İşçi sınıfı mücadelesinin ilk başucu kitabı Komünist Manifesto’nun yayınlanışının 175. yıldönümü… Brüksel’de sürgün bulunan Karl Marx ile Friedrich Engels’in 1847-48 yıllarında Grand-Place’taki kuğu simgeli La Maison du Cygne’de yazıp yine Brüksel’deki Jean d’Ardenne sokağındaki bir evde son noktayı koydukları Komünist Manifesto ilk kez 21 Şubat 1848’de Londra’da Almanca olarak yayınlanmıştı.

Komünistler Birliği’nin isteği üzerine yazılmış olan ünlü manifesto o döneme damgasını vuran bir durum tesbitiyle başlıyordu: “Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor – Komünizm hayaleti…”

Ve de sonunda, o ünlü enternasyonalist çağrı:

“Varsın egemen sınıflar bir komünist devrim korkusuyla titresinler. Proleterlerin zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri yok. Kazanacakları bir dünya var… Bütün ülkelerin proleterleri, birleşiniz!”

İlk yayınlanışının üzerinden 175 yıl geçtikten sonra, Belçika İşçi Partisi (PTB-PVDA) yarın, 24 Şubat 2023 saat 20’de Leuven Üniversitesi’nin Jean Monnet auditoriumunda Karl Marx Okulu’nun yapacak…

Açılışta Komünist Manifesto’nun PTB genel sekreteri Peter Mertens’in önsözüyle EPO Yayınevi tarafından gerçekleştirilen en son baskısının sunumu yapılacak.

Karl Marx Okulu’nun bu konudaki dersleri 25 ve 26 Şubat tarihlerinde saat 10 ila 18.30 arasında sürdürülecek. (Doğan Özgüden-artı-gerçek)

Ayrıntılı bilgi:

https://www.comac-etudiants.be/ecole_karl_marx…