Bizim Anadolu’da farklı sözler var. ‘Erken kalkan yol alır’Hızlı giden atın b.ku seyrek düşer’, ‘Erken öten horozun kafasını kopartırlar’, ‘zaman her şeyin ilacı’ ‘Yatan Arslandansa gezen tilki iyidir’ vb.yaşamın farklı zamanlarında, farklı anlamlar-olumlu-olumsuz mutlaka mesajı olan ifadeler vardır.

Bunları çoğaltabiliriz, sizlerin de ekleyeceği çok şey vardır. Siyasette bunları nasıl nereye koymamız gerektiğine ise kişi kendi karar veriyor..2023 Yılına girmesekte, beyin, düşünce, eylem biçimlerine bakarsanız aslında 2023’teyiz.

Siyasetin aktif içinde olanlar daha şimdiden ne yapması gerekenleri, kazandıkları durumunda hangi amaçları olduğunu resmen açıklamaya başladılar.

Bunlardan biri de, AKP İl Başkan Yardımcılarından, ZONSİAD Başkanı zamanın deyimi ile iş insanı Necdet Tıskaoğlu.

Hafta sonu Çaycuma’da Zonguldak basını ile bir araya geldi. Basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda; Necdet Tıskaoğlu, “Eve döndük ve şehre bir dinamik kazandırdık” dedi. (Yani Tıskaoğlu’ndan önce şehrin durumunu anlayın). Eve dönüş projesi kapsamında Vali Mustafa Tutulmaz’a çok teşekkür ediyorum. Muammer Avcı ile iyi bir ekip olduklarını ifade eden Necdet Tıskaoğlu, milletvekili aday adaylığı konusunda ise “Hedefsiz insan hiç birşeydir. Zonguldak’ta 400 e yakın çalışanım var. Güney Afrikada’da Türk bayrağını dalgalandırıyorum. 58 ülkeye ihracat yapıyoruz. Vekil olmak istiyorum. Olurmuyum bilemem. Allah olmayı nasip etsin” dedi.

Anlaşılan Tıskaoğlu bölgeden çıkalı çok olmuş.

Yani onun çıktığı dönemde ki Çaycuma ile döndüğü Çaycuma farklı olduğunu tam anlayamamış.

Geçmişte, GMİS (o zamanki adıyla ZMİS-Zonguldak Maden İşçileri Sendikası) Genel Merkez Yöneticileri EKİ’de çalışan ve sendika üyesi yaklaşık 40-50 bin işçi için, ‘benim şu kadar üyem var’ deyip, işçiyi marabası gibi gören bir anlayış vardı.

Şimdi siyasete hızlı giriş yapan, bir yandan ZONSİAD Başkanlığı yaparak İstanbul Dernekler Federasyonu etkinlikleri düzenlerken, diğer yanda AKP İl Başkanı ve yönetimini Çaycuma’da ki fabrikasına götürerek var olan işçileri AKP’ye üye yapmakla övünen ve bunu da çok iyi iş yapmış gibi basına boy boy poz veren,  yetinmeyip öğrencilere yardım adı altında parti propagandası yapıp buradan oy devşireceğini sanan yeni tipte siyasetçi ile karşı karşıyayız.

Necdet Tıskaoğlu’nun öğrencilere yönelik olarak ‘yardım’ kampanyasına CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun’dan sert bir tepki gelmişti ve Uzun; “Sağ elin verdiğini sol elin görmediği bir kültüre sahibiz” diyorsunuz ama eline yardım paketi tutuşturduğunuz çocuklarla çektirdiğiniz fotoğrafları çarşaf çarşaf yayımlamaktan da çekinmiyorsunuz. Şaşkınım nasıl bir pişkinlik, kendini aşma halidir?”demişti.

Anlayacağınız Vadi’de AKP şimdiden ilk fişeğini yaktı. Üstelik İl Başkanı Muammer Avcı ile de ekip olduğunu ifade erekek.

İzleyelim gün ola, harman ola.

Kılıçdaroğlu’nu severim ama kendimi daha çok severim

Geleneksel siyaset hiç değişmiyor. Yaşam ve siyaset tarzı muhalefet üzerine şekillenince, adları değişse de, ‘vatan-millet-sakarya’ üçlemesi her partide benzer işaretlerini veriyor.

Yani bir bakmışsınız, kişi öyle vatansever görünüyor ki, öyle üst perdeden konuşuyor ki, kaşısın da itiraz etmek vatan hainliğine giriyor.

Ülkede Geleneksel siyasetin iki ana damarında iki geleneksel parti CHP ve MHP’de simgeler, kodlar, tersinden birbirine çok yakın.

Tabanda kimi konular konuşulduğunda birbirini ayırmak o kadar zorlaşabiliyor.

Örneğin; ‘Milliyetçilik’ kavramı gibi MHP bunu ‘Türklük’ üzerinden yaparken, CHP’de Parti Bayrağı’nda açıktan bulunduğu için sürekli ‘biz daha çok milliyetçiyiz” yarışı vardır. Konumuz bu değil ama bu ‘Vatan -Millet-Sakarya’ tekerlemesinden giderek şuraya geleceğim.

2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı seçimi partide ilginç bir gelişmeye sahne oluyor. Partide ‘Kılıçdaroğlu Gönüllüleri’ adı altında bir çalışma başlatıldı. İlk akla ve genel merkezin fikri düşüncesini bilemeyiz ama, yerele yansıdığı kadar, 6’lı masayı da içine alan, daha çok da parti dışında, kirli siyasetin dışına düşmüş, uzaklaşmış ama genel ilkelerde 6’lı masanın etrafında olan kişilerin derlenip toparlanmasına yönelik, bir anlamda da Laik -Demokrat Cephe’nin genişlemesine hizmet etmesi amaçlanan bir düşünce pratikte başka mecraya doğru yol aldığını görüyoruz.

‘Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Platformu’ adı üstünde platform. Döne dolaşa partide ikinci bir örgüte dönüştü.

Hafta sonu bu platform Kilise Restoranda toplantı yaptı. Baktım eski İl Başkanı Hakkı Güney, Ahmet Altun gibi resmen parti kadrolarının oluşturduğu adı ‘yeni’ kendileri eski olan kadrolar.

İşin anlaşılmayan kısmı ise, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı ve Kemal Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Platformunun kurucusu Avukat Ahmet Nazif Yücel bu toplantıyı yaptı. Bu platformun Zonguldak’taki mesajı ‘Kılıçdaroğlu’nu severim ama, kendi geleceğimi daha çok severim oldu” Bu ekibin kim olduğunu söylememize gerek yok herhalde.

Bakalım kavgalı eve kim kız verecek?

Sağlıcakla kalın

Reklam