Merkezi siyaset, adına “demokrasi-seçme seçilme hakkı” vb Anayasal hakları da içine alan uzlaşmanın yollarını aramaya başladı.

Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti) bir anlamda da 6’lı Masa ile Cumhur İttifakı (AKP-MHP) Bloğu 2023 seçimlerini Nisan’da yapma flörtüne girdi bir anlamda.

Atmosferin ısınması partilerin aldığı karar gereği Milletvekilliği Aday Adaylığı için örgütlerden istifalar gel meye başladı.

İlk İstifa MHP İl Başkanı Varol Demirköse, Genel Merkez ile görüşme sonrasında görevinden istifa ederek Milletvekili aday adaylığını açıkladı.

Demirköse açıklamasında; “2023 yılında yapılacak seçimlere adım adım yaklaşırken, bu güne kadar şerefle sürdürdüğüm MHP İl Başkanlığı görevimden,partimizden milletvekilliği A.Adaylığı niyet ve arzusuyla Parti tüzüğümüzün 94.maddesi gereğince istifa ettim”dedi.

Ve ekledi, “Liderimiz Genel Başkanımız Sayın Devlet BAHÇELİ’nin takdir,talimat ve tensipleriyle MHP Zonguldak İl Başkanı olarak atanan çok değerli kardeşim dava arkadaşım Mustafa Öztürk’ü tebrik ediyor, Sayın İl Başkanımıza ve yeni yönetim kurulumuza bu kutlu yolda başarılar diliyorum”dedi. MHP’nin ilde kaptanlığını Mustafa Öztürk üstlenmiş oldu.

İstifa sonrası MHP Zonguldak Belediye nikah salonunda aday tanıtım toplantısı düzenleyerek Demirköse’nin aday adaylığını kamuoyu ve parti tabanına duyurmuş oldu.

Diğer Yandan CHP kanadı beklenen hareketliliği göstermedi.

CHP Genel Merkezi’nin aldığı karar gereği 26 Aralık akşama kadar verilen örgütlerde sorumluluğu olanların istifa etmeleri için tanınan süre doldu.

Bu süre içinde cılız bir istifa hareketi yaşandı demek doğru olur.

CHP’de Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, Çaycuma İlçe Başkanı Şeref Köktürk ve İl Yönetim Kurulu üyesi Devrim Dural, Milletvekili Aday adaylığı için istifa ettiler.

Geleneksel hale gelmiş olan İl Başkanı, ilçe başkanları, Belediye Başkanları, belediye meclis üyeleri vb gibi yoğun bir istifa hareketi oluşmadı.

Ülke çapında da benzer tablo göründü.

İstifa etmesi beklenen İl Başkanı Murat Pulat, daha önce ziyaret ettiği Genel Merkezden beklediği ışığı almamış olacak ki,İstifa etmedi. Pulat bir anlamda da uzun yıllardır gelenek halini alan İl Başkanı demek, birinci sıra Milletvekili adayı olur algısını da ortadan kaldırmış oldu.

Bu konuda daha açık ve mesaj veren açıklamada CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal’dan geldi.Sarıal’ın istifa edeceği basına yansımıştı.Bu nedenle açıklama yapan Erol Sarıal, İstifa edip milletvekilliği adaylığı için yola çıkarken sıralama yöntemi belirsizliğine dikkat çekti.Aslında geçmişte de çok aday adaylığı süreçlerinden gelen Sarıal, geçmişte 4.Sıra milletvekili adaylığı yapmış ve oldukçada çok çaba sarfetmişti. Doğal olarak bu beklentiye girmesini normal karşılamak lazım. Hani derlerya “aynı suda iki kere yıkanılmaz” yani Sarıal bu kez seçilebilir bir yerden “ışık alamadığından görevimin başındayım” mesajı verdi.Sarıal yaptığı açıklamada, seçilecek milletvekillerine yönelik olarakta bir mesaj verdi, “CHP Kilimli İlçe Yönetim Kurulumuzla birlikte partimizin başarısı için çalışmalarımız sürdürülecektir .Hak edenleri mecliste görmek isteriz” dedi.

CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi genç arkadaşımız Devrim Dural’da Milletvekili Aday Adaylığı için istifa etti.

Siyaset uzun soluklu iş, bazen işin içine şansta giriyor, farklı ilişkilerde. O nedenle genç arkadaşımıza çıktığı yolda başarılar diliyorum. Parti’de görev yaptığı sürede gayet verimli, aktif, enerjik ve parti politikalarına uygun çaba sarf ettiğini biliyorum. Şimdiden başarılar diliyorum.

Seçim atmosferlerinin geçtiği dönemlerde yazdığım bir yazıda, Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın seçimi ile başlayan sürece yönelik olarak, eski tip seçim ve seçilme tarzının sonuna geldik demiştim. Gerek gençlik yapısı gerekse kastlaşmış kadro yapısına refleks olarak ortaya çıkan yeni durumu o günlerde belki kimileri dikkate almadı. Ama gelinen noktada siyaset tarzı, iletişim araçları ve bilgi teknolojileri ile donanımlı araçlarla aynı zamanda kitlelere (siz buna tribünler diye olumsuzundan bakabilirsiniz- ben öyle bakmıyorum) ulaşan davranış öne çıktı.İşte bu tutum yani yerelin söylemiyle (Gazipaşa siyaseti) çöktü.

Şuan Mevcut vekillerin karşısına yada onları alt edecek cesareti gösterecek aday adayları bir anlamda çıkmaya cesaret edemediler. Yeni jenarasyon süreci tıkadı bir anlamda. Şimdi bir hareketlenme belki kadın kontenjanında görülebilir CHP açısından.

Şundan eminim bu istifa süreçleri bazen de görevden kaçmanın da bir bahanesi olabiliyor.Çünkü seçimi sürüklemek, emek-zaman harcamak, fedakarlık istiyor.

Yani siyasi partilerden Milletvekilliği için her istifa eden aday adaylıktan çok hani derlerya çaktırmadan sıvışıyor aslında. Benden buraya kadar diyor. Bu da bir anlamda kendini tanıyor, kapasitesini, geleceği ve ne için çabaladığının da işaretlerini veriyor.Anlayana.

Son olarak İYİ Parti’de İl Başkanlık yarışı kızıştı. Onu da izlemeyelim bakalım.

Sağlıcakla kalın.

Reklam