TEMA Zonguldak İl Temsilciliği tarafından Belediye Kültür Merkezi önünde, biyolojik çeşitliliğe dikkat çekmek ve TEMA Vakfı 30. Yıl Özel yayınını duyurmak için bir stand çalışması yaparak ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

Aydan açıklamasında, “Erozyonla mücadele biyolojik çeşitliliğin de korunması demektir” diyerek şunları söyledi:

“Toprak, karadaki tüm canlıların yaşamını sağlayan ve iklimi düzenleyen bir doğal varlıktır. Böcekler, mantarlar, kuşlar, sürüngenler, memeliler gibi karadaki tüm tüketici canlı gruplarının yaşamı bitkilere bağlıdır. Bitkilerin yaşamı ise; kökleriyle tutunabileceği toprağa, topraktaki suya, besin elementlerine ve toprak canlılarına bağlıdır. Başta azot olmak üzere topraktaki çok sayıda besin elementini bitkiler için kullanılır hale getiren topraktaki canlılardır. Ülkemizde görülen erozyon, dünya ortalamasının 4 katı. Gıdamızı ürettiğimiz tarım topraklarımızın %39’unda, meraların ise %54’ünde erozyon görülüyor.

“Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi kapsamında belirlenen, 2020 yılına kadar karasal ekosistemlerin %17’sinin ve denizel ekosistemlerin %10’unun koruma altına alınmasını öngören Aichie hedeflerine büyük ölçüde ulaşılmakla beraber, bunun tek başına yeterli olmadığı biliniyor. Biyolojik çeşitliliğin öneminin farkına varalım. Toprağımızın ve biyolojik çeşitliliğin öneminin farkına varalım, doğayla uyumlu yaşayalım. Filyos havzası gibi biyolojik çeşitlilik açısından kıymetli ve ekolojik değeri olan topraklarımızı sanayiye açmayalım. İklimimizden, gıdamızdan, sağlığımızdan ve mirasımızdan olmayalım.

Umut Yeşerten Şarkılar

TEMA Vakfı bu yıl kuruluşunun 30. yılını kutluyor. Bu kapsamda, ‘Umut Yeşerten Şarkılar- TEMA Vakfı Özel Yayını’ 3 Aralık Cumartesi saat 21.00’de NTV’de canlı yayınlanacak. Birbirinden değerli sanatçıların sahne alacağı ve fidan bağışına çağrı yapacağımız geceden elde edilecek bağışlarla, ülkemizin 7 bölgesinde TEMA Vakfı 30. Yıl Hatıra Ormanları oluşturacağız”

Reklam