Sol Parti Zonguldak İl Örgütü, Maden Mühendisleri Odası’nın tahliye davasındaki yeni gelişme nedeniyle basın açıklaması yaptı. Sol Parti,  “MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI YALNIZ DEĞİLDİR”ifadesini kullandılar

Yapılan basın açıklamasında on zamanlarda iktidarın yaşam alanları ve şekline yönelik tutumunada vurgu yaparak, “Sizin gibi düşünmeyenleri iktidarınızı kullanarak cezalandırmak mı istiyorsunuz? Yoksa seküler yaşamdan mı rahatsız oluyorsunuz?” diye dile getirdiler

Sol Pari açıklamasında şu görüşler yer aldı.

“Şehrimizle özdeşleşmiş taş kömürünün üretilmesi ve ülke sanayisine sunulması konusunda önemli paydaşlardan olan Maden Mühendisleri ve onların anayasal örgütlülüğü Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi.

Yaklaşık yüzyıla yakın aynı mekanda kömür ve TTK ile ilgili onlarca kongre, sempozyum gibi çeşitli etkinliklerle bölgemize ve şehrimize bilimsel katkılarda bulunan bir merkez.

Bununla birlikte sosyal, kültürel, toplumsal yüzlerce etkinliğe, basın açıklamalarına ev sahipliği yapmış bir mekan Maden Mühendisleri Odası. Şehrin en tanınmış, en bilinen, herkesin buluşma, soluklanma bir sıcak çay içme yeri aynı zamanda. Kısacası şehrin bilimsel ve kültürel hafızası, demokratik etkinliklerin merkezi bir mekan.

Var olduğundan beri Zonguldaklıların, il dışından gelen misafirlerin uğrak yeri, buluşma yeri. Şehrimize verdiği katkılar nedeniyle bizler için gözbebeği bir odak. Şehrin ortak evi aynı zamanda.

Binanın boşaltılması için bir süreç işletilmekte ve son mahkeme kararıyla tahliye edilmesi istenmektedir.

AKP iktidarı, Çevre ve şehircilik bakanlığı ve yerel temsilcilerinin bu talebi ve ısrarını merak ediyoruz?

Bu mekanı Maden Mühendislerinden alarak havzada taşkömürü üretimine katkı mı sunmuş olacaksınız? Yoksa bu hale getirdiğiniz TTK’yı yok etmenize engel diye cezalandırıyor musunuz?

Şehrin sosyal, kültürel zenginliklerini arttırmayı mı düşünüyorsunuz? Yoksa sosyal ve kültürel etkinliklerden rahatsız mı oluyorsunuz?

Sizin gibi düşünmeyenleri iktidarınızı kullanarak cezalandırmak mı istiyorsunuz? Yoksa seküler yaşamdan mı rahatsız oluyorsunuz?

Yoksa ülkenin tüm değerlerini birilerine peşkeş çektiğiniz gibi bu mekanı da birilerine peşkeş mi çekeceksiniz?

Nedir bu ısrar, bu inat?

Bizler bu şehrin sakinleri, bizler bu şehrin duyarlı kesimleri, SOL parti olarak bu ısrarınızı kabul etmiyoruz, kınıyoruz. İtirazımızı ve her türlü meşru tepkimizi göstereceğimizi Zonguldak halkına ve kamuoyuna duyuruyoruz.

Reklam