Susma/Haber Analiz

İYİ Parti Zonguldak İl Başkanlığı’nın 15 Ocak 2023 Pazar günü yapacağı il kongresi öncesinde 6+1 aday yarışacak.

Mevcut İl Başkanı Yavuz Erkmen’in yeni dönemde aday olmayarak, partinin başka bir noktada değerlendirileceği konuşulurken kongre için şimdiden “adayım” diyen Ekrem Güllüdağ, Suat Mısırlıoğlu, Erdal Gülay, Meftun Sayılı, Cumhur Cinal ve Candemir Ongan’ın yanısıra deneyimli siyasetçi, DYP Eski İl Başkanlarından Mustafa Taştan’ın da genel merkez tarafından arandığı ve partiye üyelik çağrısı aldığı, bu nedenle adaylık sürecine dahil olduğu biliniyor

Adaylar arasında Erdal Gülay parti binasında düzenlediği basın toplantısı ile adaylığını açıklarken, Suat Mısırlıoğlu da bugün (Cuma) günü açıklayacak.

Diğer adaylar da, parti içerisinde yapacakları istişareler sonrası aday olup olmayacakları konusunda nihai kararlarını verecekler.

Erkmen, Partiyi seçim süreci ve sonrasında toparlayacak aday için uğraşıyor

İYİ Parti’de Genel Merkezin ‘Ya tek adayla kongreye gidin, olmadı en fazla iki aday da anlaşma sağlanmalı’ yolunda tavsiyede bulunulduğu konuşulalar arasında

İl Başkanı Yavuz Erkmen dün partide adaylarla bir görüşme yapmış, bu konuda uzlaşma yolları aradığı biliniyor.

İlçe örgütleri bölünmüş durumda

İYİ Parti’de ilçe kongreleri tamamlanmıştı. Zonguldak Merkez İlçe Dilay Yurdumakan Küçük, Ereğli İzzet İyiol, Çaycuma Sabahattin Durmuşoğlu, Devrek Bahadır Kıyıcı, Alaplı Recep Gündoğdu, Kilimli Nezihi Aydın,  Gökçebey İsmail Demirbaş, Kozlu Enver Adıbaş seçimi kazanmışlardı.

Zonguldak Merkez İlçe’de farklı grupların adayları olduğu, gibi diğer ilçelerde de blok bir adaya yönelik tutum gözlenmediği İl Başkanı Yavuz Erkmen’in tavrının önemli olduğu ve hangi adaya yönelik olarak tutum alacağı merak konusu

İlçe Başkanları Durum Değerlendirmesi Yaptı

Ancak; bu kongrede belirleyici rolü üstlenen Merkez İlçe Başkanı Dilay Yurdumakan Küçük önceki gün ilçe başkanları ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptıkları öğrenilirken, Küçük paylaştığı fotoğrafın altına; “3.Olağan kongrelerini tamamlayan İYİ Parti Zonguldak İlçe Başkanları olarak bir araya gelerek seçim çalışmaları, üye kayıtları yapılacak eğitimler hakkında sohbet ettik. Birlikte yürüyeceğimiz uzun soluklu yolumuz var bizler inandık ve birbirimize güvendik. Çıktığımız bu kutlu yolda Allah yar ve yardımcımız olsun.” şeklinde açıklama yapmıştı.

632 Delege Oy Kullanacak

İYİ Parti İl Başkanlığı yarışına günler kala Merkez İlçe 122 delege, Ereğli: 176 delege, Çaycuma:84 delege,  Alaplı: 46 delege, Devrek: 62 delege, Kilimli: 53 delege, Gökçebey:23 delege, Kozlu: 64 olmak üzere 632 delege oy kullanacak olması üzerine delege çoğunluğunu alan aday bu seçimi kazanacak.

İl Başkanı Yavuz Erkmen’in tüm çabasının, Kentte genel değerlendirme olarak İYİ Parti’nin İl Başkanlığı yarışında olası yaşanacak kırılmanın seçimde AKP’nin ekmeğine yağ süreceği ve İYİ Parti’nin İktidar yürüyüşünde Zonguldak’tan muhtemel çıkarılması düşünülen bir milletvekilinin de suya düşüreceği bu nedenle Vali Yavuz Erkmen’in bu konudaki tutumu daha çok Millet İttifakının 3 Vekil çıkarmasının anahtarının İYİ Parti İl Başkan yarışının demokratik olması tamam ama önemli olan buradan güçlü parti olarak, birleşmiş, güçlenmiş ve irileşmiş bir parti olarak çıkmak olduğu, bunun tersi ise kişisel hesaplardır ki buda, AKP’ye ve iktidara yarayacağı” yönünde değerlendirmelerde bulunduğu dile getiriliyor (Susma Haber Merkezi)

Reklam