Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasara Müessesinde 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen patlamada 42 Maden işçisinin iş cinayeti sonucu yaşamını yitirmesinin nedenleri her geçen gün netleşerek önümüze geliyor.

Öncelikle CHP Zonguldak Milletvekili, KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz’ın, komisyondaki çalışmalarını, ortaya çıkan bu cinayetin nedenlerini, sorumlularını kamuoyu ile açık, net ve de cesaretle paylaşmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim.Daha önceleri, daha doğrusu her dönem CHP’den, AKP’den TBMM’de KİT komisyonlarında, yada oluşan farklı komisyonlarda Zonguldak Milletvekilleri görev aldılar.Ama ne yazık ki, bu dönem Yavuzyılmaz’ın kamuoyu ile paylaşılan, ve dosyalarda kapalı kalan birçok konunun, Sayıştay raporlarından, kamu kurumlarının yönetim kurullarının nasıl iğdiş edildiğine kadar birçok konuyu cesaretle, açıklıkla kamuoyu önünde paylaşan vekil olmadı.

Bu paylaşımları parti dar çerçevesinde, yeniden aday olmak ve yerini sağlamlaştırmak olarak yorumlansa da milyonlarca insanın gerçekleri öğrenmesinden daha önemli bir şey olamaz.Bu kez Deniz Yavuzyılmaz, Amasra’da meydana gelen ve 42 Maden işçisinin resmen iş cinayetine kurban edildiğini bir anlamda noter gibi tespit eden TBMM tarafından oluşturulan araştırma komisyonu belgelerinden Amasra maden ocağında çalışan merkez gaz izleme servisindeki bir operatörün 14 Ekim günü yani patlama anından dakikalar önceki telsiz mesajını canlı olarak yayınladı.

Yavuzyılmaz, “Gaz izleme servisinde mevzuata uygun şekilde en az iki operatör olsaydı; metan gazı tehlikesi yükseldiğinde, aynı anda hem ocak içi dahili hattan hem de telsizlerden, farklı kotlarda çalışan daha fazla madenciye ulaşmak, daha fazla canın kurtulmasını sağlamak mümkün olabilirdi” dedi.

TTK’nın teknolojik yatırımları yada bilimin insan için hizmeti devam etmesine rağmen, kurumun siyasi-liyakatsiz ellerle yönetilmesi ve norm kadroda çalıştırılmaması 42 canımızın aramızdan kopmasına neden oldu.

Facia anına ait telsiz konuşmalarını da ortaya çıkartan Milletvekili, operatörün yetişebildiği kadar yeri arayabildiğini, uyarıları sayesinde 10 madencinin hayatını kurtardığını ancak tek başına olduğu için diğer madencilere ulaşabilmenin mümkün olmadığını söyledi.

Amasra maden ocağında çalışan merkez gaz izleme servisindeki bir operatör 10 Temmuz 2020 tarihinde müesseseye resmi bir dilekçe vererek merkezi gaz izleme servisinde tek bir kişi olarak çalışmak zorunda kaldığını ve bu durumun hayati bir sorun olduğunu ve daha önce Karadon maden ocağında gerçekleşen kazada merkez gaz izleme servisindeki operatörün tek kaldığı için lavabo ihtiyacını gidermek için dışarı çıktığını ve bu esnada yükselen metan gazı tehlikesini farkına varılamadığını, gerekli uyarıları yapılamadığını ve maden işçilerinin hayatını kaybettiğini örnek gösteriyor. Yavuzyılmaz, bu ihmal, bu yönetme krizi ve beceriksizliğini tekniğe yada alt kademedeki işçiye, alt düzeydeki yetkililere yüklemekle değil katliamların asıl sorumlularına kadar hesap sorulmasının da önünün açılması gerektiğine vurgu yaptı.

Aynı şekilde TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Çağlar Öztürk’te basının sorusu üzerine, “Asıl yargılanması gerekenler daha üst makamda oturanlar’ Öztürk; “”Bu kazanın bir maden mühendisinin ya da barutçunun üzerine yıkılmasına başından beri karşıyız. Yargılanması gerekenler bence daha üst makamlarda. Bunun ilk ayağı da siyasettir. Bu adamları buraya maden mühendisleri atamadı. Bunları atayan irade var. Buraların sorgulanması lazım”dedi.

İYİ Parti ’de İl Başkanı Gülay oldu

İyi Parti Zonguldak İl Kongresi Pazar Günü Alaborina Restoranda gerçekleşti. Bende kongreyi izledim. Kongre öncesi ara ara bu köşeden değerlendirme yapmıştım.

Kongre kente hangi dengeleri değiştirecek belki önümüzdeki günlerde daha net ortaya çıkacak.Yaklaşık 4 yıl İYİ Parti İl Başkanlığı görevini yapan Yavuz Erkmen’in aday olmayarak önümüzdeki seçimlerde Milletvekilliği içinde ilk sessiz adımı atmış oldu.

Yavuz Erkmen akıllı ve aynı zamanda sakin, geleceğe yönelik mutlaka planlarını hayat geçirecek tecrübeye ve birikime sahip bir yönetici.Kitlelerde, özellikle il çapında farklı toplumsal grupların sevgisini kazanmış, valilik, kaymakamlık dönemlerindeki çalışmalarından dolayı da partinin her ne şartta olursa olsun değerlendirmeye önem verdiği bir isim.O nedenle İYİ Parti milletvekilliği sırama taktik hatası yapmaz ise Milletvekilliği aritmetiği değişir ve 2+2+1 olarak geleceğe yeni bir sayfa açılır yoksa fazla ümitlenmiş olunur. Erkmen her şartta partinin vereceği bir göreve gelir ama kazanan kim olur işte burası kritik.

EMEK Partisi Genel Başkanı geliyor

EMEK Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, 19 Ocak Günü gerçekleşecek olan İl Kongresi için kente geliyor.Akdeniz’in aynı zamanda Gerek Cumhur İttifakı, gerekse 6’lı Masa dışındaki muhalefetin (Demokrasi İçin Birlik) İttifakının ortak sesi olarak vereceği mesajlar önemli.

Reklam