Yerel bütçe (Belediye Meclislerinde) bu yıl gerçekleşen tartışmalarda öne çıkan konu Su zammı oldu.

Metropoliten Belediyeler Birliğine bağlı Belediye Başkanlarının ortak açıklaması sonrası 2023 Yılında uygulamaya başlanacak olan Su ve bağlı (Katı Atık,atık su vb) çıplan ve giydirilmiş fiyat artışları tartışması gündemde ki yerini koruyor.

Geçtiğimiz günlerde Zonguldak Demokrasi Platformu ve Bileşenlerinden Tüketici Hakları Derneği konuyu yargıya götürme açıklaması sonrasında konu AKP’li CHP’li Belediyelerin Su zammına çevrildi.

Basında tartışma yaratan AKP’nin iktidarda olduğu Zonguldak Belediyesi ile CHP’nin iktidarda olduğu Çaycuma Belediyesi’nin Su’ya yaptıkları zam kıyaslanır oldu.

CHP Zonguldak deneyimli Belediye Meclis Üyesi aynı zamanda Metropolitan Belediyeler Birliği’nde geçtiğimiz dönem Meclis ve Encümen üyeliğinin yanısıra, barajın elektrik ve su akış hareketleri üzerine çalışma yapmış olan Turgut Aydın tartışmaya bir anlamda nokta koyan açıklama yaptı.

 Zonguldak Belediye Meclis Üyesi Turgut Aydın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’a seslendi:

“SAYIN ALAN…….

ZONGULDAK BELEDİYESİ YÜKSEK SU ZAMMINI,

ALGI, ÇARPITMA, YANLIŞ BİLGİ VE YANLIŞ MUKAYESE İLE MEŞRULAŞTIRAMAZSINIZ……..

– 17 Kasım 2022 Zonguldak Belediye Meclisinde 2023 yılı Belediye Gelir Tarifesi ile % 190,3 oranındaki YÜKSEK SU ZAMMI CHP Gurubunun muhalefeti ve ret kararına karşı, Sayın Belediye Başkanı, AKP ve MHP meclis üyelerinin oyları ile oy çokluğu olarak meclisten geçti.

– Zonguldak Belediyesinde bu karara göre 2023 yılı Ocak ayında itibaren Meskenlerde 1 m3 çıplak su fiyatı 9 TL oldu.

– Bu zammı meşrulaştırmak ve siyasallaştırmak için bilinçli bir algı operasyonu başladı.

– CHP’ li Çaycuma Belediyesi 2023 yılında uygulanmak üzere meskenlerde su fiyatına %340 oranında zam yaparak 1 m3 suyun fiyatının 19,80 TL olduğu bilgisi yayıldı.

– Bu bilgiyi yayanlar ve algıyı yapanlar;

AKP Zonguldak Belediyesinin 1 m3 çıplak su bedeli olan 9 TL ile

CHP Çaycuma Belediyesinin 1 m3 giydirilmiş ( Atık su, Katı atık, ÇTV,KDV dahil) su bedeli olan 19,54 TL yi mukayese ederek, yanlış bir algı oluşturmaya çalışmışlardır.

– GERÇEK

– Her iki belediyede su fiyatları yaklaşık olarak aynıdır.

– İki belediyeyi mukayese ettiğimizde düşük su kullanımında Çaycuma Halkı, yüksek su kullanımında Zonguldak halkı avantajlı oluyor

– DOĞRU BİLGİ

– AKP Zonguldak Belediyesinin 1 m3 çıplak su bedeli olan 9 TL

– CHP Çaycuma Belediyesinin 1 m3 çıplak su bedeli olan 9,72 TL

– İki belediyeyi su maliyetleri açısından incelediğimizde yaklaşık maliyetler aynıdır.

– Her iki Belediyenin su maliyet kaleminde elektrik enerjisi payı yüksektir.

– Zonguldak Belediyesi, arıtmadan pompalar ile suyu depolara basıyor.

– Çaycuma belediyesi, keson kuyularla yeraltından suyu pompalarla çekip dağıtım depolarına basıyor.

-Her iki Belediyenin de halkımızın temel ihtiyacı olan suyun fiyatını ucuzlatma için bilimin ışığında her türlü çabayı göstermeleri gerektiğini düşünüyorum.

Gurur duyduğum CHP ailesinin bir üyesi olarak; doğru bilgileri halkımızla paylaşmak, onların çıkarını, yasalara uygun olarak ve kamu yararı gözetilerek savunmak birinci önceliğim ve onlara karşı sorumluluğumdur. – Vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.