DEVA Partisi Zonguldak İl Başkanı Fatih Keleş, TTK’da çalışanların promosyon ihalesi ve sonrasında ortaya çıkan sorunlara açıklık getirmek amacıyla bir anlamda GMİS ve TTK yöneticilerine bazı sorular sordu

Başkan Keleş, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında; “Dün gerçekleşen Zonguldak’ın lokomotifi Türkiye Taş Kömürü kurumumuzun işçilerinin promosyon ihalesi emekçi madenci kardeşlerimizi üzüntüye uğratmaktadır. Yerin altında binlerde metre derinlikte bu şehre katma değer katan kardeşlerimize verilen promosyon teklifleri vicdanları derinden yaralamıştır.

Promosyon ihalesi öncesi birkaç husus da aydınlığa çıkarılması gerekmektedir. Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel müdürü ve gözlemci olarak katılan Sendika başkanlarına emekçi kardeşlerimizin hakkını savunmak adına sorularımız vardır.

1-      Son promosyon anlaşmasındaki imzalanan protokol hakkında işçilerimizi bilgilendirmek adına basın ve siyasi partilerle neden paylaşılmıyor?

2-      Çalışanlar arasında iddia edilen önceki promosyon bedelinin 4 bin liranın üstünde olduğu ve bu miktarın işçilere neden ödenmediği hususu konusunda neden açıklama yapılmıyor.

3-      Bazı basın organlarında köşe yazarlarının edinmiş olduğu bilgilerde 6 bin Türk lirası cayma bedelinin olduğu iddialarının gerçeklik payı nedir? Ödenen promosyonun 4 bin Türk lirası iken cayma bedelinin neden 6 bin lira olduğu konuşuluyor?

4-      Önceki promosyon anlaşmasında işçiye ödenen miktar harici daha yüksek bedelle anlaşıldığı fakat kalan miktarın kurum içinde yatırım yapılarak değerlendirildiği iddialar hakkında TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun bilgisi dahilinde midir?

Bütün bu iddialar ve sorular arasında gerçeklik payı olması durumunda gözlemci olarak katılan sendika temsilcilerinin de sorulara ışık tutmalarını bekliyoruz. İşçinin emeğin alın terinin yanında olan DEVA Partisi Zonguldak temsilcileri olarak madenci kardeşlerimiz onların haklarını savunacağımızdan emin olsunlar.

Reklam