Bölgede siyaset Su fiyatlarına kilitlendi. AKP’li Zonguldak Belediyesinin yüksek fiyat artışlarına karşı CHP’li Çaycuma Belediyesi’nin Su fiyatları gündeme taşındı.

CHP Çaycuma İlçe Başkanı Şeref Köktürk basın açıklaması yaptı.

Köktürk açıklamasında; “Fakat çözüm belediyeleri yarıştırmak değil, halkımızı yaptığı zamlarla perişan eden AKP İktidarının yapılacak ilk seçimde gönderilerek ekonomi dahil her türlü iç ve dış istikrarın sağlanmasıdır”dedi

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Belediye Meclisi, fiyat artışını kabul etmişlerdir”

“AKP İktidarında ülkemizde iğneden ipliğe her şeye olağanüstü zamlar gelirken, Çaycuma Belediyesinin su fiyatını artırması üzerinden Belediye Başkanımızı ve Meclis Üyelerimizi karalamaya dönük kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığını gözlemliyoruz. İlçemizdeki su fiyatının yükselmesi Çaycuma Belediyesinin değil ülkeyi yönetemeyen AKP İktidarının eseri olduğu unutulmamalıdır. Çaycuma Belediye başkanı ve Belediye Meclisi, Su Kanalizasyon Müdürlüğünce yapılan maliyet analizini incelemiş ve giderleri ancak karşılayan mevcut fiyat artışını kabul etmişlerdir.

“Çaycuma halkına ve kamuoyuna yanlış bilgi veriliyor”

Çaycuma Belediyesinde 2022 yılında tonu 4,86 lira olan su bedeli 2023 yılı itibarı ile 9,72 liraya çıkmıştır. Bu fiyata eklenen atık su, katı atık bedeli, KDV ve çevre temizlik vergisi sonrası suyun ton fiyatı 19 lira 54 kuruşa mal olmaktadır. Çaycuma halkına ve kamuoyuna yanlış bilgi verip infial yaratmaya çalışanlara şunu söyleyebilirim; bizim belediye başkanımız bir toplu iğneyi bile israf etmeyen, akılcı yatırımları en uygun maliyetle hayata geçiren ve halkın kullanımına sunan bir belediye başkanıdır. Yenilenen su hatları, kanalizasyon hatları ve caddeleri su basmayan bir Çaycuma, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü bütçesi ile gerçekleşmektedir. Elbette her belediyenin işçi, elektrik, klor,vb. harcamaları, kanalizasyon, yağmur suyu deşarjı, arıtma tesisi, tamirat tadilat  işlemleri sonrası halka suyu ulaştırma bedeli farklı olabilir. Mesela Zonguldak belediyesi suyun tonunu 14 lira 665 kuruş olarak belirlemiştir.

CHP Çaycuma İlçe Örgütü olarak AKP İktidarının yaptığı zamları ve belediyemizin su artış maliyetini geri alma imkanımız yoktur. Fakat ‘felaket tellalları’nın aksine Çaycumalı hemşehrilerimize yol gösterme adına önerilerde bulunabiliriz. Çaycuma halkı ön ödemeli su alabileceği için mevcut zamdan en az zararı görecektir. Şu anda tonu 9 lira 90 kuruş olan suyu aralık ayı sonuna kadar istediği miktarda alıp (World- axess- ziraat maximum- iş bnk.maximum- paraf) kredi kartlarına 6 taksit yaptırabileceklerdir. 

Bizim halkımıza önerimiz şudur; aylık ortalama kaç ton su kullanıyorlarsa bir yıllık sularını eski fiyattan alıp taksitlendirsinler. Mesela aylık 8 ton su kullanan aile 12 ayda kullanacağı suyu (6 taksit x 158.40TL) ile alabilecektir. Bu imkanı halkımıza tanıyan Çaycuma belediyesi, Zonguldak belediyesinin okumalı sayaçlarına göre su kullanan abonelerinden en az 457 lira 40 kuruş az para ödeyecektir. Fakat çözüm belediyeleri yarıştırmak değil, halkımızı yaptığı zamlarla perişan eden AKP İktidarının yapılacak ilk seçimde gönderilerek ekonomi dahil her türlü iç ve dış istikrarın sağlanmasıdır.(Susma/Çaycuma)

Reklam