik açıklamalarla geçiştirilemez… Bugün canımız bir kez daha yandıysa, 2000’lı yılların başında Irak ve Afganistan’a ABD müdahalesine yeşil ışık yakanların ve BOP’a figüran olanların hatalarının sonuçlarındandır.

İstanbul’un kalbinde bombalar patlıyorsa hâlâ, bunlar Suriye’ye düşen bombalardan bağımsız düşünülemez.” Dedi

Saadet Partisi İl Başkanı Burak Erol, İl Divan Toplantısında önemli yerel gündeme ilişkin olarak son günlerde yine “Yük” diye konuşulan TTK ile ilgili olarak rakamsal değerlendirmeler yaptı ve TTK ile ilgili çözüm önerilerinde bulundu;

TTK Milletimizin Gözbebeğidir !

TTK taşkömürü satışlarını iki önemli pazar olan demir-çelik ve enerji sektörüne yapmaktadır. 1982 yılından sonra, demir-çelik fabrikalarında yaşanan kapasite artışı neticesinde koklaşabilir kömür talebi TTK tarafından karşılanamamış ve bu sektörler ithal kömüre yönelmiştir.

TTK 2010 yılında 2,591 milyon ton , 2021 yılında 1,215 milyon ton kömür üretimi gerçekleştirmiştir . Üretim azalmasının kök neden analizinin ciddi bir biçimde yapılarak,  ilgili sebeplerin tespit edilmesi icap ediyor .

2021 yılı işletme bütçesinde 1.100.082 ton satılabilir taşkömürün üretim maliyeti 1.476.985 Bin TL, 1.065.471 ton satılacak kömürün ticari maliyeti 1.780.073 Bin TL olarak öngörülmüş olup faaliyet yılı sonunda; 870.018 ton taşkömürün üretim maliyet gideri 1.784.775 Bin TL, 836.795 ton satışı yapılan kömürün ticari maliyet gideri 1.919.134 Bin TL, birim ticari maliyeti ise 2.293,43 TL/ton olarak gerçekleşmiştir.

TTK’da norm kadro uygulaması

TTK ,  TÜBİTAK’a norm kadro çalışması yaptırmış. TTK’da işçi olarak norm kadro 14 bin. Çalışan 7.454. Açık, 6.546.

Norm kadroyu kısaca tanımlamak gerekirse; bir şirketin, bir grubun, bir holdingin ya da bir departmanın stratejik hedeflerine ulaşmak için çalışan sayısını ve çalışanların yetkinliklerini, sahip olduğu teknolojilerini de göz önünde bulundurarak planlanma sürecidir.

     2022 yılı sonuna kadar emekli olması muhtemel işçi sayısı 1.687;

2023 yılının sonuna kadar da emekli olması muhtemel işçi sayısı 248. Yani 2023 yılı sonuna kadar emekli olacak muhtemel işçi sayısı 1.935. Kurumdaki toplam işçi sayısı 5.609 ’a düşecek. Yani bu rakam da TTK tarihinin en düşük işçi sayısı olacak. Yan i TTK’yı kapatmak isteyenler bundan daha öte yapacağı tek şey TTK’ye işçi almamak olur.

Koklaşabilir kömür fiyatlarının son dönemde hızla arttığı süreçte TTK, Zonguldak Havzasına yakın konumlanmış bulunan Erdemir (yarı koklaşır) ve Kardemir’e (tam koklaşır) sağladığı taşkömürü fiyatında makul ve tedrici bir politika izlemiştir. Fiyatların 200 $/ton’u aştığı ve kömür tedarikinde sıkıntı yaşandığı dönemlerde fiyat artışı makul bir doğrultuda olmuştur.

Haziran 2020’de 103 $/ton uluslararası piyasada TTK 110 $/ton

Haziran 2021’de 162 $/ton uluslararası piyasada TTK 270 $/ton

Nisan 2022’de    456 $/ton uluslararası piyasada TTK 400 $/ton

TTK’nın ürettiği kömürlerin satış fiyatları, satıcı ve nakliye masrafları dahil edildiğinde dünya kömür fiyatları ile örtüşmektedir.

Günümüzde ülke taşkömürü ihtiyacının yalnızca %3,79’ü havza üretiminden karşılanabilmektedir. 2019 yılında 38.300 milyon ton olan taşkömürü ithalatımız 2020 yılında 423 bin ton artarak 38.723 milyon tona çıkmıştır.2021 yılında ise 2020 yılına göre 2.534 milyon ton düşerek 36.189 milyon ton ithal edilmiştir.

