Geçtiğimiz günlerde gerek Kültür ve Turizm Bakanı gerek Çalışma Bakanı ve gerekse Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan sözleşmeliye kadro müjdesi açıklamaları sözleşmeli sanatçıları hayal kırıklığına uğrattı.

KESK’e Bağlı Kültür Sanat Sen Zonguldak İl Temsilcisi Onur Çebi yaptığı açıklamada, “Hazırlanan yasa taslağında sanat emekçilerinin kapsam dışı bırakılması sanat kurumlarında emek sömürüsünün, güvencesizliğin devam edeceği anlamına gelmektedir. Gelecek kaygısı yaşayan sanat emekçilerinden nasıl bir sanatsal performans beklenebilir.” dedi.

Çebi açıklamasında, 11 ay 28 gün gibi yıldan eksik sözleşmeler ile güvencesiz ve bir hayli esnek mesailerle çalıştırılan sanat emekçileri 703 KHK sonrası güvenceli istihdam beklerken 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B Ek 8 maddesi kapsamında eski sözleşmelerine yakın bir çalışma biçiminin içinde buldular kendilerini” diyerek şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde gerek Kültür ve Turizm Bakanı gerek Çalışma Bakanı ve gerekse Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan sözleşmeliye kadro müjdesi açıklamalarıyla diğer tüm güvencesiz çalışanlar gibi sanat emekçileri de büyük beklentiler içine girmişlerdir. Ancak 28 Kasım 2022 günü yapılan kabine toplantısı sonrası sözleşmeli sanatçıların kapsam dışı bırakıldığının açıklaması sanat kurumlarında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Hazırlanan yasa taslağında sanat emekçilerinin kapsam dışı bırakılması sanat kurumlarında emek sömürüsünün, güvencesizliğin devam edeceği anlamına gelmektedir. Gelecek kaygısı yaşayan sanat emekçilerinden nasıl bir sanatsal performans beklenebilir. Sahnelerde gösterişli kostümler, ışıklar ile seyirciye sunulan eserler ve tüm bu şaşanın altında, aslında gerçek bir dram yaşanıyor ve bu kararla bu dram devam edecek. 1800’lü yılların çalışma koşullarına benzeyen zor koşulların ağırlığı altında ezilen sanat emekçileri üst yönetimlerin performans beklentileri ile zor koşullarda çalıştırılmaya devam edeceklerdir. Kültür ve Turizm Bakanlığının sanat emekçilerine kadro verileceği ilan etmesiyle yaşanan sevinç yerini güvencesizliğe mahkum edilen sanat emekçilerinin dramına bırakılmıştır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B Ek 8. maddesi kapsamında bir yıl içinde 11 ay 28 gün süresince sözleşmeli pozisyonlarda çalıştırılan sanat emekçilerin hazırlanan yasa kapsamına alınmasını, sanat kurumlarına ve sanat emekçilerine yapılan bu haksızlıklara bir an önce son verilmesini, nitelikli kamusal hizmet üretebilmek için daha iyi çalışma koşulları ve güvenceli istihdam istiyoruz”

Reklam