İsmail Kaygusuz Yoldaşı, saygıyla, sevgiyle anıyoruz

Eğitimci, edebiyatçı, romancı, oyun yazarı, araştırmacı yazar (D. 5 Nisan 1944, Onar köyü / Arapgir / Malatya – Ö. 3 Şubat 2022, İstanbul). Akçadağ İlköğretmen Okulu, Malatya Lisesi, İÜ Edebiyat Fakültesi Klasik Diller ve Edebiyatları Bölümü mezunu. On iki yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. Eskiçağ Tarihi ve Klasik Arkeoloji sertifikaları aldı. Doktorasını, bitirdiği bölümde tamamladı. Aynı bölümde dokuz yıl öğretim üyesi olarak çalıştı. Van-Urartu, Enez ve Perge’ de arkeolojik kazılara katıldı. Fransa’da Bizans dili ve epigrafisi, Paris ve Londra’daki çeşitli üniversitelerde Alevilik üzerine araştırmalar yaptı. 1985 yılı sonunda yurtdışına çıkan Kaygusuz altı yıl Paris’te yaşadı.

1987’de Strasbourg Üniversitesindee başlamış olduğu “13. yüzyıl Türk Halk Tasavvufu ve Bizans Mistikleri” adlı doktora tezini, özel yaşam koşulları nedeniyle tamamlayamadı. Ancak yaşamakta olduğu Paris’te geniş bir kitaplık çalışması yaptı ve Paris’in çeşitli üniversitelerinde konusuyla ilgili seminer ve dersleri izleyerek kendisini Alevilik çalışmaları içerisinde buldu. Daha sonra Londra’ya yerleşerek, çalışma ve araştırmalarını burada sürdürmeye başlayan Kaygusuz’un, Alevilik inanç kurumları, felsefe ve tarihi üzerinde kitapları yayımlandı. Çalışmalarını Londra’da sürdürdü.

Makaleleri Anadolu Araştırmaları, Belleten, Arkeoloji ve Sanat, Türk Arkeoloji Dergisi, Kavga ve Kervan dergilerinde yayımlandı. Devlet Tiyatroları repertuvarına alınmış üç oyunundan Silvanlı Kadınlar, İstanbul Şehir Tiyatroları ve Adana Devlet Tiyatrosu, Diyarbakır Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelendi. İsmail Maşuki Duruşması oyunu, Bakırköy Yunus Emre Özgün Oyun yazma yarışmasında mansiyon kazandı. Silvanlı Kadınlar oyunuyla tanındı.

Alevilik üzerine çok sayıda çalışmaya imza atan Eğitimci-Yazar İsmail Kaygusuz, 3 Şubat 2022 günü İstanbul’da vefat etti. Uzun yıllardır İngiltere’de yaşamını sürdüren Kaygusuz, yaklaşık bir yıl önce İstanbul’a gelerek tedavi görmeye başlamıştı.

İsmail Kaygusuz, 3 Şubat 2022 günü Malatya’nın Arapkir ilçesine götürülecek. Pandemi nedeniyle İstanbul’da bir uğurlama yapılmayacağını duyuran Kaygusuz’un yakınları, hava ve yol durumuna göre 4 ya da 5 Şubat’ta Malatya’da Onar köyünde Hakk’a uğurlama erkanının yapılacağını duyurdu.

Reklam