Zonguldak taşkömürü madenciliğindeki üretim hedefi;

“TTK tarafından 5 Milyon ton, özel sektörce 5 Milyon ton olmak üzere toplam 10 Milyon ton/yıl üretim” yapılmasıdır. Uzun vadeli bir hedef olmakla birlikte yapılan tüm üretim faaliyetleri bu hedefe yöneliktir. TTK’nın ürettiği koklaşabilir taşkömürü fiyatları dünya piyasalarında 500 dolara dayandı, Hükümet döviz bulabilmek için dünya faiz veriyor ve her yolu deniyor, hükümetin  Zonguldak’taki sorumlularından kömür üretimini artırma konusunda bir talep bir söylem yok.

SU ZAMMI

Saadet Partisi İl Başkanı Burak Erol, İl Divan Toplantısında Yerel Yönetimlerin 2023 Yılı bütçe tartışmalarında Su zammına yönelik kamuoyunda tartışma yaratan artan su fiyatlarına yönelik değerlendirme yaptı. Erol Metropoltan Belediyeler Birliğinin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya yer verdikten sonra;

SU ZAMMI

Metropolitan Belediyeler Birliği Başkanları ortak bir açıklamasında

2022 Eylül ayı elektrik tüketim maliyeti, 2019 Eylül ayına göre %743, 2021 Eylül ayına göre %520 artmıştır. 
2022 yılı 10 aylık elektrik gideri toplam ise 2021 yılı toplam elektrik giderine oranla %285 artmıştır. 2022 yılı 10 yıllık toplam kimyasal madde maliyeti 2021 yılı toplamına göre %496,  2019 yılı toplamına göre ise % 850 artmıştır.Netice itibariyle suya % 190 zam yapıldı . Konutlarda 3,10 TL’den 9 TL ‘ye . İşyerlerinde 9 TL’den 26 TL’ye yükseldi .

Bizim asıl altını çizmek istediğimiz husus nedir ? Çatalağzı ve Muslu Belediyeleri CHP’ye ait belediyelerdir . Fakat 4 belediye ikitidarın belediyeleridir. Su zammına gerekçe gösterilen maliyet artışları Türkiye’de ekonominin berbat bir noktaya geldiğinin hükümet belediyeleri tarafından malumun ilanıdır . Biz Saadet Partisi olarak bu ülkede derin ekonomik kriz var , bu ülkede vatandaşımız temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersizlik var  , temel insan haklarına sahip olma hususunda sorun var dediğimizde bizlere abartıyorsunuz diyenler nerede ?

Açlık sınırının 9-10 bin lira, yoksulluk sınırının 25 bin liraya vardığı bir atmosferde en temel insani ihtiyaçların başlıcalarından birisi olan barınmanın artık lüks tanımı içine girmesi, ekonominin geldiği vahim manzarayı gösteriyor.  Uygulanan ve yanlışlığı ortaya serilen neticelerle açıkça ortada olan ekonomi politikalarının bu ülke insanını, en temel ihtiyacını bile karşılayamaz hale düşürmesi çok çarpıcıdır.

Problemlerimizin Çözümü; İktidar, Zihniyet ve Sistem Değişikliği ile Mümkündür

Değerli basın mensupları, kıymetli teşkilat mensuplarımız ;  Millet İttifakı olarak 6 siyasi parti ile çıktığımız yolda kararlılıkla yürüyoruz.

Öyle ümit ediyoruz ki; Türkiye’mizin 13. Cumhurbaşkanı bu masanın belirleyeceği isim olacaktır.

Kısaca, meselelerimizin çözümünün ancak iktidar olma, anlayış, zihniyet ve sistem değişikliği ile mümkün olduğunun farkındayız.

-Ekonomide enflasyonla, işsizlikle, yolsuzluklar ve yoksullukla mücadele etmek mümkündür; ancak zihniyet değişmelidir.

-Adaletsizliklerin, haksızlık ve hukuksuzların önüne geçmek mümkündür; ancak önce sistem değişmelidir.

-Tarımda, eğitimde, sanayide, sağlıkta ve diğer tüm alanlarda problemlerimizin çözümü mümkündür; ancak önce anlayış değişmelidir.

Kararlıyız; Bu Çarpık Düzeni Hep Birlikte Değiştireceğiz

Zira kaynak var, imkan var, kadro var; yapılmak istendiği takdirde ihtiyacımız olan her şey var.Saadet Partisi olarak,  üzerimize düşen sorumlulukları bihakkın yerine getirebileceğimize inanıyor; kıymetli vatandaşlarımızın da böyle bir beklenti içinde olduğunu görüyoruz.Kararlıyız; bu çarpık düzeni, bu yanlış zihniyeti hep birlikte değiştireceğiz!

Teşkilatlarımızın omuzlarında büyük bir sorumluluk var. Ben, bu sorumluluğu daha önceki dönemlerde  olduğu gibi, bundan sonra da daha büyük bir gayret ve özveriyle yerine getireceğimize inanıyorum.

Bu inançla, divan toplantımıza katılımınız ve gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyor; sizleri muhabbetle selamlıyor, hayırlı günler diliyorum.

Reklam